Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Aramanızla ilgili olarak

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
 • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

Patara Plajı

"Kumları çok ince"

"Oldukça uzun bir plaj"

9.5

Misafir yorumu

4 yorum

Patara Tarihi Mekanlar

Hz. İsa'nın havarilerinden Saint Paul, Roma'ya gitmek için Patara'dan gemiye binmiş ve Patara, Erken Hıristiyanlık Dönemi'nde piskoposluk merkezi olmuş.

Patara'ya girilirken yol üzerinde Likya tipi Roma devri mezar anıtları görülüyor. Girişte üç gözlü Zafer Takı, sular altında kalmış üç nefli Liman Kilisesi ve Hurmalık Hamamı'nın kalıntıları bulunuyor. Bunun 100 metre ilerisinde son kazılarda Likya şehirleri arasındaki uzaklığı gösteren yol kılavuzu bulunmuş. Kılavuz, dünya kara yollarının en eski ve en kapsamlı yol levhası.

Antik kentte yer alan Vespasianus Hamamı M. S. 69 - 79 yılında inşa edilmiş. Hamamın yanındaki patika izlenirse, Patara'nın mermer döşeli ana caddesine ulaşılıyor. Caddenin ilerisinde ise Bizans Kalesi'nin geniş duvarları ile karşılaşılıyor. Bu kalenin doğusunda Korint Tapınağı ve batı ucunda Bizans Kilisesi yer alıyor.

Bir yamacın eteğine kurulmuş olan ve M. Ö. 2. yüzyıla tarihlenen Patara Tiyatrosu ortalama 10 bin kişilik. Tiyatronun kumla kaplı bölümleri temizlenerek yapı ortaya çıkarılmış. Patara antik kentinde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları hala devam ediyor.

4 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
4
8
Patara Plajı
Patara Plajı
Kaş / Antalya
Türkiye
Kumları çok ince

-

Patara'da hem carettalar olduğu için hem de sığ bir yer olduğu için çok güzel, küçük dalgalarıyla daha da güzel oluyor. Kumları çok ince ama çok sıcak. Yeme-içme yerleri de var. Patara'dan geçerken antik kent de var. Antik kente gitmek için para veriliyor ama vermeden de gidebiliyorsunuz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
4
10
Patara Plajı
Patara Plajı
Kaş / Antalya
Türkiye
Oldukça uzun bir plaj

-

Ülkemizin en güzel plajlarından biri. Patara Plajı'na gitmek için antik kent içerisinden geçiyorsunuz ve bunun için ücret ödemek zorundasınız. Müze kartınız var ise onu da kullanabiliyorsunuz. Tarihi kalıntılar içerisinden geçerek plaja varıyorsunuz. Oldukça uzun bir plajdır ve çölü andıran kumları vardır. Bu plajda da caretta carettların yaşam alanı olduğu için plajın giriş-çıkış saatleri bellidir. Plaj içerisinde şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz küçük bir işletme mevcuttur. Plajın en güzel özelliği kum ve uzunluğudur. Çok rüzgarlı olduğu günlerde denize girmesi oldukça zor oluyor. Yine de görülmesi gereken ender plajlarımızdan biridir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
4
10
Patara Plajı
Patara Plajı
Kaş / Antalya
Türkiye
selçuk iltir tarafından...

-

Dalgalı denizi ve metrelerce sığ olması nedeniyle eğlenceli değil, Kalkan mevkiinde tek önereceğim plaj Akçagerme Plajı'dır.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
4
10
Patara Plajı
Patara Plajı
Kaş / Antalya
Türkiye
Patara Plajı

-

Kaş'a da yakın diye biliyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)