En lezzetli Olimpos yemekleri ve Olimpos neyi meşhur

Olimpos Neyi Meşhur

Hakkında anlatılan mitolojik efsanelerin hakkını veren Olimpos, doğanın kucağında sanki bu dünyadan değilmiş gibi büyüler ziyaretine gelenleri.

Olimpos Neyi Meşhur

Hakkında anlatılan mitolojik efsanelerin hakkını veren Olimpos, doğanın kucağında sanki bu dünyadan değilmiş gibi büyüler ziyaretine gelenleri.

Olimpos, Akdeniz Bölgesi'nin turizm başkenti Antalya'da yer almakta olup Antalya Merkez'e yaklaşık 86 kilometre mesafededir.

Olimpos özellikle sakin, doğa ve tarihle iç içe olmak isteyenlerin adresi. Her şeyin en doğalının bulunduğu bu mitolojik yerde duyabileceğiniz en fazla ses yine doğaya ait olan kuş sesleri, dalga sesleri, cırcır böceklerinin sesi ile deniz ve derenin huzur veren sesi.

Olimpos'un neyi meşhur, Olimpos'ta ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Yanartaş - Çıralı:Çıralı Köyü'nün yanı başında yer alan ve yerli turistler kadar yabancı turistlerin de en çok merak ettiği ve görmek istediği yerlerden biridir Çıralı Yanartaş. Bir süre ormanda tırmandıktan sonra sizi karşılayan kocaman bir kayanın hemen her yerinden küçük küçük alevler çıktığını fark edersiniz buraya geldiğinizde. Aslına bakılırsa Yanartaş, önemli bir doğalgaz kaynağıdır. Sürekli olarak bulduğu deliklerden çıkan bu doğal gaz yaz kış yanmaktadır ve bu özelliği ile mitolojik bir değer de kazanmıştır. Olimpos'a geldiyseniz, Yanartaş'ı mutlaka görmeli ve bu doğa harikasını keşfetmelisiniz. Unutmadan, bu tepenin harika manzarasını anlatmıyoruz bile.

Caretta Caretta:Olimpos sahili deniz kaplumbağalarının uğrak yerlerinden ve yumurtlama alanlarındandır. Sizler de onların içgüdüsel olarak yaşadıkları bu hayata tanıklık etmek ve yumurtadan çıkan kaplumbağaların denize yönelişine şahit olmak için geceleri yönünüze sahile çevirin. Aman dikkat; gece sahile geldiğinizde yumurtadan çıkan kaplumbağaları ezmemek için 2 kat daha dikkatli olmanızda fayda var.

Olimpos Antik Kenti:Olimpos'a geldiğiniz anda etraftaki tarihi kalıntılar direk dikkatinizi çekecektir. Bu tarihi kalıntılar Olimpos Antik Kenti'nin geçmişinin M.Ö. 2. yüzyıla kadar gittiğini kanıtlamaktadır. Antik kent milattan önce 2. yüzyılda kurulmuş ve varlığını M.S. 15. yüzyıla kadar sürdürmüştür. Likya bölgesinin en önemli antik kentleri arasında listelenen Olimpos Antik Kenti, Kilise kalıntıları ve Roma Tapınağı Bizans ve Roma'nın bu bölgede en fazla hüküm süren medeniyetler olduğunu göstermektedir. Osmanlı döneminde unutulmuş olan bu antik kent sadece yerel halkın bildiği bir yerken, 1986 yılı itibariyle tüm dünyaya adını duyurmaya başlamıştır.

Ağaç Evlerde Konaklama:Olimpos denilince akla gelen şeylerden biri de meşhur ağaç evleri, bungalovları. Olimpos sit alanı olduğundan dolayı betonarme yapı yapmak tamamen yasak bu sebeple doğa zarar vermeden, gelenlerin konaklama yapabilmeleri için ağaç evler ve kamp alanları oluşturulmuş durumda. Sizler de Olimpos'a geldiğinizde konaklama yapmayı planlıyorsanız tavsiyemiz kesinlikle bu ağaç evlerde bir gece de olsa konaklamanız ya da çadırda dalga sesleri eşliğinde uykuya dalmanız.

Sulu Ada:Bu harika adayı çoğu kişi bilmiyor. Bilmemesinin de etkisiyle tertemiz ve hiç bozulmamış bir ortama sahip. Uzakdoğu adaları gibi tıpkı bembeyaz incecik kumlar ve turkuaz renkli cam gibi bir deniz. Sulu ada adını içinde bulunan tatlı su kaynağından almış. Buz gibi soğuk olan bu kaynak suyunun adanın tam vaha olduğunun da ispatı. Ada akvaryum gibi berrak 3 adet kumsala sahip.

Olimpos'ta Ne Yenir:Olimpos Akdeniz Bölgesi'nde yer aldığından dolayı her yerde narenciye ağaçları bulunmaktadır. Mutfak kültürü de Akdeniz mutfağının özelliklerini taşır. Zeytinyağlılar, otlar, balık ve deniz ürünleri ile bol yeşillikli salatalar bulunmaktadır. Olimpos'ta bulabileceğiniz ve tadabileceğiniz yöresel yemeklerinden bazıları hibeşi, domates civesi, köle. Bunları tatmadan bölgeden dönmeyin. Sadece hazır yiyecekler değil zeytinyağlılar ve ev yemekleri yapan restoranlar, gözlemeciler, ızgara et çeşitleri, pide, kebap gibi yiyeceklerin yer aldığı restoranlar da bulunmaktadır. Ayrıca tost, patates kızartması, hamburger gibi uygun fiyatlara sahip aperatifler yapan yerler de bulunmaktadır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın