En lezzetli Konya yemekleri ve Konya neyi meşhur

Konya'nın Neyi Meşhur

Mevlana’nın şehri, uygarlıkların beşiği, gölleri, kaplıcaları, binlerce yıllık tarihi mirası ile Orta Anadolu’nun en güzel şehirlerindendir Konya…

Konya'nın Neyi Meşhur

Mevlana'nın şehri, uygarlıkların beşiği, gölleri, kaplıcaları, binlerce yıllık tarihi mirası ile Orta Anadolu'nun en güzel şehirlerindendir Konya…

Ülkemizin en eski yerleşim bölgesi olan Orta Anadolu'da, köklü bir geçmişe ve tarihi mirasa sahip olan Konya, binlerce yıllık bir tarihin izlerini taşıyan, pek çok tarihi ve doğal güzelliğe sahip bir şehirdir. Camileri, türbeleri, hamamları, kaplıcaları, ören yerleri, arkeolojik alanları, yemyeşil parkları, gölleri ile görenleri kendine hayran bırakan Konya aynı zamanda ülkemizin en gelişmiş kentlerinden biridir.

Konya'nın neyi meşhur, Konya'da ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Mevlana Müzesi: Dünyanın pek çok yerinden her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Mevlana Müzesi, Konya'nın simgelerindendir. 1926 yılından bu yana müze olarak ziyarete açık olan türbe Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

Çatalhöyük: Dünya Mirasları Listesi'ne ülkemizden giren yerlerden biri olan Çatalhöyük M.Ö. 7000'li yıllardan günümüze kalan bir uygarlık merkezidir. Konya'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir Çatalhöyük.

Alaeddin Tepesi: Karatay ilçesinde bulunan Alaeddin Tepesi 20 metre yüksekliğe sahiptir. Alaeddin Camii'nin yer aldığı tepe şehri simgeleyen yerlerin başında gelir.

Konya mutfağı oldukça geniştir ve zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Konya mutfağında genel olarak koyun ve kuzu etiyle yapılan et yemekleri ağırlıktadır. Bunun yanı sıra hamur işleri de et yemekleri ile birlikte sıklıkla tüketilir.

Konya mutfağının en ünlü yemeği etli ekmektir. Bıçak ile ince kıyma haline getirilmiş et parçaları, domates, biber ve soğan ile yapılır.

Konya sofralarının diğer bir ünlü yemeği ise et suyu ile ıslatılmış ekmeğin üzerine kıyma, sarımsaklı yoğurt ve tereyağı eklenerek yapılan tirittir.

Bunların yanı sıra tarhun çorbası, bulgurlu domates kurusu, et kabağı dolması, ermenek dolması, saç arası, lor tatlısı, kenevir helvası, ekmek sulaması, hatçana böreği, çöpleme Konya mutfağının en bilinen yöresel yemeklerindendir.

13 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
13
Etli ekmeği de olmalı

-

13
Kampa gideceğim

-

13
Seni çok özlüyorum Konya

-

13
selena gül tarafından...

-

13
müzeyyen yavuz tarafından...

-

13
selenay baş tarafından...

-

13
Harika

-

13
burhan karakaya tarafından...

-

13
leyla koc tarafından...

-

13
mehmet tarafından...

-

13
Abdul Aziz tarafından...

-

13
funda başoğlu tarafından...

-

13
muhammed lekesiz tarafından...

-