Kekova bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Kekova Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Kekova Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Kekova Tarihi Mekanlar

Kekova tarihinin, bir kitabeden M. Ö. 4. yüzyıla kadar indiği anlaşılıyor. Theimussa eski ismiyle bilinen Üçağız beldesinde birçok mezar kalıntısına rastlanıyor.

Görülmesi gereken kalıntıların en başında alçak bir tepede yer alan ve Rodos Şövalyeleri'nin yaptığı kale geliyor. Bugün denizin içinde kalmış olan sur parçası ve doğu ucundaki kayalar içine oyulmuş iskele ise başka bir tarih harikası...

Kekova'nın bir de ünlü Simena'sı var. Şimdiki ismiyle Kaleköy. Buraya da ulaşım teknelerle sağlanıyor. Güzelliğini, tarih, deniz ve güneşin birleşiminden alan Simena'nın batık şehri ve antik kalıntıları görülmeye değer.

Kekova Simena'nın tarihi Likya uygarlığına kadar uzanıyor. Kayalara oyulmuş tiyatro ve surlar bu uygarlıklardan haber getiriyor. Kekova Simena'nın ünlü kalesine evlerin içinden ve bahçelerinden geçerek ulaşılıyor. Ortaçağ'da kullanılan bu kalenin içinde kayalara oyulmuş, 7 oturma sırası ile 300 kişilik bir tiyatro bulunuyor. Bulunan yazılar ise köyün tarihinin M. Ö. 4. yüzyıla dayandığını gösteriyor.

Turizmin gelişmesi ile kıyıda teknelere hizmet veren restoran işletmeciliği önemli gelir kaynaklarından. Genç kızlar ve hanımlar el işi çalışmalarını bu restoranlarda sergiliyorlar. Burada tarih ve gündelik yaşam iç içe geçmiş.

Burada yapılabilecek en keyifli aktivite ise seakayak. Tek kişilik ya da çift kişilik hızlı giden kano da diyebileceğimiz seakayaklar ile küreklere sarılıp başlıyorsunuz kürek çekmeye. Yaklaşık 15 kişilik grupların katıldığı bu etkinliklerde size bir de rehber eşlik ediyor.

Batık kentin üzerinden geçerken size tarihi bilgiler veren rehber eşliğinde Kekova'ya gidiyorsunuz. Burada bulunan restoranlarda yemeğinizi yiyip güzelce dinlendikten sonra tekrar Üçağız'a doğru kürek çekiyorsunuz. Bütün günü kapsayan bu etkinlik hem spor yapmanızı sağlıyor, hem de tarih bilgilerinizi genişletmenizi...

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın