Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kaş Gezi Rehberi

+ 41 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Kaş Gezi Rehberi

Antalya ilinin en batısında yer alan turistik ilçelerden biri olan Kaş, Antalya'nın en büyük yüzölçümüne sahip 4. ilçe olma özelliğini koruyor. Tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar koruduğu doğal güzelliği ve bulunduğu konum ile fazlaca rağbet gören bu ilçeyi daha yakından sizler için Kaş gezi rehberi yazımızda inceledik.

Kaş Hakkında

Kaş hangi bölgede diye merak ediyorsanız Antalya ilinin en batısında Akdeniz kıyısında yer alıyor. Kaş ilçesinin yüzölçümü 2231 km2 olup toprak yönünden Antalya'nın 4. büyük ilçesi oluyor. Kıyısı batıda Eşen Çayı'ndan başlayarak doğuda Üçağız merkezine kadar uzanıyor.

İlçenin hemen kuzeyinde başlayan Toros Dağları'nın eteklerine kurulmuş dağlık ve ormanlık alanlarda yerleşim yerleri bulunuyor. Kaş haritası sayesinde istediğiniz gibi bir tatili planlarken bölgenin genel özelliklerini gözden geçirebilirsiniz. Kaş, tarıma elverişli yapısı sayesinde tatil beldesi olmasının yanı sıra tarım alanı olarak da biliniyor.

Bu sayede birçok köyde ve yerleşim yerinde geçim kaynağı olarak tarımsal faaliyetleri görmek mümkün. Coğrafi konumuna bakıldığında deniz seviyesinden 700 m yüksekliğe kadar Akdeniz iklimi görülüyor iken daha yüksek kesimlerde karasal iklimin etkili olduğu görülüyor.

Gerek doğası gerekse tarihi değerleriyle bir doğa harikası olan Kaş, yaz sezonunda en çok turist ziyaretçisi olan Antalya ilçeleri arasında yer alıyor. Antik kent sınıfında olması sayesinde bu bölge oldukça dikkat çekiyor. Kaş tarihi bu sayede oldukça dikkat çekiyor.

En çok bilinen ve en eski ismi Habesos iken daha sonra Antiphellos olarak anılmaya başlıyor. Antik kent, Roma Dönemi'nde önem kazanarak Bizans Dönemi'nde piskoposluk merkezi oluyor ve Arapların akınına uğruyor. Anadolu Selçuklu topraklarına katıldıktan sonra ise Andifli adını alıyor. Anadolu Selçuklu Devleti'nin yıkılmasının ardından Osmanlı topraklarına katılıyor.

İlçe yakınlarında yer alan Patara, Likya Birliği'nin merkezi olarak tarihte önemli bir yerde bulunuyor. Tarihi ve doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin olan Kaş ziyaretçilerine tatil yaparken doğa ile iç içe tarihi inceleme fırsatı da sunuyor.

Tarihi antik kentlere, tarihi önem taşıyan Likya ve Karia yollarına, eşsiz güzellikteki plajlara ve kanyonlara ev sahipliği yapıyor. Birçok kültür ve medeniyetin izlerini taşıyan Antalya ilçesi Kaş'ta belli dönemlerde festivaller de yapılıyor.

En bilindik festivaller ise mayıs ayında Uçurtma Şenliği, Doğa Sporları Festivali, eylül ayında ise Uluslararası Likya - Kaş Kültür ve Sanat Festivali oluyor. Her dönem güzellikleriyle ziyaretçilerine kapılarını açan Kaş'ta sizleri ışıl ışıl bir deniz ve harika doğası karşılıyor.

Kaş Harita ve Yol Tarifi

Antalya ilinde yer alan Kaş ilçesine havayolu ile ya da karayolu seçeneği ile ulaşım sağlamak mümkün. Bulunduğunuz yere ve mevkiye göre mesafe ve ulaşım şartı değişebiliyor. Ankara üzerinden karayolu ile yapılacak bir seyahatte yaklaşık 677 km mesafe yol gidilirken hava yolu tercih edildiğinde yaklaşık olarak 503 km yol gidiliyor.

Kaş haritası takip edildiğinde Ankara'dan Antalya'ya gelindiği takdirde Bucak ilçesi geçildikten sonra Korkuteli ayrımından dönülerek Elmalı-Gömbe üzerinden Kaş'a geçilebiliyor. Yine Antalya sahil yolundan Fethiye üzerinden, Kemer, Finike, Demre, Kumluca gibi güzergahlardan Kaş'a geçiş yapmak mümkün.

İstanbul - Kaş arası mesafe karayolu ile yaklaşık 858 km araçla yaklaşık 12 saat 15 dakika kadar sürüyor, İzmir - Kaş arası karayolu mesafe yaklaşık olarak 460 km uzaklıkta araçla tahminen 5 saat 40 dakika sürüyor, Eskişehir - Kaş arası yaklaşık 576 km mesafede ve araçla yaklaşık olarak 8 saat 10 dakika sürüyor.

Kaş'a gelmek istediğiniz yere göre daha ayrıntılı bir Kaş yol tarifi arıyorsanız birçok navigasyon programından yararlanabilir, istediğiniz gibi rahat bir yolculuk yaşayabilirsiniz.

Kaş Hava Durumu ve İklimi

Tekeli Yarımadası'nın güney ucundaki Antalya iline bağlı Kaş, ilçe sınırlarını kuzeybatı - güneydoğu yönünü kaplayan dağlar ve güneydoğu - kuzeybatı yönünü kaplayan deniz belirliyor. Batı Akdeniz'de yer alan Kaş, coğrafi konumu itibarıyla yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçen karakteristik Akdeniz iklimine sahip.

Deniz seviyesinden 700 m yüksekliğe olan noktalarda Akdeniz iklimi görülüyor. Daha yüksek kesimlerde ise karasal iklim daha etkili. Kaş hava durumu değerlerine bakıldığında en soğuk aylar ocak, şubat ve mart ayları iken en sıcak aylar ise temmuz ve ağustos ayları oluyor.

Yağış aldığı ayların dağılımına bakıldığında ise kasım ve mayıs ayları arasında olduğu görülüyor. En fazla yağışlı gün sayısı ise aralık ve ocak ayında gerçekleşiyor. Kaş hava sıcaklığına bakıldığında yılın yarısını yaz günü gibi sıcak geçiriyor. Sıcaklığın en yüksek olduğu temmuz, ağustos aylarında gündüz sıcaklık ortalama 29 derecenin altına düşmüyor.

Sıcak seyreden hava şartları sebebiyle mayıs ayından ekim sonuna kadar süren Kaş turizm seçenekleri sayesinde yaz sezonu boyunca ziyaretçilerin tercih ettiği tatil beldelerinden biri oluyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Kaş Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kaş'a Nasıl Gidilir?

Turistik yerlerin başında gelen Kaş'a nasıl gidilir diye soracak olursanız hava ve karayolu ulaşımı ile seyahat etmek mümkün. Kaş'a havayolu ile gitmek istediğinizde en yakın havaalanı 160 km uzaklıkta olan Dalaman Havalimanı'na veya 220 km mesafedeki Antalya Havalimanı'nı tercih etmeniz gerekiyor. Bu havalimanlarına ulaştıktan sonra Kaş'a taksi,dolmuş gibi vesaitler ile geçme imkanınız var. Kara yolunu tercih eden ziyaretçiler için ise çeşitli seyahat acentelerinin farklı saatlerde ve illerden otobüs seferleri bulunuyor. Şahsi aracınız ile Antalya geldikten sonra geçiş yapabileceğiniz Kaş'a geçilebiliyor ve uzaklık geldiğiniz yere göre değişiyor.

Kaş'a Ne Zaman Gidilir?

Turizmin canlı olduğu yerlerden biri olan Kaş'ta Akdeniz iklimine sahip olduğu için yazları sıcak kışın ise ılık geçiyor. Kaş hava sıcaklığı bu iklime sahip yerlere bakarak yaz sezonunda daha düşük olduğu için temmuz, ağustos aylarında da sıkça tercih edilebiliyor. Eğer tatiliniz süresince denize girmek dışında doğa sporları ile de ilgilenmek istiyorsanız bahar ayları da sizin için uygun seçeneklerden biri. Tatil planı yaparken meşhur Kaş festivallerine ve aktivitelerine katılmak isterseniz festival tarihine göre ayarlama yapabilirsiniz.

Kaş'ın Neyi Meşhur?

Birçok doğa güzelliğine ve kültüre ev sahipliği yapan Kaş tatil amaçlı gelen ziyaretçilerinin hem ruhuna hem damaklarına hitap ediyor. Dilediğince gezme imkanı bulan tatilciler aynı zamanda Kaş'a özel farklı lezzetleri de tatma imkanı buluyor. Kaş neyi meşhur diye sorulduğunda ise ilk akla gelen antik kentler oluyor. Antalya ile Fethiye arasında yer alan Kaş ilçesi birçok antik kente ve doğa güzelliğine ev sahipliği yapıyor. Kaşa gidildiğinde Kekova, Xhantos, Letoon, Sdyma, Pınara, Myra, Lmyra, Patara, Arykanda, Tlos, Apollonia gibi Likya kentleri ilk göze çarpan yerler oluyor. Kaş lezzetleri denildiğinde ise meşhur olanlar pekmez, çam balı, karakovan balı ve tabi ki mis kokulu kekik ve adaçayı ilk sırada yer alıyor. Akdeniz mutfağının zenginliğine sahip yerlerden biri olan Kaş birbirinden lezzetli zeytinyağlıları ile de ziyaretçilerini memnun ediyor. Restoran da denenmesi gereken lezzetler arasında ise Kaş'a özel balık çorbası ve balık köftesi geliyor. Denizinin maviliği ve eşsiz doğa güzelliği ile birbirinden güzel plajları da burayı tercih etmeniz için ilk akla gelen ayrıcalıkları arasında.

Kaş'ın Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Kaş'a gittiğinizde görülmesi gereken birçok kültürel ve doğal güzellik sizi karşılıyor. Kaş nerede diyecek olursanız Antalya şehir merkezine yaklaşık 190 km mesafe uzaklıkta kurulmuş bir antik kent. Günlük düzenlenen tekne turları ile Kekova, Batık Kent ve Simena Kalesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Eşsiz güzellikteki plajlarından Kaputaj Plajı, Patara Plajı, Büyükçakıl ve Küçükçakıl plajları gezilecek yerler arasına giriyor. Mavi Mağara, Noel Baba Kilisesi, Güvercinlik Mağarası, Aşırlı Adası, Deniz Mağarası gibi doğa harikası yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Kaş'ta nerede kalınır?

Uygun Kaş otelleri, ilçe merkezinde ve yakın çevresinde her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunuyor. ulaşım sağlanabilen yerlerde tesisler olduğu kadar hala doğal güzelliğini koruyan Kaş'ta ulaşıma uzak bölgelerde de konaklama tesisleri bulunuyor. seyahat planı yaparken Kaş Kalkan beldesinde yer alan Kaş apart otelleri, pansiyonları veya otelleri tercih edebilirsiniz. Masmavi ve ışıl ışıl denizin yemyeşil doğa ile iç içe olduğu bu ilçede konaklayacağınız yerin birçok alternatifi bulunuyor. Doğa da çadır kampları, bungalov evlerde veya karavanlarda konaklama imkanı sunuluyor.