İnebolu Görülecek Yerler

Yemyeşil bitki örtüsü ve masmavi deniziyle İnebolu, ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen yaşatıyor…İnebolu Görülecek Yerler - İnebolu En İyi 10 Yapılacak Şey

Yemyeşil bitki örtüsü ve masmavi deniziyle İnebolu, ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen yaşatıyor…
Tarihi dokunun doğal güzelliklerle birleştiği yegane yerlerden biridir İnebolu… Yakın tarihimiz açısından da fazlasıyla önemli bir yere sahip olan İnebolu'da yapılacak pek çok şey var. Özellikle tarih meraklılarının ve huzuru arayanların uğrak noktalarından biri olan İnebolu'da esen rüzgar bile bambaşka bir keyif veriyor.

Karadeniz'i keşfetmeye başlamadan önce İnebolu'yu keşfetmek gerekiyor. İnebolu'da yapılacak şeyler nelerdir diye merak ediyorsanız, yazımızın devamını mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

İnebolu'da mutlaka yapılması gerekenlerden biri İnebolu Geriş Tepesi'nde İnebolu'nun eşsiz manzarasını seyretmek olacaktır. Ayrıca Geriş Tepesi, keyifli yürüyüşler de yapabileceğiniz bir yerdir. Bunun yanı sıra İnebolu Abaş Tepesi'nden güneşin batışını ve sahilden güneşin doğuşunu izlemeden kesinlikle İnebolu'dan dönmeyin.

Pembe Köşk'e gidip, İnebolu'nun manzarasına bir de buradan bakmanızı mutlaka tavsiye ediyoruz. Ayrıca Nezihe Battal Kültür Evini'de gezmeyi sakın ihmal etmeyin.

Aşı boyalı ünlü İnebolu Evleri'ni ve sokaklarını da mutlaka gezmelisiniz.

Yöresel ve organik ürünler bulabileceğiniz İnebolu Halk Pazarı'na, İnebolu Otantik Pazarı'na ve İnebolu Çarşısı'na da mutlaka uğramalısınız. Buralardan İnebolu Ekmeği, İnebolu Çöreği, İnebolu Çekme ve Tahin Helvası, Organik Reçeller, Marmelatlar satın alabilirsiniz. Bunların yanı sıra yöresel dokuma ve yöresel el sanatları ürünleri, el yapımı İnebolu denk kayığı maketi, el yapımı İnebolu ev maketi ve el yapımı kını, kiraz ağacı kabuğu, boynuz saplı bıçaklar da satın alabileceğiniz hediyelik ürünler arasında.

Tüm bunların yanı sıra İnebolu'da yapılacak şeylerden biri de balıkçı tekneleriyle tekne turu yapmaktır. Deniz kokusu ve dalga sesleri eşliğinde, sahil şeridinde keyifli yürüyüşler de yapabilirsiniz.

Kastamonu sahilinde yer alan ilçe özellikle mayıs-ekim döneminde görülmeye değer. Bu dönemde İnebolu'da güneşin denizden doğup denizden battığını görebilirsiniz. Batı Karadeniz'e özgü ılıman iklimin ve sarp coğrafyanın güzellikleri sadece görsellikle sınırlı değil, aynı zamanda kendine has tatları da içeriyor. Zaman kavramını yeniden sorgulayacağınız İnebolu'ya sınırlı bir zamanda gitmiş de olsanız damağınızı şenlendirebileceğiniz restoranlar, keyifle dinlenebileceğiniz kafeler bulunuyor.

Eğer yaz döneminde yolunuz İnebolu'ya düşerse de upuzun kumsalında denize girebilir, güneşin tadını çıkarabilirsiniz. İnebolu çevresindeki ilk yerleşmelerin ne zaman başladığı tam olarak bilinmese de bu toprakların Lidyalılar döneminde Sinop'a bağlı olarak kurulduğu düşünülmektedir.

İnebolu Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemi içinde de ayrı bir değere ve öneme sahip ilçelerimiz arasında yer alır. Bunun yanı sıra tarihi İnebolu evleri de tıpkı Safranbolu Evleri gibi ilgi görmektedir yerli ve yabancı turistler tarafından. Bunun yanı sıra İnebolu'da denize bakan yamaçta inşa edilmiş olan ve eski dönemlerde bir liman kenti olan ilçe için önem arz eden 150 yıllık tarihi deniz fenerini de ziyaret edebilirsiniz.

İnebolu yeşili, mavisi, tipik Karadeniz iklimi ve tarihi değeri yüksek yapıları ile keşfetmeye ve görmeye değer bir ilçemizdir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın