Kastamonu Müzesi

  • Kastamonu

Kastamonu Müzesi

Kastamonu Müzesi ya da Kastamonu Arkeoloji Müzesi olarak bilinmektedir. Müzenin hizmet verdiği bina ilk olarak 1910 yılında İttihat ve Terakki Kulübünün Kastamonu Şubesi olarak inşa edilmiştir. Mimari olarak da önemli bir yere sahip olan bina tamamen kesme taştan yapılarak inşa edilmiştir. Kastamonu Müze binasının planı mimar Kemallettin Bey tarafından çizilmiştir.

1940'lı yıllarda ise bina Kastamonu ve çevresindeki illerden, ilçelerden toplanan arkeolojik eserlerin bir araya getirildiği bir depo görevini üstlenmiştir. Birkaç yıl arkeoljik eser deposu olarak kullanılan yapı, 1952 yılında düzenlenerek müzeye çevrilmiştir. Müze olarak kullanılmaya başlanan binanın ziyaret açılması ile arkeolojik çalışmalar hızlanmış, Kastamonu Müzesi'nin içeriği genişlemeye başlamıştır.

Kastamonu Arkeolji Müzesi'nde; hem Kastamonu ilinde hem de çevre illerde ve ilçelerde bulunan Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait çeşitli cam, pişmiş toprak eserler, heykeller, mezar stelleri sergilenmektedir. Müzede Sikke ve Arkeolojik eserlerin yanı sıra Atatürk' ün 1925 yılında ziyaret ettiği ve konuşma yaptığı Atatürk Salonu vardır.

Müzede günümüzde bulunan eserlerin sayısı; sikke: 50.240, arkeolojik: 1.349, toplam: 51.589 olarak belirtilmektedir. Müzeye girişler ücretsizdir. Müze dini bayramların birinci günü saat 13:00'e kadar kapalıdır.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın