Kastamonu’da Bunları Yapmadan Dönme

Yorum Yok

Yapmadan Dönme Arzu Aksaya

Kastamonu’da Bunları Yapmadan Dönme
Karadeniz kıyılarının en güzel şehirlerinden biri olan Kastamonu, hem tarihi hem de doğasıyla büyüleneceğiniz bir rota. Küre Dağları'nın zengin habitatı, ruhu dinlendiren yeşil tonları ve sarhoş eden oksijeni bir yana geleneksel yanlarıyla da keşfe değer. Kastamonu'ya yakın zamanda gitmeyi düşünüyor ve gitmişken ne yapmalı ne etmeli diye düşünüyorsanız, işte size birkaç öneri! Şimdiden keyifli bir gezi dileriz.

Ilgaz'da Kayak Yapın

Kastamonu’da Bunları Yapmadan DönmeKastamonu ve Çankırı'nın ortak dağı Ilgaz, iki şehrin merkezine de 40-45 km uzaklıkta. Kış doğasını ve kayak yapmayı seviyorsanız burası aralık ayı başından nisan ayı sonuna kadar beyaz sezonu yaşıyor. Yılın diğer ayları ise coşkun akarsuları, zengin yaban hayatı ve el değmemiş tabiatıyla sizi karşılıyor. Sonsuzluk gibi görünen heybetli ormanlarında kendinizi sanki belgeseldeymiş gibi hissedeceğiniz Ilgaz Dağı Milli Parkına girerken cüzi bir ücret ödüyorsunuz. Keşif Rehberimizde yer alan Ilgaz Dağı Milli Park Rehberimize de göz atmadan planlarınızı yapmayın deriz..

Karadeniz'in Sonsuz Maviliğinde Yüzün

Kastamonu’da Bunları Yapmadan DönmeAylardan Temmuz ya da Ağustos ise ve güneş de tatlı tatlı yakıyorsa Karadeniz'in berrak suları Abana Plajı sizi bekliyor olacak. Sadece kum güneş deniz değil, yemyeşil ormanlarla da karşılaşacağınız plajın Kastamonu'nun merkezine mesafesi 105 km. Gideros Koyu ise adeta Kastamonu'nun kartpostal yüzü. 170 km uzunluğa sahip koyda yüzebiliyor, balık tutabiliyor ve bol bol yürüyebiliyorsunuz.

Şehri Tarihiyle Keşfedin

Kastamonu’da Bunları Yapmadan DönmeKastomonu'nun tarihi rotası bir hayli zengin. Merkez ve yakın yerlerdeki camiler ile külliyelerde Osmanlı dokusuyla karşılaşırken, müzelerinde de yerel kültürüyle tanışıp tarihi buluntularını görebiliyorsunuz. Eğer şehrin geçmişini merak ediyorsanız Hükümet Konağı, Nasrullah Kadı Külliyesi, İsmail Bey Külliyesi, Yakup Ağa Külliyesi ve Cem Sultan Bedesteni'ni gezilecek yerler listesine eklemenizi öneririz. Şehrin zanaatlarının sergilendiği Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi ve Arkeoloji Müzesi de gitmezseniz keşke görseydim diyeceğiniz yerler arasında…

Osmanlı Konaklarıyla Bezeli Sokaklarda Gezin

Kastamonu’da Bunları Yapmadan DönmeEskiden konaklarla dolu mahallelerden oluşan Kastamonu, artık modern zamanların apartmanlı şehirlerinden biri. Ama sanmayın ki bu konak kültürü tamamen kayboldu; başta Akmescit, İsmailbey, Hepkebirler mahalleleri olmak üzere bazı mahallelerinde buram buram nostalji kokan yerler hala var. Sepetçioğlu Konağı, Ellezler Konağı, Sirkeli Konağı, Livapaşa Konağı, Mazlumcuoğlu Konağı gibi konakların bulunduğu sokaklarda gezerken zamanlar arası kısa yolculuklara çıkabiliyor, fotoğraf çekmeye doyamıyorsunuz.

Kanyonlarda Doğayla Kucaklaşın

Kastamonu’da Bunları Yapmadan DönmeKastamonu'nun Azdavay ve Pınarbaşı ilçelerinden girilen kanyonlardan en renkli olanları Valla, Çatak ve Horma Kanyonları. Horma Kanyonu'nun en huzur veren yeri olan Ilıca Şelalesi'nin küçük göletinde dilerseniz yüzebiliyorsunuz. Buralarda ormanların ve gökyüzünün renkleri başka! Doğayı izlerken kendinizi bir kuş gibi hür hissediyor, kolay kolay bırakıp dönmek istemiyorsunuz. Keşif Rehberimizde bulunan Kastamonu'nun Doğal Güzellikleri: Kanyonlar yazımızı okuyarak, Kanyonlar hakkında daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Pompeipolis'den Antik Roma'ya Bakın

Kastamonu’da Bunları Yapmadan DönmeŞehrin merkezine 44 km mesafedeki antik kent Taşköprü ilçesinde konumlanıyor ve bu bölge ayrıca Zımbıllı Tepe Höyüğü olarak da biliniyor. Şehrin tarihi ise M.Ö 64 yılına kadar uzanıyor. Kazılardan çıkarılan eserleri Kastamonu Arkeoloji Müzesi'nde görebiliyorsunuz. Ama nasıl bir yaşamdı ve Romalılar nasıl yollarda yürüyorlardı merak ediyorsanız kenti hayal gücünüzle tamamlayıp gezebiliyorsunuz.

Tesis Fiyatı

02 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

500 TL

En Uygun Fiyata Git

Dipsizgöl'de Kamp Yapın

Kastamonu’da Bunları Yapmadan DönmeKentlerin kalabalığından, korna seslerinden, telaşlı koşturmalardan kaçıp bir sığınak arayanlardansanız ve çadırınızı da yanınızda taşıyorsanız Dipsizgöl Tabiat Parkı doğadaki eviniz olmaya aday. Çamların yeşilliği, manzaranın güzelliği ve sığmış gibi görünmesine rağmen 40 metre derinliğiyle zümrüt gibi parlayan göl de bu evi paha biçilmez bir huzura dönüştüren detaylar. Bahar aylarında daha bir kalabalıklaşan tabiat parkında göl etrafını çevreleyen yürüyüş parkurları da var. Dipsizgöl Kastamonu'nun merkezine 63 km mesafede ve Tosya ilçesine bağlı Çifter Köyü'nde.

Yöresel Lezzetleri Tadın

Kastamonu’da Bunları Yapmadan DönmeYüzlerce yıllık bir kültür birikimi olan Kastamonu'nun zengin mutfağı da bu kültürün bir parçası. Etle harikalar yaratan, hamur işleriyle parmak yedirten, çorbaları şifa dolan yörenin Anadolu'da henüz ismi bilinmeyen birçok yemeği var. Menülerde neler mi göreceksiniz? Banduma, etli ekmek (Konya'yla karıştırmayın, bu yöreye özel), Püryan Kuyu kebabı, ekşili pilav ve nicesi… Tatlı olarak da meşhur çekme helvasını öneriyoruz ki, hem tadına bakın hem de paket paket alıp sevdiklerinize de dağıtın.

Kale'den Şehri Seyre Dalın

Kastamonu’da Bunları Yapmadan Dönme12. yüzyılda Bizans döneminde yapılan, sonraları Candaroğulları ve Osmanlı döneminde de kullanılan kale, şehrin tüm manzarasına hakim. Kastamonu'yu kuşların gözünden görmek isterseniz biraz dik bir yamaç çıkmanız gerekiyor. Ama çıkınca da gördüğünüz manzara karşısında yorulmaktan pişmanlık duymuyorsunuz.

Ilgarini'nin Büyülü Dünyasına Konuk Olun

Kastamonu’da Bunları Yapmadan DönmePınarbaşı ilçesindeki mağara adeta bir yeraltı balo salonu. Uzunluğu 850, derinliği ise 250 metre olan mağaranın içi gerçekten büyüleyici. İçeri girdiğinizde Roma ve Bizans döneminden şapeller, sarnıçlar ve mezarlar göreceğiniz mağarada M.Ö. 2000'li yıllarda yaşamış insanlara ait izler de var.

Kastamonu'ya Nasıl Gidilir?

Kastamonu’da Bunları Yapmadan DönmeKastamonu, Karadeniz Bölgesi'nde yer alan 1.834 km2'lik alana sahip bir ildir. Batısında Karabük, Bartın, Zonguldak ile doğusunda ise Sinop, Çorum ve Çankırı bulunmaktadır. Komşu olduğu illerle arasındaki ulaşım ağı gelişmiş ve ağırlıklı olarak Karayolu ulaşımı tercih edilmektedir.

Kendi aracınızla çok rahatlıkla gidebileceğiniz gibi Türkiye'nin hemen hemen her ilinden de Kastamonu ve ilçelerine otobüs seferleri bulunmaktadır. Havayolu ile gelmek isterseniz, İstanbul haricinde diğer çevre illerden Kastamonu'ya direkt uçuş bulunmamaktadır.

Kastamonu'da Nerede Kalınır?

Kastamonu’da Bunları Yapmadan DönmeKastamonu tüm ilçeleriyle oldukça geniş bir konaklama imkanı sunuyor. Dağ otelleri, Kayak merkezlerine yakın oteller veya Kastamonu merkezde bulunan pansiyon, tarihi konaklarda kalabilir, ailenizle veya sevdiklerinizle güzel bir KIş tatili geçirebilirsiniz. Kastamonu'da yer alan birbirinden güzel konakları listelediğimiz Kastamonu Konakları yazımıza göz atabilir, tercihiniz Kayak merkezine yakın otellerden biri olacaksa Ilgaz Konaklama Önerileri yazımızı inceleyebilirsiniz.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)