Gümüşlük bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Gümüşlük Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Gümüşlük Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
 • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

Karakaya Köyü

"Tarihi evler"

"Rüya gibi bir köy"

9.5

Misafir yorumu

2 yorum

Myndos Antik Kenti

"Gün batımında ayrı güzel"

8.0

Misafir yorumu

1 yorum

Gümüşlük Tarihi Mekanlar

Antik Myndos şehrinin üzerine inşa edilen Gümüşlük, yarım adanın bakirliğini korumayı nispeten başarabilmiş güzel yerlerinden biridir. Gümüşlük hala bir köy kimliğini koruduğu için kendinizi rahat ve huzurlu hissedebileceğiniz, zamanın ağır aktığı havası olan bir yerdir. Balıkçı restaurantları balık ve ahtapot yemek için en iyi restaurantlar olarak bilinir.

Sadece pantolonunuzun paçalarını kıvırarak bile sahilden Tavşan adasına denizden geçerek yürüyebilirsiniz. Ada, ismini haklı çıkarırcasına bir çok tavşana ev sahipliği yapar. Bodrum'dan buraya gelirken Peksimet Boğazı ve yel değirmenlerinin olduğu bir tepeyi geçersiniz. Burada arabanızı durdurun ve Gümüşlüğe önce yukarıdan bir bakın. Koyun girişinde arabanızı park yerine park edin ve yürüyün.

Myndos'un Leleg şehrinin bir bölümü sular altında yatmakta ve eğer dalabiliyorsanız kalıntılarını görebilirsiniz. Koy doğal olarak korunaklı bir koydur, bu yüzden yatlar ve yelkenli tekneler devamlı buraya demirlemektedir. Batık Myndos şehrinde tiyatro, stadyum, duvarlar ve mozaik kaplı tiyatro sahnesini görebilirsiniz. Roma döneminden kalan kilise şu anda sanat evi olarak kullanılmaktadır. Yerlere serilmiş minderler, kaktüslerden oluşan bir orman ve deniz hemen ayağınızın dibinde yer almaktadır.

Bölge tarihi sit alanı olarak koruma altındadır. Gümüşlük günün her saati çok güzeldir. Deniz kenarındaki restaurantlarda yada pastanelerde kahvaltı yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Diz seviyesini geçmeyen suyun içinden sabah saatlerinde Tavşan Adasına gidebilir ya da Karakaya Köyü'ne gidip yukarıdan manzarayı seyredebilirsiniz. Bir zamanlar trkedilmiş bir köy izlenimini veren taş evler şimdi yeni sahipleriyle tekrar canlılığa kavuşmakta. İç liman alanı bir göl gibidir ve Dönmez Noktası sayesinde iyi korunmaktadır. En kötü hava şartlarında bile bu koy korunaklıdır ve mavi tur tekneleri için çok popüler bir yerdir.

Gümüşlüğün her yerinde rahatlıkla yüzebilirsiniz, plajda, taşlık alanda ve açık denizde, her yer temizdir. Bu yüzden kıyıları Mavi bayrak la ödüllendirilmiştir. Sporat grubu adalarının kıyıları kıyaslanamaz bir çeşitlilik sunmaktadır. Başka bir gün Yalıkavak tarafındaki Koyunbaba Koyu'nda yüzebilirsiniz. Bıçakla kesilmiş gibi duran ve burada yüzenleri dışarıdan izole eden yeşil kayalar iyi bir fotoğraf malzemesi olabilir. Bu yumuşak ve üzerinde çalışması kolay olan kayalar bir zamanlar dünyanın yedi harikasından biri olarak sayılan Mausoleum'un yapımında kullanılmıştır.

Gümüşlüğün en güzel zamanları gece karanlığıyla başlar. Gümüşlük'te sabah geç gelir ve akşam da daha geç çöker. Güneş tepenin üzerinden geçerken ve akşam inerken deniz binlerce renge bürünür. Denizin rengi önce kırmızıya sonra da gümüşe döner.

Bodrum yarımadasının en iyi balık restaurantları buradadır. Plaja konulmuş üzeri mezelerle kaplı masalara oturup mezelerin devamında rakı ve balıkların tadına varabilirsiniz. Yerel bir yemek olan kabak çiçeği dolmasını da sakın ısmarlamayı unutmayın. Köyün pazarı çarşambaları kurulur, buradan taze meyva ve sebze temin edilebilir.

3 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
3
9
Karakaya Köyü
Karakaya Köyü
Bodrum / Muğla
Türkiye
Tarihi evler

-

O kadar çok merak ettim ki inşallah yakın zamanda gelip o tarihi evleri görmek istiyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
3
10
Karakaya Köyü
Karakaya Köyü
Bodrum / Muğla
Türkiye
Rüya gibi bir köy

-

Rüya gibi bir köy... Doğayla bütünleşmiş taş evler, taş merdivenler, dar sokaklar, yüzyılların gizemine açılan pencereler, "kimler tıklattı, kimler girip çıktı " diye düşündürten zamanında görkemli oldukları her hallerinden belli zevkli ustaların elinden çıkmış oymalı kapılar, hele de ağaçlar ve tüm köyü sarmalamış çiçekler, bitkiler... Bir evin bahçe kapısına dönüştürülmüş oymalı dolap kapakları beni çocukluğuma götürdü. Anneannemin de duvara oyulmuş dolaplarında böyle kapaklar vardı. Gezi boyunca bize eşlik eden o cana yakın köpeği de unutmamak gerek, çocuklar pek sevdiler. Eşim, bize buradan bir ev verseler cennete çevirirdik deyip durdu ama dedim ya bizim için rüya gibi rüya ötesi bir atmosferdi. Gördüğüm en güzel eski yerleşimlerden biri. Bir kez daha üzüldüm bırakıp gitmek zorunda kalan o insanlar için, birçok yerde olduğu gibi burada da gidenler ve onların bıraktıklarına yerleşen yeni gelenlerin (onlar da başka mekanların gidenleriydi tabii) hazin öyküsünü duyumsayarak ve her şeye dokunma isteğiyle gezdim köyü, bir kez daha hem de daha ayrıntılı gezeceğim illaki…

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
3
8
Myndos Antik Kenti
Myndos Antik Kenti
Bodrum / Muğla
Türkiye
Gün batımında ayrı güzel

-

Myndos Antik Kenti, Bodrum - Gümbet Kavşağı'nın hemen orada bulunuyor. Zaten yaklaşınca tabelalarını göreceksiniz. Özellikle gün doğarken ve gün batarken oldukça güzel fotoğraf kareleri de sunuyor. Yol üstü bir yer olduğu için, uğramadan geçerseniz Bodrum'u Bodrum yapanlara ayıp edersiniz, öyle diyeyim. :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)