Çukurbağ Yarımadası Tarihi Mekanlar

Arkeolojik buluntularla kanıtlanan Habesos adı, antik kentin eski adı.

Antik kent daha sonraları Antiphellos ismi ile anılmış. Karia ve Likya Bölgeleri arasındaki bağlantıyı sağlayan yolların kesişme noktasında bulunan Antiphellos, aynı zamanda bir ticaret limanı.

Anadolu seferi sırasında Makedonya Kralı Büyük İskender tarafından alınan kent, İskender'in genç yaşta ölümünden sonra, Seleukoslar'la Ptolemaioslar arasında savaşlara neden olmuş.

Antiphellos, Roma Dönemi'nde önem kazanarak, Bizans Dönemi'nde piskoposluk merkezi olmuş. Bu dönemde Arap akınlarına uğramış, daha sonra da Anadolu Selçuklu topraklarına katılarak Andifli adını almış. Anadolu Selçuklu Devleti'nin yıkılmasını takiben Tekeoğulları Beyliği yönetimi ele geçirmiş ve Osmanlı Devleti, kenti yeni bir ilçesi olarak, Yıldırım Beyazıt zamanında topraklarına katmış.

Yarımadayı çepeçevre dolaşan yol, Kaş limanının hemen önünden başlıyor. Biraz ilerledikten sonra yarımadanın en güzel eseri olan Çukurbağ Tiyatrosu'na ulaşabilirsiniz. Tiyatro merdivenlerinden yukarı doğru çıkın ve en üst sıradan Kaş'ın manzarasını izleyin, çok beğeneceksiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın