En lezzetli Bozcaada yemekleri ve Bozcaada neyi meşhur

Bozcaada'nın Neyi Meşhur

Kuzey Ege’deki en popüler tatil noktalarından olan Bozcaada, Türkiye’nin 3. büyük adasıdır.

Bozcaada'nın Neyi Meşhur

Kuzey Ege’deki en popüler tatil noktalarından olan Bozcaada, Türkiye’nin 3. büyük adasıdır.

Tamamı tarihi ve doğal SİT alanı olan, bu nedenle de dokusu bozulmadan sahip olduğu mirası nesilden nesile aktaran Bozcaada uçsuz bucaksız üzüm bağları, masmavi denizi, eşsiz güzellikteki koyları, ünü ülkemizin sınırlarını aşan şarapları, doğal ve tarihi güzellikleri ile keyif dolu bir tatil imkanı sunuyor.

Bozcaada’nın neyi meşhur, Bozcaada’da ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Bozcaada Kalesi: Adanın simgelerinden biri olan Bozcaada Kalesi, gemi ile adaya yaklaştığınızda sizi ilk karşılayanlardan biridir. İskelenin sağ tarafında yer alan kale heybetli görüntüsü ile görenleri kendine hayran bırakır.

Rüzgar Gülleri: Adanın batı ucunda yer alan rüzgar gülleri Bozcaada denince akla ilk gelenlerden. Üzüm bağları arasından yapılan keyifli bir yolculuktan sonra Bozcaada Rüzgar Güllerine ulaşıp, bir kadeh şarap eşliğinden gün batımını seyretmek adanın ritüellerinden sayılıyor.

Bozcaada Şarabı: Adanın dört bir yanına yayılmış olan üzüm bağlarından elde edilen Bozcaada şarapları, artık sadece ülkemizde değil dünyada da bilinen lezzetler arasında. Adada üretim yapan birkaç firma var. Dilerseniz bu markaların bağlarını gezebilir, ada merkezindeki mağazalarından şarap satın alabilir veya fabrikalarında sıra dışı bir gezi yapıp şarap yapımı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca adada her yıl yapılan bağbozumu şenlikleri de bir hayli renkli geçiyor; katılmanızı tavsiye ederiz.

Bozcaada Reçelleri: Adaya gittiğinde mutlaka tatmanız gereken, eve dönüşte de yanınıza birkaç kavanoz alacağınıza emin olduğumuz Bozcaada reçelleri adanın vazgeçilmez lezzetlerinden. Bozcaada reçelleri organik şekilde üretimi yapılan sebze ve meyvelerden yapılıyor. Yeşil domates, beyaz ve siyah üzüm, gelincik, karpuz reçelleri seçeneklerden yalnızca birkaçı…

Deniz Mahsulleri: Bozcaada mutfağı ağırlıklı olarak deniz ürünlerinden oluşuyor. Balık, kalamar, ahtapot sofraların ana yiyecekleri. Bunların yanı sıra adada yetişen kazayağı, turpotu, ısırgan ve radika gibi otlardan yapılan zeytinyağlı mezeler de Bozcaada mutfağının tamamlayıcı lezzetleridir.

2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
Bozcaada
Bozcaada
/
Yağmur Çankaya tarafından...

-

Bozcaada'daki ananas reçelini tatmanızı ve mutlaka Ayazma'ya gitmenizi tavsiye ederim. Aynı zamanda Bozcaada'nın kalesini de gezmelisiniz.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
Bozcaada
Bozcaada
/
Bozcaada'da cam atölyesi

-

Camın büyüsüyle gelen hayat! İki tutkum dediği Bozcaada ve cam sanatını birleştirerek sanat eserleri üreten Zeynep Aksu, Bozcaada'daki atölyesinde hem rengarenk camları eritip şekillendirerek cam objeler üretiyor, hem de cam ile tanışmak isteyenlere atölyesinde eğitimler veriyor. Zeynep Aksu Cam Atölyesi, camın muhteşem dünyasına adım atmak isteyen tüm amatörlere ve profesyonellere açık.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)