Çanakkale Destanının Yazıldığı 14 Savaş Alanı, Gelibolu

Çanakkale Destanının Yazıldığı 14 Savaş Alanı

15 Yorum

İlginç Bilgiler Diley Kuru

Çanakkale Destanının Yazıldığı 14 Savaş Alanı
Burada esen rüzgarın uğultusunu hiçbir yerde duyamazsınız. Hala daha bir asır öncesinin savaş çığlıkları yankılanır kulağımızda. Öyle görüntülere sahne oldu ki Gelibolu, yazılan şarkılar, şiirler, hikayeler, çekilen filmler, belgeseller yetmedi buradaki hezeyanı anlatmaya. Çünkü ne olursa olsun, 105 yıl önce burada yaşananlar, bizim hissettiğimizden çok daha fazlasıydı. Adım attığımız her toprak, gördüğümüz her manzara, 105 yıl öncesinde al rengine bürünmüştü oysa. İşte Çanakkale Zaferi'nin 105. yılına özel kahramanlık destanının yazıldığı 14 savaş alanı.

1 – Kilye Koyu

kilye koyuBurası Çanakkale için önemli bir tarihi kıyı. Nedeni ise lojistik açıdan taşıdığı o büyük değer. Sırf bu nedenden dolayı İngiliz gemileri, Kabatepe açıklarından hedef almışlar Kilye Koyu'nu. Uzun bir bombardıman sahnesine tanık olmuş 1915 yılında. Maalesef bu bombardımanlar sonucu Kilye Koyu'nda yer alan antik dönem kalıntıları da büyük ölçüde zarar görmüş.

2 – Dur Yolcu Anıtı

dur yolcu‘Bilmeden gelip bastığın bu toprak, Bir devrin battığı yerdir' diye başlar o tüylerimizi diken diken eden Dur Yolcu şiiri. Mısralarda da dediği gibi, vatan kalbinin attığı yer burası. Değirmen Burnu Tabyası'nın arkasındaki tepenin yamacında yer alıyor Dur Yolcu Anıtı. Boğazdan geçen tüm gemilerden ve Çanakkale'den rahatlıkla görülebiliyor.

3 – Kilitbahir Köyü

kilitbahir koyu‘Denizin Kilidi' anlamına gelen Kilitbahir Köyü'nde, aynı isimli bir kale bulunuyor. Bu kale, bu bölgede görev yapan askerlerin barınma yeri olarak kullanılmış 1915'de. Deniz tarafında yer alan surların büyük bir bölümü ne yazık ki günümüze kadar ulaşamamış.

4 – Soğanlıdere Vadisi

soganlidere vadisiBurası savaş sırasında en güvenli bölge olarak kullanılıyormuş. Bunun nedeni ise bölgenin İtilaf ordusu ateşine kapalı konumda yer almasıymış. Lojistik destek olarak da Soğanlıdere Vadisi adeta bir destek merkeziymiş. Her türlü malzeme ve mühimmat burada depolanırmış. Hatta hastaneler de burada hizmet verirmiş. Cephede yorulan ve zayiatı eksilen birliklerinde dinlenme yeriymiş Soğanlıdere Vadisi.

5 – Melek Hanım Çiftliği

melek hanim ciftligiSoğanlıdere Vadisi'nin girişinden yaklaşık bir kilometre içeride, yamacın altında bulunan bir taş bina kalıntısı Melek Hanım Çiftliği. Kara savaşının başladığı 25 Nisan 1915'ten sonra kurulan ilk revir burası. 105

yıl önce Melek Hanım Çiftliği'nde Mehmetçiğin yaraları sarılıyormuş.

6 – Behramlı Köyü

behramli koyuEceabat'a bağlı köylerden biri olan Behramlı Köyü, ilginç bir mezarlığa ev sahipliği yapıyor. Söz konusu mezarlığın bir bölümü kırmızı renkle işaretlenmiş. Kırmızı renkle işaretlenmiş her bir mezar ise şehitlik anlamını taşıyor.

7 – Morto Koyu

morto koyuİngilizlerin 25 Nisan 1915 tarihinde çıkartma yaptığı Morto Koyu, Çanakkale tarihi açısından önemli bir olaya tanıklık etmiş. Türk birlikleri, İngiliz zırhlısı Goliath'ı bu koyda batırmış. Bu olay Türk denizcilik tarihi açısından da büyük bir önem taşıyor.

8 – Seddülbahir Köyü

seddulbahir koyuSavaş çığlıklarının en çok yükseldiği bölgelerden biri Seddülbahir Köyü. 25 Nisan 1915 sabahı, saat 06:00'da başlayan İngiliz çıkartması, neredeyse tüm köyü harap etmiş. İtilaf donanmasının bombardımanı köyün tamamını hedef almış ve sonuç olarak aynı gün saat 14:30'da Seddülbahir tamamen İngilizlerin eline geçmiş.

9 – Tekke Koyu

tekke koyuÇanakkale Tekke Koyu, Seddülbahir sahillerine yönelen taarruzun ağırlık merkezini oluşturuyormuş. İki ateş hattında kalan Türk birlikleri, Nisan 1915'de geri çekilmek zorunda kalmışlar. Aynı tarihte koyun tamamını ele geçiren İngilizler, 9 Ocak 1916'da aynı koydan kalan son askerlerini bir sandala bindirerek Gelibolu'dan kaçacaklarını henüz bilmiyorlardı.

10 – İkiz Koyu

ikiz koyuSayıları yetersiz olmasına rağmen bir kahramanlık destanı yazan Türk ordusu, tüm her şeye rağmen İngilizlere ateş açmışlar Çanakkale İkiz Koyu'nda. Büyük bir zayiat verilmesine rağmen, 3'üncü taburun kuşatılması ve Seddülbahir'deki Türk savunmasının çözülmesi engellenmiş. Bu olayın kahramanı Yüzbaşı Yusuf Kenan ise maalesef o günkü muharebede şehit düşmüş.

11 – Anzak Koyu

anzak koyuArıburnu ile Küçük Arıburnu arasında bulunan Anzak Koyu, 650 metrelik bir sahil şeridi. Burası Anzak askerlerinin ikmal bölgesi olarak kullanılmış. Bunun nedeni ise koyun korunaklı olan yapısından ileri geliyor. 1985 yılında ismi resmen ‘Anzak Koyu' olmuş ve buna karşılık Avustralya hükümeti de Canberra yakınlarında bulunan bir sahile ‘Gallipoli' ismini vermiş.

12 – Arıburnu

ariburnuDenize uzanan en uç nokta Arıburnu. Anzaklar buraya ‘Kuzey Sahili' demişler. Arıburnu, Anzakların en önemli lojistik merkezi olarak kullanılıyormuş. Malzeme ve mühimmat depoları, sahra hastaneleri ve ihtiyat birlikleri Arıburnu'nda yer alıyormuş.

13 – Düz Tepe

duz tepeMustafa Kemal Atatürk'ün bir siperin içerisinde görüldüğü o ünlü fotoğrafın çekildiği yer Düz Tepe. Türk ordusu tam geri çekilecekken, Mustafa Kemal'in ‘cephaneniz yoksa süngünüz var. Süngü tak yere yat' diyerek emir vermesiyle, Conkbayırı yönündeki Anzak ilerleyişi de durmuş oldu. İşte o an Mustafa Kemal'in ünlü sözü yankılandı Düz Tepe'de; ‘Kazandığımız an, bu andır'.

14 – Conkbayırı

conkbayiriConkbayırı, muharebenin dönüm noktasıdır adeta. Anzak birliklerinin geri çekildiği, bölgedeki kritik araziyi kaybettikleri, Mehmetçiğin kahramanlık destanı yazdığı yerdir Conkbayırı. Bununla birlikte taarruz sırasında bir şarapnel parçasının Mustafa Kemal'in göğsüne isabet ettiği ve cep saatini parçaladığı olay da Conkbayırı'nda yaşanmış.
15 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
15
/

-

Anlatım da çok güzel, yer tarifleri de, zamanlaması da, aslında Çanakkale'de görülmesi gerekenlerin yüzeysel kısmı görülüyor, içerilerde daha ne kadar müzeler ve görülmesi gereken yerler var, Çanakkale'yi ve yurdun değişik yerlerindeki benzeri cepheleri görmeyen ve bu konuda kompozisyon yazmayan kişiler ilköğretimden mezun edilmemeli, ilerde ne mezunu olursa olsun borçlu olduğu tarihi gerçeği bilmeli.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Çok güzel bir anlatım. Yüreğinize sağlık... Defalarca Çanakkale'ye gittim ve bu güzellikleri hüzünle karışık bir duyguyla gezdim... Her fırsatta gidilip görülmesi, tarihimizi sorgulayacağımız yerler buraları. Ancak bu hüzün şehrini gezerken yanınızda size rehber olabilecek, tarihi iyi bilen birileri olmalı diye düşünüyorum. Bu vatan için canlarını hiçe sayan şehitlerimize rahmet diliyorum. Saygılarımla.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Tam da ecdadımızı saygı ve minnetle yad ederken gösterdiğiniz bu milli hassasiyet için çok teşekkürler... Bizi biz yapan değerlere sahip çıkmak ve tarihi asla unutmamak gerek ki geleceğimizin sağlam temelleri atılabilsin inşallah...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Daha bundan 2 yıla kadar hiç ecdadımızdan bahsedilmiyordu. Şu anda çok şükür anılmaya başlandı. Çanakkale'ye gelip de savaşan Anzaklılar, torunlarının bile Lozan antlaşmasıyla orada toprak sahibi olmuşlar. Kaç bin km yol geliyorlar, ecdadını anıyorlar. Bizim vatandaşlarımızdan oralara gitmeyen birçok insanımız var. Lütfen Çanakkale'deki dedelerimizi unutturmayalım.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Bana göre Çanakkale'yi ve Gelibolu'yu adım adım, karış karış gezip-tozmadan, gözleri yaşarmadan, o hüznü iliklerine kadar duyup hissetmeden, hiçbir kimse Türkiye ile ilgili olarak konuşmasın. Orada şehit olan tüm insanlarımıza Allah rahmet eylesin, kabirleri pür nur, mekanları cennet olsun...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Diley Hanım, öyle güzel anlatmışsınız ki, tüm yazıyı tüylerim diken diken olarak okudum. Her bir parçası şehitlerimizin kanı ile yıkanmış bu toprakları gezip gören biri olarak, okuduğum her cümlede oralar gözüm önünde canlandı. Gelibolu'yu ve kahramanlık destanın yazıldığı her bir karış toprağı çok güzel anlatmışsınız. Emeğine sağlık.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Diley Hanım, kaleminize, yüreğinize sağlık. Okurken tüylerim diken diken oldu. Gözlerim doldu, bu anlamlı günde çok güzel olmuş. Her vatan evladının orada verilen mücadeleyi bilmesi gerekiyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Elinize sağlık. Duygularımızı yaşatıyorsunuz. Ruhları şad olsun.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Allah razı olsun sizlerden. Bari unutmayın, unutturmayın. O kadar sorumsuz gençlik var ki, sanki birileri onlar uyusun, bir şeyleri görmesin, kendilerini bulutlarda geziyor zannetsin istiyorlar ama bu güzel vatanda gururlanacağımız çok çok güzel destanlarımız var. İnşallah kısa uyanırlar da, böylesi güzellikleri okuyup görüp yaşayıp yaşatırlar. Ağzınıza, kaleminize sağlık. Vatan için duyarlı herkesten Allah razı olsun.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Değerli arkadaşlar bu sene ailemle birlikte Çanakkale'deydim, gördüğüm manzara beni çok üzdü, bir yerde şehitlik hemen yanında plaj çıplak kadınlar ve erkekler, benim kemiklerim sızladı oraya o plajı ve imarı açanlara yazıklar olsun, hiç mi utanmadınız şehitlerimizin hala kemikleri var o sahillerde.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (1)
15
/

-

Rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Şehitlerimiz olmasa bizim halimiz şuan nice olurdu düşünün arkadaşlar. Çok zor gerçekten.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Harika bir yazı olmuş. Okurken beni başka alemlere, o anlara götürdü sanki. Kaleminize sağlık, tebrikler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Sıkıntıdan yazılarınızı teker teker okuyorum. Bu yazı harika olmuş. Çanakkale'ye gitmek istiyordum şu günler geçsin gideceğim inşallah.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Okuldaki ödevim için birkaç yazınızı almıştım. Çok teşekkürler. O zaman teşekkür edememiştim de. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)