Bozcaada'nın Birbirinden Güzel Plajları, Bozcaada

Bozcaada'nın Birbirinden Güzel Plajları

9 Yorum

Gezi Rehberi Sevgi Özdil

Bozcaada'nın Birbirinden Güzel Plajları
Yaz aylarının en gözde tatil destinasyonlarından biri olan Bozcaada; Ankara'ya 720, İstanbul'a ise sadece 370 km. mesafede. Ada iskelesine feribotun yaklaşması ile insan tüm stresini, hayatın hengamesini bir anda arkasında bırakıverir. Feribottan iner inmez de hayatın sakinleştiği, koşuşturmanın yerini daracık ada sokaklarındaki rahatlığın aldığı bir hava insana yapışır.
Adada sezon Mayıs ayında başlar ve Ekim ayında sona erer. Ancak hangi mevsim olursa olsun adanın tadı hep bir başka olur. Bunu bilen ve bu deneyime insanların da ortak olmasını isteyen bazı Bozcaada otelleri dört mevsim misafirlerine kapılarını açarken bazıları sadece sezonluk olarak hizmet verir.
Eğer ki siz de Bozcaada'nın tadını yaz aylarında çıkarmak istiyor ve tertemiz, buz gibi suya sahip denizinde kulaç atmak istiyorsanız aşağıda sıraladığımız plajlara ve koylara uğramadan adayı sakın terk etmeyin.

  Array
  Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

  1 - Ayazma Plajı

  Ayazma PlajıAyazma Plajı adanın en ünlüsü. Adalı birine değil de sizin gibi tatile gelmiş birine bile yerini sorsanız hemen tarif ederler. O kadar ünlü yani. Denizi turkuaz renginde ve plajı incecik altın sarısı kumlarla kaplı. Plajda şemsiye ve şezlong kiralamak mümkün olup plajın üst kısmında yemek yiyebileceğiniz restoran ve alışveriş yapabileceğiniz bir büfe var. Ayrıca biraz da su sporlarıyla eğlenmek istiyorsanız; deniz bisikleti, banana, hamburger ve jet ski kiralayabileceğiniz bir yer de Ayazma Plajı'nda hizmet veriyor.

  2 - Sulubahçe Koyu

  Sulubahçe PlajıAyazma'nın hemen yanı başında yer alan koydur. Ayazma Koyu yolundan Habbele Koyu'na doğru ilerlerken görebilirsiniz. Burası her ne kadar ünlü plajın yanında olsa da koyda herhangi bir tesis yok ancak plajda ücretli şezlong ve şemsiye hizmeti bulunuyor. İsterseniz kendi sandalyenizi ve şemsiyenizi getirebilir ve buranın tadını çıkarabilirsiniz. Civardaki yazlıkçılar ve günübirlikçiler bu koyu tercih ediyor. Unutmadan uzun süre vakit geçirmeyi düşünüyorsanız yanınıza kesinlikle su ve sıvı içeceklerle, güneşten korunacağınız bir şemsiye alın.

  3 - Habbele Plajı

  habbele PlajıPlaj iki kısımdan oluşuyor, birinci kısım yani yoldan hemen girişteki yer. Burada ücretli şemsiye ve şezlonglar var. İkinci kısımda şemsiyelerin hemen yanında koyun sağ tarafı. Orası da şemsiye ve şezlonga para vermek istemeyenlerin yeri. Plaj tamamen kumluk, denizi ise ara ara küçük ve az sayıdaki taşlıklardan oluşuyor. Bu koyda, uzun yıllardır bir karavandan plaj hizmeti veren Mitos Beach hizmet veriyor.

  4 - Beylik Koyu

  habbele PlajıBeylik Koyu, adanın gizli saklı kalmış koylarından biri. Ayazma Plajı'ndan manastır yönünde merkeze doğru giderken sağdan ayrılan ilk yola saptığınızda bu koya ulaşabilirsiniz. Koyun özelliğinden biri de 2015 yılında soğan yüklü büyük bir gemi koyda karaya oturmuş. Öyle ki ara ara geminin içinde kalan soğanların kokusunun alabiliyorsunuz. Gemiden sarkıtılan halatlarla yapılan büyük salıncaklar da koyun eğlencesi olmuş durumda. Bu koyda hiç işletme, şezlong ve şemsiye yok. Bu sebeple buraya giderken yanınıza hiç bir şey almasanız da mutlaka şemsiyenizi ve suyunuzu alın deriz.

  5 - Akvaryum Koyu - Mermer Burnu

  Akvaryum PlajıKüçük bir koy olan Akvaryum deniz altıcanlılığı ile dikkat çekiyor. Minibüsle ulaşımın mümkün olduğu bu koya gidecekseniz yanınıza mutlaka bir şnorkel ve deniz gözlüğü almanızı tavsiye ederiz ki sualtının canlılığını keşfedebilin. Mermer kayaların üzerinden yürüyerek en uc noktaya kadar yürüyebilirsiniz.

  6 - Mitos Beach

  Mitos PlajıAdada bulunan plajlar içinde adada yaşayanların, yazlıkçıların ve günübirlikçilerin sıklıkla tercih ettiği bir plaj. Burası da tıpkı Ayazma gibi, bir tesise sahip ve plaja gelenler gün boyunca büfeden atıştırmalıklar, içecekler satın alabilir. Ulaşım konusunda da çok rahat bir nokta. Ayazma minibüslerine bindiğiniz zaman bu plajın hemen önünde inebiliyorsunuz. Plajda şezlong ve şemsiye de kiralayabilirsiniz.

  7 - Çayır Koyu

  Çayır PlajıÇayır Koyu adanın kuzeyinde yer alır. Adanın merkezine 45 dakikalık yürüme mesafesindedir. Bu koy genelde rüzgar sörfü yapanların tercih ettiği bir plaj. Rüzgar sörfüne elverişli olmasından dolayı koyda bir de kitesurf okulu var. Sizin de ilginiz varsa denemek isterseniz ders de alabilirsiniz. Okul bünyesinde ayrıca şemsiye ve yastıklarla beach hizmeti veren, yemek yiyebileceğiniz, serin bir şeyler atıştırabileceğiniz bir yer de bulunuyor. Bu koyun aynı zamanda 2015 yılında Avrupa Şampiyonası'na da ev sahipliği yaptığını hemen belirtelim. Eğer rüzgar sörfü ile ilgileniyorsanız Çayır plajı tam sizlik.

  8 - Tuzburnu Koyu

  Tuzburnu PlajıAda merkezine en uzak noktada olan bu koy (yürüyerek yaklaşık 1 saat), anakaradan bakıldığında adanın en sol ucundaki Tuzburnu Feneri'nin bitişiğinde kalıyor. Hatta adanın günbatımı noktasında bulunan rüzgar güllerinin olduğu noktada bulunan deniz fenerinin tam aşağısında kalıyor. Özellikle akşam üstleri koyun yanındaki Polente Feneri'ne çıkıp oradan gün batımını izlemeye gelen kişilere siz de katılabilirsiniz.

  9 - Poyraz Limanı Koyu

  Poyraz limanı PlajıBu koy da Tuzburnu'nun aksine ada merkezine en yakın koylardan biri olup merkezden yürüyerek 15 dakikalık uzaklıkta. Koy çanak şeklinde olmasından dolayı poyrazda bile fazla rüzgar almıyor. Plajı incecik kumlara sahip ve denizi genel olarak sığ ve su da adanın diğer sahillerine göre bir tık daha sıcak. Ancak deniz kestaneleri burada biraz fazla. Bu yüzden denize girerken biraz dikkatli olmalısınız. Deniz ayakkabısı da bir kurtarıcı olabilir.

  10 - Tekirbahçe Koyu

  Tekirbahçe PlajıTekirbahçe adanın turizm bölgesi ilan edilen noktası. Burada birkaç tane otel ve ufak bir tatil köyü var. Koy hatırı sayılır uzunlukta bir kumsala sahip. Plajda, konaklama tesislerinde kalanlar için şemsiye ve şezlonglar mevcuttur. Bu ufak plajlardan bazılarına siz de dışarıdan girebilirsiniz. Tatil Köyü bünyesinde hizmet veren havuza ve aqua parka da ücretini vererek herkes girebiliyor. Koya anayoldan sapılan toprak yollar dışında Poyraz Limanı'ndan kıyı boyunca yürüyerek de varabilirsiniz. Böylece Poyraz Limanı Koyu ve Tekirbahçe Koyu arasındaki minik bir koyu da keşfetmiş olursunuz.

  11 - Ada Merkezi

  Bozcaada kalesiBozcaada Merkezi'nde denize girebileceğiniz iki yer var. Bunlardan biri Bozcaada Yat Limanı. Burası güvenle denize girebileceğiniz bir yer olup Türkiye'nin en temiz yat limanları arasında gösteriliyor. Ayrıca Bozcaada Kalesi önündeki çay bahçeleri de yazın 'beach' havasına giriyor. Buralara kurulmuş merdivenlerden deniz kestanelerine ve kayalara dikkat ederek denize girip serinleyebilirsiniz. Diğer bir yer de, kale arkası denilen bölgede bulunan ufak beton iskeleden denize girebileceğiniz yer.
  9 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
  9
  /

  -

  Bozcaada kesinlikle gezilmesi, görülmesi gereken yerler arasında.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
  9
  /

  -

  Mitos ayrı bir koy değil, Habbele Koyu'nda bulunan ticari bir tesis ve oldukça pahalı, sezonluk vampir yani, onun dışında ada halkı ve ambiyans mükemmel, en azından her insan bir kere görmeli, 1995'ten beri aşığım adaya ve yılda birkaç gün olsa da uğrarım, Kırlı Butik Otel'de, kendimi evimdeymiş gibi hissederim.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
  9
  /

  -

  Bozcaada'ya geçen hafta ilk gidişimizdi. Çok beğendik. Yeni bir bağ evi olan Rüya Bozcaada'da kaldık. Müthiş bir taş ev. Huzur, doğa, harika müzikler, dinginlik, doğal sebze bahçesi her şey harika, mutlaka deneyimlenmeli.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
  9
  /

  -

  2000 yılında başlayarak yılın birkaç ayını Bozcaada'da geçiriyorum. Çok hoş, huzur veren ortamını da tattım. Kötü yönetildiğine de tanık oldum. Poyraz Limanı adlı koy bir mücevher gibi. Tüm övgüleri hak ediyor idi. Adanın pis su deşarjı bu koya verildi. Sakin yenilip da yüzmeyin. Çoluk çocuğunuz mikrop kapar. Beylik koyu bir başka cennet köşesi idi. Gemi sökümü sırasında gereken önlemler alınmadı, suyun rengi değişti. Şimdi asbest tespit edilmiş! Adanın tamamı SİT alanı diyorlar. Tuz Burnu bölgesinde yeni villalar ile mahalle oluşmuş. Geri dönülmez hatalar yapılıyor.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
  9
  /

  -

  2012 senesinde ilk defa Bozcaada'ya gitmiştik... Çok küçük bir pansiyonda kalmıştık... Bozcaada'nın her yerine hayranız... Eşimle birlikte Eylül ayında yine oradayız... Herkese tavsiye ederiz.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
  9
  /

  -

  Bozcaada ya 23.03.2020 tarihinde gittim ada doğal guzelliğini guzel ama bakımsız ve bence burası gerçekten çok guzel ve betonlaşmadan doğal guzelliğiyle çok güzel yapılabilir ama görülmesini tavsiye ediyorum

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
  9
  /

  -

  Ayazma plajı çooooook kalabalık. Gidilmez. Şezlong bulamazsınız. Bulsanız da 70 - 80 TL. Ayıp. Denize girilecek en iyi yer iskele. Bir işletmeye oturun. İki biraya 50 TL verin. Sakin, sessiz, efendice yüzün. Deniz mis. Fiyatlar ada genelinde hunharca. Bütün yılın karını sizden çıkartmaya çalışıyor gibiler.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
  9
  /

  -

  Bir Bizcada hayranı idim. Maalesef 2029-21 yıllarından sonra bu huzur beldesini de bırakıyorum. Fiyatlar uçuk, betonlasma başladı ve adanın içine doğru genişliyor. Şemsiye şezlong fiyatları feci, ada bakımsız, çöp sorunu korkunç boyutta. Sadece Rum mahallesinin bir kısmı bakımlı ve temiz. Bu ada bir cevh

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
  9
  /

  -

  Maalesef artık çok kalabalık olduğu için herkes tek işletme olan Ayazma'ya akın ediyor. Bu sene Bayram kalabalığında fenaydı. En azından yoğun aylarda bir kaç plaja da belediye işletme açabilir. Yoksa bu kalabalığı artık tek bir plaj kaldırmaz.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

  Popüler Blog Başlıkları

  Son İncelenenler
  E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)