Yok Olmadan Önce Görülmesi Gereken 11 Doğa Harikası, Türkiye

Yok Olmadan Önce Görülmesi Gereken 11 Doğa Harikası

8 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Yok Olmadan Önce Görülmesi Gereken 11 Doğa Harikası
Bazen gerçekten insanoğlunun çok acımasız olduğunu düşünüyorum. Doğa, hiçbir çıkar gözetmeksizin bize her şeyini sunarken, bizler onu ve tüm güzelliklerini hunharca tüketmekten hiç çekinmiyoruz. Evet, hava ve su bedava. Ama bir yere kadar. Hiçbir kaynak sınırsız değil, bunu unutmamak gerek. Doğanın bizlere sunduğu tüm bu kaynakları kullanmaktan ziyade, üstüne bir de kirletiyor ve yok olmasına göz yumuyoruz. Aşağıdaki tablo içler acısı. Bazı yerler için artık çok geç ne yazık ki. İşte yok olmadan önce görülmesi gereken 11 doğa harikası.

1 – İğneada Ormanları

igneada ormanlariİğneada, Türkiye'nin sayılı subasar ormanlarından biri. Kırklareli il sınırları içerisinde bulunuyor. İlkbaharda bölgenin pek çok yeri tamamen sular altında kalıyor. İğneada Ormanları'nı ve içerisindeki gölleri besleyen sular, İstanbul'a aktarılmak amacıyla İSKİ tarafından Yıldız Dağları'nda barajlar kurulması söz konusu. Bununla birlikte nükleer enerji santralı, İğneada için en büyük tehditlerden biri. Şimdilik doğal hali korunuyor ama yakın gelecekte çok büyük tehlike altında İğneada Ormanları.

2 – Kaz Dağları

kaz daglariKuzey Ege'nin en büyük oksijen kaynağı hiç şüphesiz Kaz Dağları. İçerisinde sayısız güzellik barındırıyor. Eskiden İda olarak bilinen Kaz Dağları, Edremit Körfezi'nin kuzey kıyılarında boylu boyunca uzanıyor. Çanakkale ve Balıkesir il sınırları içerisinde yer alan Kaz Dağları, doğal duruşunu her an kaybedebilir. Bunun nedeni ise maden faaliyetleri, termik santral ve baraj inşaatları. Hatta madencilik girişimlerine karşı ‘Kaz Dağları'na Sadakat' adlı bir gezi programı mevcut.

3 – Ermenek Vadisi

ermenek vadisiKaraman ve Mersin il sınırları içerisinde bulunan Ermenek Vadisi, Ermenek Çayı'nın Orta Toroslar'da oluşturduğu, oldukça derin bir vadi. Ülkemizin bitki çeşitliliğinin en fazla olduğu bölgelerden biri aynı zamanda. Hatta dünya üzerinde sadece bu vadide yetişen bitkiler mevcut. Ermenek Vadisi, nesli tükenmekte olan susamuruna da ev sahipliği yapıyor. Ermenek Vadisi'nin su rejimine DSİ tarafından yapılan müdahaleler, bölge için büyük bir tehlike oluşturuyor. Baraj inşaatları dolayısıyla açılan yollar ve kurulan tesisler, Ermenek Vadisi'nin doğal duruşuna büyük ölçüde zarar veriyor.

4 – Çoruh Vadisi

ermenek vadisiBayburt, Erzurum ve Artvin il sınırları içerisinde bulunan Çoruh Vadisi, herkesin mutlaka görmesi gereken doğal güzelliklerden biri. Bitki zenginliği açısından ülkemizin en önemli alanlarından biri olan Çoruh Vadisi'nde, dünya üzerinde başka yerde bulunmayan 3 bitki türü yetişiyor. Sadece bitki zenginliği değil, yaşayan kuş türü açısından da bir hayli önemli Çoruh Vadisi. Vadi ve çevresi pek çok doğa sporu için de uygun alanlar barındırıyor. Ancak maalesef tüm bu güzellikler, 29 adet baraj projesi tarafından tehdit ediliyor. Hatta bu 29 barajdan 3'ü hayata geçti bile.

5 – Macahel

macahelKültürel özellikleri ile geçmişten günümüze bozulmadan gelebilen nadide bir bölge Macahel. Artvin'in Borçka ilçesinde bulunuyor. Karçal Dağları'nın en zengin ve benzersiz yöresi burası. Ancak doğal ve tarihi anlamda bu denli önemli olan Macahel'in değeri maalesef bilinmiyor. Bölge yavaş yavaş yok olma sürecine girdi bile. Çünkü DSİ, bölgeyi elektrik rezervi olarak görüyor.

6 – Hotamış Sazlığı

hotamis sazligiHotamış Sazlığı, eskiden bölgenin en büyük sazlığı olma özelliği taşıyordu. Konya ve Karaman il sınırları içerisinde bulunan Hotamış Sazlığı için artık çok geç. Önemli bir doğa alanı olan sazlığın neredeyse tamamı kurutuldu. Çünkü DSİ, bölgedeki yeraltı ve yerüstü su kaynaklarını başka alanlara taşıdı. Eskiden geniş sazlıkların, tatlı ve tuzlu göllerin, pek çok kuş ve balık türünün yer aldığı Hotamış Sazlığı, şimdilerde restorasyon aşamasına geldi maalesef.

7 – Kulu Gölü

kulu goluKulu Gölü, Ankara il sınırları içerisinde yer alıyor. Suyu hafif tuzlu. Gölün üzerinde 9 tane küçük ada bulunuyor. Bu adalar, özellikle su kuşları için önemli birer üreme alanı. Kulu Gölü, eskiden 200'den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyordu. Maalesef, aşırı yeraltı suyu kullanımı ve bu duruma yapılan plansız müdahaleler neticesinde Kulu Gölü, yok olma noktasına geldi. Kuruyan gölün üzerindeki adalar karayla birleşmiş durumda. Tek tesellimiz, gölün yağmur yağdığında hala su tutabiliyor olması.

8 – Seyfe Gölü

seyfe goluÖnemli bir doğa alanı olan Seyfe Gölü Kuş Cenneti, Kırşehir'de bulunuyor. Gölün en önemli özelliği, ülkemizde Tuz Gölü'nden sonra, flamingoların en büyük üreme alanı olmasıydı. Ancak bu özelliği kalmadı artık. Çünkü göl tamamen kurumuş durumda. Seyfe Gölü'nü kurutan neden ise yanlış su ve tarım politikaları. Tıpkı Kulu Gölü'nde olduğu gibi Seyfe Gölü de yağışlı havalarda su tutabiliyor.

9 – Munzur Dağları

munzur daglariMunzur Dağları, Erzincan'ın güneyi ile Tunceli'nin kuzeyinde yer alıyor. Geçmesi imkansız olan yüksek kayalık yapısı nedeniyle Munzur Dağları, insan eli değmemiş, tamamen doğal bir varlığımızdı. Munzur Dağları'nı önemli kılan özellik ise, 11 kelebek türüyle uluslararası bir değere sahip olması. Ancak son yıllarda meydana gelen baraj projeleri, aşırı otlatma, bilinçsiz bitki toplanması ve kaçak av, Munzur Dağları'nın doğal karakterini, geri dönüşü olmayacak şekilde bozmak üzere.

10 – Hasankeyf

hasankeyfBurası öyle bir yer ki, insanlık tarihinin en derin izlerine rastlayabilirsiniz her adımda. Batman il sınırları içerisinde bulunan Hasankeyf, Ilısu Barajı ile sular altında kalmaya mahkum edildi. 10 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Hasankeyf, her an tüm bu kültürel birikimini sular altına gömebilir.

11 – Halfeti

halfetiHalfeti, Şanlıurfa'nın yeşili en bol bölgesi. Siyah gül ise yörenin en meşhur bitkisi. Oldukça ihtişamlı bir görüntüsü var Halfeti'nin. Ancak GAP Projesi kapsamında kurulan Birecik Barajı, bölgenin sular altında kalmasına neden oldu. Şuan Halfeti'nin büyük bir kısmı, Fırat Nehri'nin acımasız suları altında yaşamını sürdürüyor.
8 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
8
/

-

Halfeti'ye mutlaka gidin, hem Savaşan Köyü, hem de insanların bağları, bahçeleri sular altında kalmış. Bir zamanlar çocukların oynadığı parkların üzerinden şimdi tekne ile geçiyorsunuz. Mutlaka görülmeli...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Anlaşıldı, biz bütün bunları yok edeceğiz, buraları gezmek mali açıdan pek kolay değil, bari belgeselleri yapılsa da torunlarımıza belgesel mirası bırakabilsek.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Aras Kuş Cenneti de listeye eklenebilir. #ArasKuşCenneti Kurtulsun Tuzluca Barajı Yapılmasın!

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Söylediğiniz gibi gerçekten içler acısı bir tablo, özellikle İğneada'yı yok olmadan görmek isterim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

15-20 yıl öncesine kadar Konya Ovası Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinirdi, her yer adam boyu buğday tarlasıydı. Ancak anlı şanlı tarım bakanlıklarımızın yanlış politikası sonucu bütün Konya Ovası'na şeker pancarı ekildi. Pancar çok su isteyen bir ürün olduğu için de yer altı suları derin su pompaları ile çekildi ve sonunda Beyşehir Gölü, Akşehir Gölü ve Tuz Gölü kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Sebep olanlar utansın.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Hazırlayanları tebrik ederim... Ama görüp okudukça içim daraldı! Ufak çapta bu yanlış uygulamaları her yerde, her gün görüyoruz. Güzel yurdum acınacak hale geliyor! Allah'ım yardım et!

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Bu güzelliklerin çoğunu gördüm. İğneada Ormanları'na kıymak nasıl bir düşmanlık. Ormanlarımızı yok etmek nasıl bir mantık. Sularımızı, sulak alanlarımızı bitirmek nasıl bir politika. Son 13 yıldır uygulananlar tamamen dış güçlerin işi. Buna izin verenler nasıl hesap verecek?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Bence bir de Marmaris'in Selimiye Köyü eklenebilir. Selimiye Köyü'ne yıllardır gideriz. Çok memnun kaldığımız Selimiye Hydas Pansiyon'da kalırız. Herkese tavsiye edilir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)