Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Ermenek Çayı
Ermenek Çayı - Görsel 1
Ermenek Çayı - Görsel 2
Ermenek Çayı - Görsel 3
Ermenek Çayı - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Ermenek Çayı Hakkında

Karaman’ da bulunan Ermenek Çayı, esas kaynağını Hadim yakınından alıyor. Silifke’ ye kadar devam eden yolcuğunda Ermenek Çayı, irili ufaklı dere kolları ile beraber Toros Dağları’ nı da yararak, derin vadilerin ve kanyonların oluşmasını sağlıyor.

Su kaynağının büyük bir kısmını, 50 km güneybatısında yer alan Ardıçkaya Köyü’ ndeki kayadan fışkıran sudan alan Ermenek Çayı, Mersin’ e kadar devam ediyor ve Karaman istikametinde başka kollarla birleşiyor. İşte tam bu noktada Ermenek Çayı, Göksu Nehri olarak anılmaya başlıyor.

Son olarak da, derin kanyonlardan geçerek, Silifke’ den Akdeniz’ e dökülüyor Ermenek Çayı. Ermenek Çayı, rafting ve kano sporu için tercih edilen güzide yerlerden biri olarak görülüyordu. Hatta Nadire Köprüsü ile Görmeli Köprüsü arasındaki parkur, ülkemizin gözde parkurlarından biriydi.

Maalesef, Görmeli Köyü’ nün alt tarafına yapılan barajın su tutmasından dolayı, bu özelliğini yitirdi Ermenek Çayı. Şimdilerde barajın Asarsuyu mevkii ile Ardıçkaya ve Yeşilköy arasındaki kısımda harika kano gezileri gerçekleştiriliyor. Bu da aklınızın bir köşesinde bulunsun. Eğer yolunuz Karaman’ a düşerse, Ermenek Çayı’ nı da mutlaka görün.

Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Ermenek Çayı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?