Seyahat Etmenin Bir Çocuğa Kazandıracağı 11 Şey, Türkiye

Seyahat Etmenin Bir Çocuğa Kazandıracağı 11 Şey

9 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Seyahat Etmenin Bir Çocuğa Kazandıracağı 11 Şey
Seyahat etmenin sadece bir çocuğa değil, biz yetişkinlere de kazandırdığı şeyler saymakla bitmez. Ancak bazı şeyleri erken yaşta görmek, bir çocuğun elde edebileceği en büyük hazinelerden biri. Ne yazık ki çocuklar şimdilik bu durumdan bir haber, bilgisayar ve tabletlerine gömülü bir şekilde yaşıyorlar. Burada biz büyüklere çok iş düşüyor. Dünya, onların ufkunu genişletecek pek çok sırla doluyken, onların evde oturmasına izin vermemeli. Elimize geçen ilk fırsatı çok iyi değerlendirmeli ve yakın-uzak fark etmeksizin bir seyahat planı yapmalı. İşte seyahat etmenin bir çocuğa kazandıracağı 11 şey.

1 – Öğrendiklerini Asla Unutmazlar

seyahat etmenin cocuklara kazandirdiklariKültürel ve ilgi çekici bir rota, okul sırasında öğreneceklerinden çok daha fazlasını öğretebilir onlara. Sonuçta onların beyinleri şu an her şeyi almaya hazır, taptaze. Gereksiz hiçbir bilgiyle dolmadılar henüz. Çocuğunuzun ilgi alanlarına göre harika bir rota oluşturabilirsiniz. Dediğimiz gibi, önümüz sömestr. Eğer imkanınız varsa, en azından 1 haftalık kültürel bir seyahat ile değerlendirebilirsiniz bu fırsatı.

2 – Sosyalleşirler

seyahat etmenin cocuklara kazandirdiklariÇocuklu ailelerin tercih ettikleri turlardan birine katılarak, çocuğunuzun sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz. Hiç belli olmaz, bakarsınız bu tur çocuğunuz için kalıcı bir arkadaşlığın başlangıcı olabilir. Hem bu sayede çocuğunuzun içe dönük bir birey olarak yetişme riskini de en aza indirgemiş olursunuz.

3 – Özgüvenleri Gelişir

seyahat etmenin cocuklara kazandirdiklariŞimdilerde çocukların özgüvenleri sınıfın en iyi telefonuna sahip olmaktan ibaret olsa da, seyahat etmenin kazandıracağı özgüvenle kıyaslanamaz bile. Bunun farkına varmaları birkaç seneyi bulacak elbette ki ama ileride bunun çok ekmeğini yiyeceklerinden emin olabilirsiniz.

4 – Sorumluluk Sahibi Olurlar

seyahat etmenin cocuklara kazandirdiklariBurada ebeveynlere çok iş düşüyor. Sonuçta bir çocuğun sorumluluk sahibi olabilmesi için ona bir takım sorumluluklar yüklemek gerekiyor. Mesela valizini sizin hazırlamanızdansa birlikte hazırlamayı teklif etmek, tatilde her istediğini almaktansa, ona bir tatil harçlığı verip nasıl değerlendireceğine kendisinin karar vermesini sağlamak, çocuğun yavaş yavaş sorumluluk bilincine varmasına neden olacaktır.

5 – Tecrübe Kazanırlar

seyahat etmenin cocuklara kazandirdiklariUnutmayın ki ilk defa uçağa binecek olmak bile bir tecrübedir. Dolayısıyla küçük yaşta seyahate çıkmak da, çocuğun erken yaşta bilinçlenmesine ve dolayısıyla tecrübe kazanmasına neden olur. Düşünün bir kere, çoğumuz yüzmeyi gittiğimiz yaz tatillerinden birinde öğrenmedik mi?

6 – Doğa ve Hayvan Sevgisi Aşılanmış Olur

seyahat etmenin cocuklara kazandirdiklariBizim için belki de en önemlisi bu. Ne demişler, hayvanları sevmeyen, insanları sevemez. Hayvan sevgisi ve doğa bilinci, çocuğun ileride dünyaya faydalı bir birey olarak yetişmesine neden olur. Bu nedenle çocuğunuzu israfla tanıştıran 5 yıldızlı bir otele götürmek yerine, doğayla iç içe olacağı bir kamp alanına götürebilir ve ona bu bilinci yerinde aşılayabilirsiniz.

7 – Hızlı Karar Verme Becerileri Yükselir

seyahat etmenin cocuklara kazandirdiklariTatil demek, ani plan değişiklikleri demek. Elbette ki çocuklu aileler daha programlı tatiller planlıyorlar ancak bırakın çocuğunuz da sizinle birlikte anı yaşasın. O an ne yapılması gerektiği ile ilgili onun da fikrini alın. Ya da bir sonraki adımı bırakın çocuğunuz planlasın.

8 – Erken Yaşta Hedef Koymaya Başlarlar

seyahat etmenin cocuklara kazandirdiklariEğlenceli bir seyahat programı çocuğunuzun yeni yerler keşfetme isteğini de beraberinde getirecektir. Ona bir harita ve birkaç raptiye verin. Gidip görmek istediği yerleri ya da gidip gördüğü yerleri işaretlesin. Bu onun hayatta her zaman bir hedefi olacağının da işareti olacaktır aynı zamanda.

9 – Zorluklarla Baş Etmeyi Öğrenirler

seyahat etmenin cocuklara kazandirdiklariDedik ya, seyahat etmenin bir insana öğrettiklerinin sınırı yok diye. Zorluklarla başa çıkma meziyeti de onlardan biri. Bu sadece çocuklar için değil, biz yetişkinler için de geçerli. Ancak şu bir gerçek ki, onların da biraz teknolojiden kopmaya ihtiyacı var. Mesela birlikte kampa gidin. Doğal hayatın içinde, sınırlı imkanlarla yaşamayı öğretin ona.

10 – Cesaretleri Artar

seyahat etmenin cocuklara kazandirdiklariBir çocuğu ilk kez uçağa bindirmek, daha önce hiç görmediği bir ülkeye götürmek ve onu sürekli yeni şeylerle tanıştırmak, onların cesaretine cesaret katacaktır. Hatta onu doğa sporlarıyla tanıştırabilirsiniz. Mesela çocuklara özel bir rafting turuna katılabilirsiniz beraber. Bu sayede hem eğlenceli hem de adrenalin dozajı yüksek bir aktiviteye katılmış olmanın cesareti ile kendisiyle gurur duyacaktır.

11 – Ailesiyle Olan Bağlarını Güçlendirir

seyahat etmenin cocuklara kazandirdiklariBu son derece önemli bir madde. Evet, evde de hep berabersiniz ama ne kadar kaliteli zaman geçirdiğiniz tartışılır. Seyahatler, aile bağlarının kuvvetlendiği yegane zamanlardandır çocuklara göre. Eğer imkanlarınız da el veriyorsa, her fırsatı bu anlamda değerlendirmelisiniz.

Bonus: Coğrafya Dersinden 100 Alma Garantisi!

seyahat etmenin cocuklara kazandirdiklariBu kesinlikle birinci maddeyle doğrudan ilintili. O kadar gezip gördükten sonra, tüm yaşanmışlıklarını yazılı kağıdına aktarmak zor olmasa gerek. Ne güzel, illet coğrafyadan da muaf olur hem çocuk.
9 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
9
/

-

Seyahat eden çocuk her zaman daha sosyal, daha dışa dönük ve daha girişken olur, yüzde yüz doğru bir yazı, yazanları kutluyorum...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

En güzeli aileyle olan sıcak anıların birikmesi ve tabiki illet coğrafya dersinden geçmeniz için öğreneceğiniz harika bilgiler olur. :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Ne güzel yazı. Hatta bir de aile dostlarının da eşlik ettiği daha kalabalık, 2-3 aile gidilen tatiller vardır. Hem aileyle, hem arkadaşlarla tatil olur o zaman. Keşke dönsek o günlere.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Her şeyi çok güzel, 'süper' yazmışsınız, size tam not. Ama bu kadar güzel yazdıktan sonra neden 'illet coğrafya' diyorsunuz. Dar görüşlü olmayın lütfen. Öğrenmek hiçbir zaman illet olamaz. Öğrenim metodu ya da öğretenler illet olabilir.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Boşuna dememişler çok gezen mi bilir çok okuyan mı diye, gezen kendine göre daha gerçekçi tanı koyabilir, okuyan dolaylı kanı elde edebilir.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Normalde çocukla seyahat etmek biraz sıkıcı, zahmetli gibi düşündürüyor. Özellikle yolda yaşatacağı huysuzluklar gibi konular. Şu yazıdan sonra bu ön yargım sanırım tamamen yok oldu. Oldukça başarılı. Bu ön yargımın yok olmasında en büyük payı maddelerden sonra görseller alıyor diye düşünüyorum. Çünkü hepsi müthiş, hepsi gülüyor ve hepsi eğlenip bir şeyler öğreniyor. Elinize sağlık ve gerçekten tebrikler.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Seyahat etmenin sırf bir çocuğa değil, bütün bir aileye, yaşantımızda ne kadar doğru bir şey olduğunu ve bu gibi seyahatlerin şehirler (kültürel), değişik toplum yaşantıları, doğa yaşantıları, tabiatın canlı varlıkları ve günlük yaşantıdan, stresten uzak, oksijeni teneffüs edip çocuklarımızla bu güzel yaşantıyı tatil boyunca en güzel bir şekilde değerlendirmek ve onlara her gün yenilikler kazandırmak, bilgilendirmek zannedersem her annenin babanın vazifesidir. Yarın onlar da anne, baba oldukları zaman çocuklarına anlatacakları en güzel şeyler mazideki hatıraları ve yaşantıları olacaktır. Saygılarımla, Saim.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Çok güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. Benim de şimdi sömestr tatilinde Antalya'da 5 yıldızlı bir otel planım vardı ama şu an itibari ile iptal edip farklı bir rota yapmak istiyorum. Fakat illet coğrafya dersine ben de katılmıyorum, coğrafya çok zevkli bir derstir.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

çok güzel yazmışsınız. emeğinize sağlık.bir turizm seyahat acentasına en çok sorulan sorulardan biri aile turları. birde engelli bireylerin seyahatleri. bu yazılarınızda varsa da ben görmedim. tekerlekli sandelye ile seyahat rotaları gibi bir program olsa.belki var ben bilmiyorum ama çok sorulan sorularden biride engelliler için seyahat

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)