Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Munzur Dağları
Munzur Dağları - Görsel 1
Munzur Dağları - Görsel 2
Munzur Dağları - Görsel 3
Munzur Dağları - Görsel 4
6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Munzur Dağları Hakkında

Toros Dağları’ nın bir uzantısı olan Munzur Dağları, Erzincan’ ın güneyi ile Tunceli’ nin kuzeyinde yer alıyor. Volkanik kayalardan oluşan bu dağ zinciri, 3 bin metreyi aşan toplam 10 tane zirveye sahip. Bu özelliği ile Munzur Dağları, Doğu Anadolu Bölgesi’ nin batı kısmındaki en yüksek dağ zinciri olma niteliği taşıyor.

Munzurların yüksek kayalık yapısı, alana geçit vermediğinden, burası tamamen insan elinden uzak bir bölgeydi. Tabi, akarsuların açtığı vadileri saymazsak Munzur Dağları’ nın yüksek kesimlerinde, dağ çayırları ve kaya habitatları bulunuyor. Daha alçak kesimler ise meşe ormanlarıyla kaplı.

Ovacık ilçesine yakın bir bölgede bulunan kalıntılar ise, Munzurların sahip olduğu doğal zenginliklerden sadece bir tanesi. Munzur Dağları, bitki varlığı ile ülkemizin en zengin bölgelerinden biri. Hatta dünya üzerinde sadece burada yetişen 7 farklı bitki türü bulunuyor.

Munzur Dağları, 11 kelebek türüne ev sahipliği yapması nedeniyle de uluslararası bir öneme sahip. Olurda bir gün yolunuz buralara düşerse, Munzur Dağları’ nı da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Munzur Dağları
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Sizin İçin Hazırladıklarımız