Kaş: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 13 Şey

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Turlar - Geziler Bengi Alkaya

Kaş: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 13 Şey
Birbirinden güzel koyları, Arnavut kaldırımlı sokakları, antik kentleri, samimi ve içten insanlarıyla bir seyahatten istediğiniz her şeye sahip olan Kaş, Antalya'ya bağlı bir ilçe olup, uzun süren yaz sezonu boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Ülkemizin en huzurlu tatil destinasyonlarından bir olan beldede gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler de bir hayli fazla. Siz de unutulmaz bir deneyim yaşamak istiyor ve nereye gideceğinize bir türlü karar veremiyorsanız sizin için hazırladığımız Kaş gezi rehberine göz atmayı unutmayın.
Kaş küçük bir yer fakat hem merkezinde hem de çevresinde görülecek onlarca yer, yapılacak pek çok aktivite bulunuyor. Tabi beldenin o dillere destan denizini ve doğasını da unutmamak gerekiyor. Özellikle eşsiz su altı görüntüleriyle dalış meraklıları tarafından da sık sık ziyaret edilen Kaş, aynı zamanda konfor dolu konaklama seçeneklerine sahip. Size en uygun tesise karar vermek için ise tek yapmanız gerek Kaş otelleri içerisinden seçiminizi yapmak. Gerisini siz Kaş'a bırakın.

1 – Xanthos Antik Kenti

kaş xanthos antik kentiKaş'ta mutlaka görülmesi gereken ve tarih meraklılarını heyecanlandıran bir antik kent olan Xanthos Antik Kenti, Likyalılar'ın dini ve idari merkezi konumunda. Fethiye-Kaş karayolu üzerinde konumlanan antik kent, tarih boyunca pek çok kez tahribata uğramış ve zarar görmüş olsa da yeniden kurulmuş. Bugün ise kalıntıları ziyaretçilerin bir hayli ilgisini çekiyor.

2 – Patara Antik Kenti

kaş patara antik kentiMitolojide Güneş tanrısı Apollon'un doğduğu yer olarak geçen Patara Antik Kenti, tarih sayfalarında belirtildiğinde göre Likyalılar'ın önemli ve eski antik yerleşim yerlerinden biri. Kalkan'a 16 km, Kaş'a ise 42 km uzaklıkta konumlanan antik kent, Kaş seyahatinin de olmazsa olmazlarından.

3 – Kaş Antik Tiyatrosu

kaş antik tiyatrosuAntiphellos'un günümüze kadar sağlam olarak gelen kalıntılarından biridir Kaş Antik Tiyatrosu. Denize karşı konumlanan ve muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan tiyatro, gerek tarihi değeri gerek bu eşsiz manzarası sebebiyle sıklıkla ziyaretçi ağırlıyor.

4 – Simena Antik Kenti

kaş simena antik kentiKaş – Kekova'da yer alan Simena Antik Kenti eşsiz manzaralı kalesi, tiyatrosu, tapınak ve mezarları ile yerli-yabancı tüm turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Antik kent 1. Derece SİT alanı ilan edilmiş ve korunmaya devam ediyor.

5 – Mavi Mağara

kaş mavi mağaraKaş – Kalkan'da yer alan ve yalnızca tekneler ile ulaşım sağlanabilen Mavi Mağara, günübirlik tekne turlarının favori duraklarından biri. Önceleri foklara ev sahipliği yapan mağara bugün turistlerin severek ziyaret ettiği yerlerden biri konumunda.

6 – Patara Plajı

kaş patara plajıPatara Plajı ünü dünyaya yayılmış güzellikteki plajlardan biri. Patara Antik Kenti'nin yakınlarında bulunan plaj, genişliği, ince yapılı kum plajı ve deniziyle herkesi büyülemeyi başaran plajda bir de Patara Kum Tepeleri yer alıyor. Tıpkı bir çölü andıran kum tepeleri buraya gelip de görmeden dönülmemesi gereken yerlerin başında geliyor.

7 – Kaputaş Plajı

kaş kaputaş plajıKaş – Kalkan'ın en ünlü ve güzel plajlarından biri olan Kaputaş Plajı, hiç şüphesiz Kaş seyahatlerinin de vazgeçilmezidir. Kalkan'a yalnızca 7 km uzaklıkta yer alan plaj, manzarası ve çakıl taşlı berrak deniziyle gönlünüzü fethetmeyi başarıyor.

8 - Hidayetin Koyu

kaş hidayetin koyuKaş'taki en güzel denizlerden birine sahip olan Hidayetin Koyu, ilçe merkezine 2,5 km uzaklıkta konumlanıyor. Hem dalış yapmak hem yüzmek hem de doğanın tadını çıkarmak için muhteşem bir yer olan koyda sezon boyunca sayısız ziyaretçiye rastlanıyor.

9 – Kekova

kaş kekovaSimena Antik Kenti, kalesi, batık şehri ve o dillere destan deniziyle eşsiz bir seyahat rotası olan Kekova, ulaşımın denizden sağlandığı nadir güzelliklerden biri. Kaş merkeziden kalkan teknelerle ya da Kaş'a 33 km uzaklıktaki Üçağız Köyü'nden kalkan teknelerle ulaşabileceğiniz Kekova'da sizleri unutulmaz bir deneyim bekliyor.

10 – Kalkan

kaş kalkanKaş'a yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan Kalkan da özellikle limanı, plajı ve çarşısıyla seyahat planınızda olmayı fazlasıyla hak ediyor. Ayrıca bölgedeki sizi mutlu edecek çok sayıda konaklama alternatifi de yer alıyor.

11 - Meis Adası

meis adası kaşYunanistan sevimli mi sevimli, en küçük adası olan Meis Adası, Kaş'ın hemen karşısında yer alıyor. Kapı vizesi ile Kaş'tan kalkan feribotlarla yaklaşık yarım saatte ulaşılabilen ada, Kaş'a yolu düşenlerin fırsat bulurlarsa görmelerini tavsiye ettiğimiz yerlerden biri.

12 – Dalış

kaş dalışKaş demek dalış demek. Eşsiz su altı dünyasıyla bilinen ve bugün profesyonel olsun, olmasın dünyanın dört bir yanından gelen dalış meraklılarını ağırlayan ilçede çok sayıda dalış okulu bulunuyor. Daha önce dalışla ilgili herhangi bir deneyiminiz yoksa da sorun değil; konusunda uzman dalış eğitmenleri sayesinde deneme dalışları yaparak su altının büyülü dünyasını keşfe başlamanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

13 - Tekne Turu

kaş tekne turuKaş tatilinde mutlaka bir gününüzü tekne turuna ayırmanızı tavsiye ederiz. Kaş merkezinde yer alan yat limanından ve Kalkan yat limanından kalkan tekne turlarından birine katılarak ulaşabileceğiniz bu deneyimi yaşamadan Kaş'tan dönmeyin, bizden söylemesi.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)