Karadeniz'in Hayranlık Uyandıran 9 Köy ve Kasabası, Türkiye

Karadeniz'in Hayranlık Uyandıran 9 Köy ve Kasabası

5 Yorum

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Karadeniz'in Hayranlık Uyandıran 9 Köy ve Kasabası
Ülkemizin en özel duraklarından biri olan Karadeniz'in dillere destan olan güzelliği, anlatmakla bitiremeyeceğimiz kadar dolu bir geçmişe ev sahipliği yapıyor. Her bir köşesinden doğal ve tarihi varlık fışkıran bu cennet bölge, görülesi köy ve kasabalarıyla ise apayrı bir öneme sahip. Görür görmez sizi alıp başka diyarlara götürecek ve hayranlık uyandıran güzelliğiyle keşke orada yaşasaydım dedirtecek bu rotaları gelin birlikte keşfedelim.

1 – Macahel

macahel camiliArtvin'in Borçka ilçesine bağlı bir bölge olan Macahel, ülkemiz sınırlarında kalan 6 ayrı köyden oluşuyor. Aslen vadide 16 köy bulunurken bunlardan 10 tanesi ise Gürcistan'da yer alıyor. Doğa ve yürüyüş tutkunları için muhteşem bir rota olan Macahel, yaz aylarının aksine kışın derin bir sessizliğe bürünüyor. Ziyaret edeceklere karın yağması ile birlikte bölgeye ulaşımın pek de mümkün olmadığını belirtmekte fayda var. Ancak bu yaz doğayla buluşacağınız eşsiz bir rota arıyorsanız Macahel'i planınıza dahil etmeyi düşünebilirsiniz.

2 – Hamsiköy

hamsiköy maçkaİsminden de anlaşılacağı üzere Trabzon'da yer alıyor Hamsiköy. Tam olarak Maçka ilçe sınırları içerisinde konumlanan köy, doğanın oldukça cömert davrandığı Karadeniz duraklarından biri. Buraya aynı zamanda Zigana Dağı eteklerinde yemyeşil ve huzur dolu bir kaçamak yapmayı düşünenler için gidilebilecek en ideal seyahat rotası diyebiliriz. Sanılanın aksine Hamsiköy'de en ünlü lezzet ise sütlaç.

3 – Yörük Köyü

yörük köyü safranboluSafranbolu'nun yanı başında yer alan Yörük Köyü tıpkı bağlı olduğu ilçe merkezi gibi tarihi evleriyle ön plana çıkıyor. Daha adımınızı atar atmaz hayran olacağınızı bu köy sanki başka bir zaman diliminden fırlamış gibi büyüleyici bir havaya sahip. Bu duruşunun köklü tarihinden mi yoksa sıcak yöre halkından mı geldiği bilinmez; ama bizce Karadeniz seyahatinin olmazsa olmaz duraklarından biri olmayı fazlasıyla hak ediyor.

4 – Santa

santa gümüşhaneGümüşhane iline bağlı 7 Rum köyünün ortak ismi olan Santa'nın yeni ismi ise Dumanlı. Aynı zamanda bölgenin de merkez köyü olan Dumanlı günün bazı saatlerinde tıpkı adı gibi dumanlı ve sisli bir havaya sahip. Yaklaşık 1500 - 1800 m yükseklikte kurulu olmasının etkisiyle bu görünüme sahip olan bölgedeki köyler, kış ayları çetin geçse de ziyaretçilerini bahar ve yaz aylarında seve seve ağırlamaya devam ediyor.

5 – Azdavay

azdavay kastamonuBir Kastamonu beldesi olan Azdavay, aslında ülkemizin az bilinen turizm duraklarından biri. Küre Dağları Milli Parkı ve merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta yer alan Çatak Kanyonu gibi doğal güzelliklere ev sahipliği yapması, Azdavay'ı yalnızca ülkemizden değil dünyanın çeşitli yerlerinden ziyaretçi ağırlar konuma getirmiş. Gezilecek yerleri, yürüyüş parkurları ve aktivite dolu seyahat olanaklarıyla Azdavay, Karadeniz seyahatinizde mutlaka yer alması gereken bir durak.

6 – Amasra

amasraBartın'ın sevimli beldelerinden biri olan Amasra doğal güzellikleri, tarihi değerleri ve denizi karayla buluşturan limanlarıyla adeta bir ressamın elinden çıkmış bir güzelliğe sahip. Aktivitesi bol seyahat duraklarından biri olan Amasra'da yapacaklarınızın listesi ise bir hayli fazla. İster hafta sonu seyahati ister uzun süreli konaklamalar için tercih edin, beldenin plajını görmeden, mesire yerlerine uğramadan, çarşısının havasını solumadan ve lezzetli mutfağını denemeden seyahatinizi sonlandırmayın, bizden söylemesi.

7 – Şenyuva Köyü

şenyuva köyüRize'nin ilçesi Çamlıhemşin'e bağlı bir köy olan Şenyuva, eski ismiyle Çinçiva, ilçe merkezine 8 km uzaklıkta yer alıyor. Oldukça şirin bir köy olan Şenyuva, ülkemize yalnızca muhteşem bir doğa kazandırmakla kalmamış, aynı zamanda tadı ile herkesin gönlünde taht kurmayı başaran muhlamayı Karadeniz mutfağına kazandırmış. Okur – yazar oranının da yüksek olmasıyla bilinen köy için, her yönüyle ayakta alkışlanmayı hak ediyor diyebiliriz.

8 – Şimşirli Köyü

şimşirli köyüBağlı olduğu Maçka'ya 32 km uzaklık konumlanan Şimşirli Köyü, Kuştul Manastırı ile ünlüdür. 752 yılına kadar uzanan köklü tarihiyle manastırdan günümüze kadar hayli az kalıntı gelmiş olsa da bugün köye kazandırdığı tarihi duruş görülmeye değer. Şimşirli Köyü'ne doğru yola çıkacaksanız ise köyün yol durumunu ve hava şartlarını önceden araştırmanızda fayda var.

9 – Kasaba Köyü

kasaba köyüKastamonu ili sınırlarında yer alan Kasaba Köyü listemizin son durağı. Eskiden Gaşgaba ismiyle anılan bu köy Çobanoğlu Beyliği'nin ilk yerleşim yeri olarak biliniyor. Bünyesinde dünyada ilk ve tek olduğu söylenen önemli bir ağaç işlemeciliğine sahip Mahmut Bey Camii yer alıyor. Köyün tertemiz doğası ve caminin özel işlemeciliği görülmeye değer bir güzelliğe sahip.
5 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
5
/

-

Rize'nin Ayder Yaylası o kadar muhteşem ki, yeşilin her tonunu bulabilirsiniz. Dumanlı dağlarındanmış gibi havayı ciğerlerinize çekmek insanı emin olun 10 yıl gençleştirir. Ayrıca sizin verdiğiniz muhteşem köyler için de teşekkürler.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Karadeniz'i gezip görmeyi çok istiyorum, inşallah kısmet olur. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Bu yerlere turlarınız var ise değerlendirebiliriz.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Ben de hep Karadeniz'i gezip görmeyi çok isterdim. Sonra kısmet iş dolayısıyla Trabzon'a taşınmak durumunda kaldık. Şimdi daha rahat bir şekilde her hafta sonu bir yere gidip geziyorum. Tavsiyeler için teşekkürler... Yeni rotalarımı belirledim...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

6 Ağustos'ta memleketim Trabzon'a gitmeye Bartın'dan başladık. Amasra, Kurucaşile, Cide, Doğanyurt, İnebolu üzerindeki dar, virajlı ve inişli çıkışlı yollarından Sinop'a geldik. Manzarası çok güzel ama yollar herkese göre değil. Sinop'tan sahil yolu ile Trabzon'a ulaştık. Karadeniz ülkemde gezilecek ve görülecek yerlerin başında geliyor. Yeşil ile mavi iç içe. İnsanın gönlü açılıyor. Benden tavsiye..

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Kastamonu ve ilçelerinin keşfedilmesini keyifle izliyorum. Sayın Sinan Baba'nın Bartın-Sinop güzergahı muhteşem, her sürücüye göre değil, otel yatırımları herkesi zorlamayacak düzeyde olursa gezgin sayısı artacaktır, ancak aman Alaçatı gibi olmasın, ülkede doğal birkaç yer kalsın.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)