Güzelcehisar Koyu
Güzelcehisar Koyu - Görsel 1
Güzelcehisar Koyu - Görsel 2
Güzelcehisar Koyu - Görsel 3
Güzelcehisar Koyu - Görsel 4
5 Fotoğraf
2.2/5
Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
2 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Güzelcehisar Koyu Hakkında

Güzelcehisar Koyu, dünyada yalnızca Türkiye ve ABD’de milyonlarca yıl öncesinden kalmış lav kalıntıları sonucunda meydana gelir. Koya ismini veren bu yer, adını limon ve mandalina ağaçlarından alır. Bölgenin en dikkat çeken tarafı ise Karadeniz yeşillikleri arasında Akdeniz havasını yaşatan eşsiz bir ortam sunması olur. Doğasının temizliği ve küçük adalarıyla görülmeye değer olan bu yer, yüzme kolaylığı bakımından sığ yerleri bünyesine sahil ediyor. Güzelcehisar Plajı yakınlarında ve kamp alanlarında İnkumu ve Filyos plajı ise görülmeye değer bir başka güzellik oluyor. Buraya gelen konukların Güzelcehisar Koyu yorumları kapsamında değerlendirdiği bir başka deneyim ise, Mugosa Sahili Güzelcehisar Plajı ve lav sütunları olur.

Peki Güzelcehisar’da ne yenir? Güzelcehisar’da piknik yapmak isteyenler için piknik yapabilme imkanı mevcutken, civar yerlere yakın kafelerde yemek yeme şansına da sahipsiniz. Ayrıca yanınızda getireceğiniz atıştırmalıkları sahilde güneşlendiğiniz esnada tüketebilirsiniz.

Güzelcehisar Tarihi Hakkında

Güzelcehisar Kalesi’nin geçmişine dönüp bakıldığında Cenevizliler dönemine kadar uzandığı görülüyor. Zamanında bu kale, Kromna kentinin gözcü kulesi olarak biliniyor. 1900’lü yıllara değin ayakta kalmayı başarmış olan bu yapının günümüzde ise yalnızca bir burcu ayakta kalıyor. Bölgeye hakim konumda bulunduğu için Güzelcehisar tarihi manzarası ile oldukça etkileyici görünüyor.

Güzelcehisar-Bartın’da Gezilecek Yerler

3 mahalleden oluşan Güzelcehisar’da tarihi dar sokaklar bulunuyor. Güzelcehisar Bartın’da gezilip görülmesi gereken tarihi ve doğal güzellikleri şu şekilde özetlemek gerekirse;

  • Lav sütunları: Güzelcehisar Bartın tertemiz havasıyla deniziyle dikkat çekerken lav sütunları, Bartın’ın adeta keşfedilmemiş bir hazinesi konumunda. Karadeniz Bölgesi’nin pek çok güzelliğine ev sahipliği yapan bu yerde gezilip görülmeye değer pek çok mekan bulunuyor. Elbette bunlardan biri lav sütunları. Lav sütunlarının oluşumu günümüzden yaklaşık 80 milyon yıl öncesine dayanıyor. Karadeniz dağ volkanlarının konumlandığı civarda yer alan bu sütunlar, o yıllarda patlayan volkanlardan akmış olan kristal ve kaya parçacıklarından oluşuyor. Denizden adeta bir duvar gibi göğe uzanmış olan doğal oluşumlar gerçekten görülmeye değer.
  • Tarihi Güzelcehisar Mahalleleri: Güzelcehisar’da toplam 3 adet mahalle (Yaylacık mah. Kapaklı mah., Hisar mah.) bulunmakta olup, buraların dar sokaklarını ve tarihi yerlerini gezmeyi unutmayın.
  • Güzelcehisar Kalesi: Güzelcehisar’da eşsiz bir manzaraya hazır olun! Muhteşem doğa manzaralarına tanıklık edeceğiniz kale, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yerini alıyor. 
  • Ölü Koy: Güzelcehisar Köyü sakinlerinden edinilmiş bilgiye göre Mugada’ya kadar olan bir mesafede yaklaşık 7 adet koy bulunuyor. Koylardan birinin adı olan Ölü Koy, bölge civarlarda ölmüş olan kişilerin cesetlerinin bu koyda bulunmuş olması sebebiyle adı Ölü Koy olarak lanse edilmiş.
  • Güzelcehisar Adası: Güzelcehisar civarında yer alan minik bir ada. Adaya yüzerek çıkabildiğiniz gibi manzaranın keyfini sürmeniz için bünyesinde eşsiz seçenekleri de barındırıyor.

Bartın’ın tüm tarihi ve doğal güzelliklerini keşfettikten sonra size uygun bir dinlenme tesisinde konaklayabilirsiniz. Bartın merkez otelleri, ulaşım açısından sizi yormayacak seçeneklere sahip. Farklı konseptlerde hizmet veren oteller arasından bütçenize ve tatil rotanıza göre seçim yapabilirsiniz.

Güzelcehisar Koyu Yol Tarifi

  • Ankara’dan Güzelcehisar’a ulaşmak isterseniz: Güzelcehisar Ankara’ya yaklaşık 284 km. mesafede yer alıyor. Bu süre özel aracınızla 4 saat sürüyor. Eğer özel aracınız yoksa, Ankara-Bartın otobüslerini kullanarak da Bartın’a ulaşıp Güzelcehisar’a ulaşım sağlayabilmeniz mümkün.
  • Amasra’dan Güzelcehisar Koyu yol tarifi: Amasra merkezden Güzelcehisar’a özel aracınızla 45 dk’lık bir mesafe sonrası ulaşım sağlayabilirsiniz. Yalnız, Amasra-Bartın-İnkum yolunu takip ederseniz Güzelcehisar yol ayrımından sapmanız gerekmekte. Amasra’dan Güzelcehisar’a direkt otobüs bulunmamakta olup, geçişi Bartın üzerinden yapabiliyorsunuz. Bartın’da yer alan dolmuş duraklarından da Güzelcehisar’a ulaşım sağlamanız mümkün.

Yorum / Değerlendirme

2.2/5
Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
2 değerlendirme
Güzelcehisar Koyu
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
1/5 Kötü
Neredekal.com
Yorum puanı 1
24.07.20
Misafir
Hayal kırıklığına uğradım
Sırf meraktan dolayı güzelcehisara geldik...ancak hayal kırıklığına uğradım..doğal olarak çok güzel bir yer olabilir ama beş para etmez.3-5 kişi sahili parsellemiş.yer parası almayı biliyorlar ama her yer pislik içinde..su yok..çeşme yok . 5 lt suya 10tl duş 5tl WC 2.5tl...ama her yer çöp...hiç tavsiye etmem.
1/5 Kötü
Neredekal.com
Yorum puanı 1
17.09.20
Misafir
Bazı işletmeler sizi pişman edebilir
Görülmesi gereken muteşem doğal güzelliği olan güzelcehisar lav sütunlarini görün ve gidin.zira oradaki bazı işletmeler sizi geldiğinize pişman edebilir karavanla 1 gece için park ücreti 70 tl istediler.giderken muhakkak yanınızda su ve yiyecek alın.aç kalmayın.