Çatak Kanyonu, Azdavay

Çatak Kanyonu

  • Kastamonu / Azdavay

Çatak Kanyonu

Kastamonu'nun Azdavay ilçesinde konumlanan Çatak Kanyonu merkeze 7 km mesafede yer almaktadır. Ziyaretçiler kanyona yolun 6 km'lik kısmını araçla, kalan 1 km'lik kısmını ise dağ içerisindeki yürüyüş parkurundan 900 m yüksekliğe sahip gözetleme noktasına ulaşarak sağlamaktadır. Muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan kanyon, sahip olduğu tüm güzellikleri nedeniyle bölgenin en çok dikkat çeken ve ziyaretçi ağırlayan duraklarından biri haline gelmiştir.

Çatak Kanyonu bilindiği üzere dünyanın dördüncü büyük kanyonu olma özelliğine sahiptir. 21 Temmuz 2017 yılında ise ziyaretçilere daha keyifli bir seyir alanı sunmak adına cam teras yapımına başlanmıştır. Yaklaşık 25 ton metal 10 tan da cam ağırlığı olacak bu terasın 250 kişi kapasiteye sahip olması beklenmektedir.

Kanyona yapılacak olan cam terastan kanyonun yaklaşık 7 km'lik alanını görebilecek olan ziyaretçileri harika bir manzara beklemektedir. Siz de Çatak Kanyonu'nun ardından doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi değerleriyle de ön plana çıkan Kastamonu'da Ilgarina Mağarası, Kastamonu Kalesi ve Valla Kanyonu gibi durakları da seyahat planınıza dahil edebilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Görmenizi tavsiye ederim
10

-

Bildiğim kadarı ile bu kanyonu ilk geçen kişileriz arkadaşım Arif Uğur Demirci ile birlikte. Sene yanılmıyorsam 1992/93. Balık tutmak için girmiştik; ama bilmiyorduk ki yaklaşık 100 metre gittikten sonra kesinlikle geri dönüş olmayacağını ve mecburen devam ettik. İyi ki de devam etmişiz. Burası ne kadar ıssız ne kadar korkutucu da olsa inanın cennetten bir yer diyebilirim. İçeride 2 büyük şelale ve 9 adet yaklaşık 1.. Devamını Göster