Geçmişten Bugüne; Sapanca, Rota Önerileri

Geçmişten Bugüne; Sapanca

Yorum Yok

Rota Önerileri Editor

Geçmişten Bugüne; Sapanca

İlk yazılı belgelere göre M.Ö. 1200 yıllarında bir yerleşim yeri olan Sapanca; gölleri, dağları, yaylaları ve çaylarıyla kendini tanıtmaya devam ediyor.

Bilinen yazılı belgelere göre M.Ö 1200 yıllarda Frigyalılar'ın bölgeye gelmesiyle, bir yerleşim yeri olarak adı geçen Sapanca, gerçek anlamda M.Ö. 378 yılında Bitinya Krallığı tarafından kurulmuştur. Doğu Roma, İmparatorluğu döneminde Buanes, Sofhan veya Sofhange adıyla anıldığı biliniyor. Antik Bitinya Krallığı ve sonraki dönemlere ait haritalarda ise Sapanca Gölü hiç anılmıyor. Çünkü o zamanlardaki haritacılık tekniklerine ancak İznik Gölü çizilebiliyor.

Marmara Bölgesi'nde yer alan bazı yörelerin zaman içerisinde teker teker Türklerin hakimiyetine geçmeye başlaması ile Sapanca'da fethedilmiş ve uzun süre Akçakocabey'in Ereğli'den Sapanca'ya kadar olan bölgede hükümranlığı sürmüştür.

Sultan Selim zamanında İzmit'in imar işleri sürdürülürken bölgedeki tersaneler de elden geçirilir. Bazıları genişletilir, yeni tersaneler inşa edilir. Bu tersanelerin Osmanlı donanmasına yararı oldukça büyük olur. Sultan Süleyman'ın İzmit'e ilgisi bu denli büyükken; sonraları Roma döneminden de Trayan tarafından dendiği belirtilen ancak gerçekleştirilemeyen Karadeniz'in Sakarya Nehri'ne bağlanması ve buradan Sapanca Gölü ile İzmit Körfezi'ne ulaşılması projesine tekrar girişilir. Bu proje ile ilgili olarak Mimar Sinan ve Gurz Nicola'nın görevlendirildiği biliniyor. Ancak proje bilinmeyen sebepler ile askıya alınır ve bırakılır.

Sapanca hakkında daha detaylı bilgi için: Ataköy Life Dergisi / Nisan/2010 tıklayın.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)