Geçmişin Derin İzlerini Taşıyan 10 Osmanlı Mahallesi, Türkiye

Geçmişin Derin İzlerini Taşıyan 10 Osmanlı Mahallesi

8 Yorum

İlginç Bilgiler Diley Kuru

Geçmişin Derin İzlerini Taşıyan 10 Osmanlı Mahallesi
Sokakların hala sakinliğini koruduğu, yaşayanların eski geleneklere sahip çıktığı, mahalle kültürünün ayakta kalabildiği nadir yerler buralar. Büyük metropollerde gördüğümüz uzun ve sıkıcı binalardan eser yok bu rotalarda. Her biri Osmanlı sivil mimarinin en güzel örneklerini teşkil ediyor. Girdiğimiz her sokak, bizi sanki bir zaman makinesinin içindeymişiz gibi hissettiriyor. Rüzgar yanağımızı okşarken bile bambaşka hislere kapılıveriyoruz ister istemez. İşte geçmişin derin izlerini taşıyan 10 Osmanlı Mahallesi.

1 – Safranbolu

safranboluKarabük'ün tarihi ilçesi Safranbolu, Osmanlı yerleşimini günümüze kadar koruyabilmeyi başarabilmiş nadir yerlerden. Tarihi yapıları ve evleri ile Safranbolu, koskoca bir devre tanıklık etmiş ve bunun etkilerini hala hissedebiliyorsunuz.

2 – Orta Mahalle

orta mahalleAkçaabat Orta Mahalle, Trabzon'un Akçaabat ilçesinde bulunuyor. Osmanlı dönemine ait evleri, çeşmeleri ve sokakları ile Orta Mahalle, tarihi dokuyu iliklerinize kadar hissedebileceğiniz yerlerden. Mahalle kültürünü bir bütün halinde gözlemleyeceğiniz nadir bir rota aynı zamanda Orta Mahalle.

3 – Divriği

divrigiSivas'ın tarihi bir ilçesi Divriği. İçerisindeki tarihi eseler, koskoca bir devre şahitlik etmiş, hepsi de büyük bir saygıyı hak ediyor bu anlamda. Özellikle 13. yüzyıla ait Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası oldukça etkileyici bir yapı olarak göze çarpıyor Divriği'de.

4 – Niksar

niksarGeleneksel Osmanlı mahallelerine en iyi örnekler bulunuyor Niksar'da. Tokat'ın bu şirin ilçesinin her köşesi tarihin derin izleriyle dolu. Niksar, anayollarının kesişim noktasında bulunduğundan, tarih boyunca stratejik açıdan da büyük bir önem teşkil ediyordu.

5 – Beypazarı

beypazariOsmanlı Mahallesi deyince akla ilk gelen yerlerden Beypazarı. Ankara'nın bu tarihi ilçesi, özellikle bir döneme tanıklık etmiş ahşap evleriyle bir hayli nam salmış durumda. Bizim için ise Beypazarı kurusu ayrı bir olay. :)

6 – Elmalı

elmaliAntalya'nın şirin bir ilçesi Elmalı. Elmalı'nın tarihi sokaklarını arşınlamak bambaşka hisler uyandırıyor insanın yüreğinde. Başınızı çevirdiğiniz her yer, ahşap ve kerpiç evlerle bezeli. Yöre halkı da bir o kadar misafirperver.

7 – Göynük

goynukBolu'nun tarihi ilçelerinden biri olan Bolu Göynük'ün her köşesi Osmanlı döneminin derin izlerini taşıyor. Göynük'ün tarihi mahallerinde yer alan asırlık evler gerçekten de göz kamaştırıyor. Her biri 100 – 150 yıllık olan bu evler, yaşlarına hürmet edilecek cinsten. Zafer Kulesi ise bu tarihi yerin simgesi olmuş adeta.

8 – Buldan

buldanMahalle kültürünün, modern kent yaşamına yenik düşmediği yerlerden biri de Buldan. Denizli'nin en güzel ilçelerinden biri olan Buldan'ın eski mahalleleri, ahşap ve cumbalı evlere ev sahipliği yapıyor. Hatta bu evler şimdilerde koruma altına alınmış.

9 – Birgi

birgiBirgi, İzmir'in Ödemiş ilçesinde bulunuyor. Bazı kaynaklar 1530 yılında 11 mahalle olduğunu gösteriyor burada. Ancak şimdilerde dört mahallesi var Birgi'nin. Her biri Osmanlı'nın tarihine ışık tutan cinsten. 18. yüzyılda yapılan Birgi Çakırağa Konağı ise kesinlikle görülmeye değer.

10 – Hisar

hisarBursa'nın en tarihi semtlerinden biri Hisar. Hatta, Osmanlı Bursa'yı fethettikten sonra ilk olarak buraya yerleşmiş. Hasar'ın sokaklarını arşınlarken, bu etkiyi hissedebilmek mümkün. Şimdilerde tarihi dokusunu bir nebze de olsa yitirmiş olan Hisar'ın, Osmanlı mimarisini gözler önüne seren eserleri hala korunuyor.
8 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
8
/

-

Tarihi seven, okuyan, araştıran biri olarak çok güzel bir yazı olmuş.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Harika bir konu. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Tek kelimeyle muhteşem.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Keşke Kastamonu'yu da ekleseydiniz, turizm yoluyla teşvik etmedikçe, kıymeti bilinmiyor. Anıtlar Kurulu çivi çaktırmıyor tarihi eser diye, sonrası malum, içinde oturmayan olunca ev, konak hayata küsüyor. Sonuç tinerciler, otoparkçılar ve yap-sat. Belirtilen yerlerin yarıdan fazlasını gördüm. Hepsi ayrı güzellikte. Belediyeler karar almalı, bu tip tarihi evler, konaklar aynı mimari, aynı inşaat şeklini birebir yansıtıyorsa, inşaat izni alabilmeli, eski evler korunmalı. İnsanların ev ihtiyacı varsa eski merkezin dışında yeni merkezler, bloklar oluşturulmalı.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Takriben on gün içinde Beypazarı'na gitmeyi planlıyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Mehmet Bey merhaba, Beypazarı'na gitmek isteyen gezginlerimiz için de daha önce bir rehber hazırlamıştık. Buraya tıklayarak yazıya göz atmanızı tavsiye ederim. Oldukça faydalı bir içerik mevcut. Şimdiden iyi tatiller.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Tebrikler bizleri bilmediğimiz tarihi yerler hakkında bilgilendirdiğiniz için. İlk işim buram buram tarih kokan bu güzel yerleri imkanım el verdikçe görmeye gitmek. Bütün arkadaşlarıma tavsiye edeceğim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Kastamonu'yu (Pınarbaşı) ve Bursa Cumalıkızık Köyü'nü eklemenizi ben de tavsiye ederim. Harika yerlerdir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)