Akçaabat Orta Mahalle

+ 7 Fotoğraf
4.6/5
Mükemmel
4 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Akçaabat Orta Mahalle Hakkında

Trabzon’un 13 km batısında yer alan Akçaabat ilçesinde bulunuyor Orta Mahalle. Tipik Osmanlı dönemi kent sivil mimari örneklerine rastlayabilmek mümkün Orta Mahalle’de. Sokakları, merdivenleri, duvarları, çeşmeleri ve ağaçlarıyla Akçaabat Orta Mahalle, bu yapısını günümüze dek sürdürmeyi başarabilen nadir bölgelerden biri. Orta Mahalle’nin %40’lara varan bir arazi eğimi mevcut. Bu da mahalleye araçla ulaşabilmenin oldukça güç olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla Orta Mahalle’ye ancak yaya olarak ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Fakat Orta Mahalle’nin geçmişteki dokusunu yitirmemesinin en önemli nedenlerinden biri de bu. Doğuya bakan bir yamaç yerleşmesi olan Orta Mahalle, tarihsel değerler açısından ülkemizin en zengin mahallelerinden biri olma özelliği taşıyor. 19. yüzyıl sonlarını yansıtan evleri ve sokakları ile Orta Mahalle, geçmişten günümüze kalan bir miras niteliğinde adeta. Eğer yolunuz Trabzon’a düşerse, Akçaabat Orta Mahalle’yi de mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

4.6/5
Mükemmel
4 değerlendirme
Akçaabat Orta Mahalle
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
01.09.2019
Tolga
Akçaabat köftesi yemenizi tavsiye ederim
Akçaabat köftesi yemenizi tavsiye ederim. Sahilde çok fazla var ama biz Cemil Usta’ya gitmiştik. Manzarası muazzam. Özledik Akçaabat’ı. :)
4/5 Mükemmel
19.04.2018
Selda
Dolmuşlar nereden kalkıyor?
Nasıl gidilir buraya, dolmuşlar nereden kalkıyor? Bilgi verirseniz çok mutlu olurum...
5/5 Mükemmel
21.02.2018
Orkan Güçlü Şener
Görmeye değer bir yer
Yürüyerek gezilecek bir mahalle. Her kapıyı rahatlıkla çalabilirsiniz. Güler yüzlü insanlarla dolu bir yaşam alanı. Mimarisi hemen hemen 300 yoldan daha fazla. Merak ettiğiniz her evi gezme şansınız var. İnsanları o derece misafirperverlik gösterir. Tarihi camisi, kilisesi, okulu, çeşmesi, çınar ağacı, Arnavut taşları, dar sokakları, evlerin içindeki gömme banyolar, gömme mutfaklar, gömme kitaplıklar ve bir çok şey. Gezin pişman olmayacaksınız.
5/5 Mükemmel
14.10.2016
Misafir
Görülmesi gereken bir yer
10 numara. Gezilmesi, görülmesi gereken bir yer.