Alanya'nın Neyi Meşhur

Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini gören ve yaz sezonu boyunca kalabalıklaşan Alanya, turizme önemli katkılar sağlamaktadır.

Alanya'nın Neyi Meşhur

Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini gören ve yaz sezonu boyunca kalabalıklaşan Alanya, turizme önemli katkılar sağlamaktadır.

Özellikle yaz aylarında hareketlenen Alanya gerek yemekleriyle gerekse tarihi ve doğal güzellikleriyle oldukça meşhur bir tatil bölgesi. Antalya'nın bu güzel ilçesinin en meşhur yerlerinden ve yemeklerinden bahsedeceğiz sizlere.

Alanya Kalesi: Hellenistik döneme ait bir kalıntı olan Alanya Kalesi, yaz sezonunda sıklıkla ziyaret edilir. Şehrin simgelerinden biri olan kalenin 83 kulesi, 140 burcu bulunuyor ve Alanya'nın en meşhur yerlerinin ilk sıralarında yerini alıyor.

Alara Kalesi: 1232 yılıyla tarihlendirilen Alara Kalesi, günümüze sağlam gelmiş en önemli ve en merak edilen kalıntıların başında geliyor. Kaleye ulaşım oldukça kolay. Alanya-Antalya karayolu üzerinden gidildiğinde yaklaşık 37 kilometre sonra kendini gösterecek sizlere Alara Kalesi.

Antik Kentleri: Tarihin pek çok önemli olayına tanıklık etmiş olan Alanya'da birbirinden farklı dönemlere ait antik kentler bulunuyor. Turistlerin en merak ettiği noktalar arasındaki antik kentler, özellikle zengin kalıntılarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Selinus Antik Kenti, Hamaksia Antik Kenti ve Syedra Antik Kenti bu noktalardan bazıları.

Damlataş Mağarası: Astım hastalarına iyi geldiği bilinen Damlataş Mağarası, Alanya'nın en ünlü mağara oluşumlarının başında geliyor. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini gören mağarayı kesinlikle keşfetmelisiniz.

Kleopatra Plajı: Alanya'nın en meşhur plajıdır Kleopatra Plajı. Toplam 2 kilometre uzunluğunda olan plajda Mısır kraliçesi Kleopatra'nın dinlenmek için zaman geçirdiği bilinmektedir. Plaj aynı zamanda Mavi Bayrak ödüllüdür. Ulaş Plajı ve Damlataş Plajı da Alanya'nın en ünlü plajları arasında.

Yöresel Yemekleri: Alanya'yla bütünleşmiş birçok lezzet bulunuyor. Şepit, döğme aşı, laba, bumbar ve ilibada sarması Alanya'nın en meşhur yemekleri arasında. Tatiliniz sırasında bahsettiğimiz tatları damağınızla buluşturmayı sakın unutmayın.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın