Aksu Gezilecek Yerler

Perge Antik Kenti ve Kurşunlu Şelalesi’ni bünyesinde barındıran Aksu, tatilcilerine keyifli günler yaşatmak için Antalya’nın en güzel yerinde konumlanmış durumda.Aksu Tarihi Mekanlar

Perge Antik Kenti ve Kurşunlu Şelalesi'ni bünyesinde barındıran Aksu, tatilcilerine keyifli günler yaşatmak için Antalya'nın en güzel yerinde konumlanmış durumda.
Aksu ilçesi, Antalya'nın diğer ilçeleri gibi tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulundurur.

Aksu ilçesi, masmavi deniz ve yemyeşil ormanlık alanlara ev sahipliği yaptığı gibi Roma döneminden kalma pek çok tarihi kalıntıyı da bünyesinde barındırmaktadır. Bu ilçede geçireceğiniz tatiliniz boyunca ziyaret edebileceğiniz ve görebileceğiniz güzellikleri şu şekilde sıralamak mümkün

Perge: Burası antik kalıntıları bünyesinde barındıran bir Pamfilya şehridir. Antik dönemde üzerinde bulunduğu ticaret yolu sebebiyle büyük önem taşımaktaydı bu şehir. Özellikle de M.S. 275 yılında savaş kasasının imparator Tacitus tarafından buraya getirilmesiyle birlikte kentte ekonomik durum daha da canlanmıştır.

Kent daha sonra sırası ile Helen, Roma ve Bizans egemenliği dönemlerini yaşamıştır. Bizans döneminde kent Hıristiyan dünyası için oldukça önemli bir merkez olma özelliği kazanmıştır. Ünlü din adamı St.Paul'un kenti ziyareti de buranın dinsel yönden önemini de arttırmıştır.

Perge'de bulunan en büyük antik kalıntı tiyatrodur. Helen-Roma tipinde yapılmış olan 12 bin seyirci kapasiteli bu tiyatro, Afrodisias Antik Kenti'nde bulunan hipodromdan sonra ikinci büyük antik tiyatrodur. M.Ö.2'nci yüzyılda yapılan 27.000 kişilik hipodromu, Roma kapısı, hamamı, agorası ve ortasındaki su kanalı ile oldukça önemli bir tarihi eserdir.

Kurşunlu Şelalesi: Tam bir doğa harikası olan Kurşunlu Şelalesi'ne su 18 metre yükseklikten dökülmektedir. 7 adet küçük gölet birbirine şelaleciklerle bağlanmaktadır. 1986 senesinde bu alan park haline getirilmiştir ve çeşitli düzenlemelerle bugünkü halini almıştır. Ayrıca şelalenin orda piknik alanları da mevcuttur. Bu alanlar içerisinde manzara seyir teraslan, çocuk parkı, restoran ve gezi patikaları vardır.

Kurşunlu Şelalesi'ne ulaşmak için Antalya Merkez ilçesinden kalkan 230 ve 231 numaralı minibüslerle ulaşabilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın