Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Kapadokya Ihlara Vadisi Hakkında Her Şey

Kapadokya Ihlara Vadisi Hakkında Her Şey

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 24 Mart 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Kapadokya Ihlara Vadisi Hakkında Her Şey
Kapadokya Ihlara Vadisi, günümüzde Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesine bağlı bulunan bir belediye konumunda. Bu bölgede yer alan ve tarihi kaynaklarda Peristremma olarak da bahsedilen Ihlara Vadisi, bitki örtüsüyle ve tarihi dokularıyla kültürün ve doğanın bir araya geldiği nadir alanlar arasında yerini almakta. Oluşumların ne zaman başladığı tam olarak bilinmese de bu doğal güzelliğin temellerinin milattan önceye kadar dayandığı tahmin ediliyor.

Her yıl birçok doğasever tarafından ziyaret edilen Ihlara Vadisi çoğu doğa aktivitesine elverişli bir yapıya da sahip. Kamp, trekking gibi aktivitelere ek olarak fotoğrafçılık, tarihi geziler ve piknik gibi aktiviteler için de biçilmiş kaftan. İklim örtüsü, doğal güzellikleri ve ev sahipliği yaptığı doğa canlıları vadiyi Türkiye’de bulunan en güzel doğa alanlarından biri haline getirmiş. Kapadokya'yı Bir Kitap ve Bir Film yazımızı okuyabilir, Kapadokya'nın diğer vadilerini öğrenmek için Yürüyecek Keşfedeceğiniz Kapadokya Vadileri yazımıza bakabilirsiniz.

Ihlara Vadisi’nin Oluşumu

Kapadokya Ihlara Vadisi Hakkında Her Şey

Ihlara Vadisi, aslında Hasandağı volkanlarından püsküren lavların akarsu aşındırması sonucu oluşan bir kanyon vadi. Melendiz Çayı, vadinin günümüzdeki halini almasını sağlayan, çağlar boyu süren bir sürecin sonunda 14km uzunluğa ve en yüksek yerleri 110 metreyi bulan kanyon görünümlü Ihlara Vadisi’ni meydana getirmiş. Bazı yerlerinde bulunan nadir kaya aşınımları da vadide dikkat çeken özelliklerden biri. Suların zamanla vadideki çatlaklar arasından yolunu bulması ve yer yer akıntıların şiddetinin artmasıyla bu aşınmalar meydana gelmiş. Melendiz Dağları’ndan kaynaklarını alan küçük akarsular birleşerek kuzeybatı yönüne doğru akıyor ve Mamasın Barajı’na kadar uzanıyorlar. Melendiz Çayıysa vadi boyunca otuza yakın menderes çizmekte. Suların döküldüğü Selime istikameti kuş uçuşu 10km olsa da suyun kıvrımlar çizmesi, bu mesafeyi yaklaşık 18 kilometreye kadar uzatıyor.

Ihlara Vadisi’nin Özellikleri

Kapadokya Ihlara Vadisi Hakkında Her Şey

Ihlara Vadisinin en çok dikkat çeken özelliğiyse doğası. Duvar gibi dik vadi yamaçlarının kenarlarında bağlar ve bahçelerden oluşan yoğun bir bitki örtüsü yer alıyor. Bu bitki örtüsü oldukça canlı bir halde dört mevsim sürdürmeyi başarabiliyor. Nasıl mı? Çünkü vadi, tabanında bölgenin geneline hakim olan karasal iklimin aksine Akdeniz iklimine benzer özellikler taşımakta. Bu sayede bölgedeki bitki örtüsü hem çetin kış şartlarıyla hem de kavurucu yaz sıcaklarıyla başa çıkabiliyor. Aynı zamanda yine bitki örtüsünün yapısı sayesinde bölge, doğal bir mikroklima alanı haline gelmiş durumda. Buna bağlı olaraksa başta Antep fıstığı olmak üzere pek çok ağaç ve bitki yetiştirilebiliyor.

18km uzunluğunda, ortalama 150m derinliğinde ve yer yer 200m genişliğinde olan Ihlara Vadisi, yapı bakımından tarih boyunca içinde insanların yaşadığı en büyük vadilerden biri olma özelliğine de sahip. Hal böyle olunca vadinin içinde tarihi yapıların olması kaçınılmaz bir hal alıyor. Melendiz Çayı o zamanlarda yaşayan insanlar için temel bir kaynak niteliğine sahipti. Vadinin aşınmalarıyla doğal olarak oluşan binlerce mağaraya da kiliseler ve yaşam alanları inşa edildi. Günümüzde de vadiyi ziyaret etmeyi en cazip hale getiren nedenin bu yapıtlar olduğunu söylersek pek de yanılmış olmayız. Doğal güzelliklerinin ve benzersiz ikliminin yanında ağırlıklı olarak kilise yapılarıyla dikkat çeken Ihlara Vadisi, dünyanın en büyük kültür ve medeniyet merkezlerinden biri konumunda.

Ihlara Vadisinde Bulunan Tarihi Yapılar ve Özellikleri

Kapadokya Ihlara Vadisi Hakkında Her Şey

Ihlara Vadisi daha Hristiyanlığın ilk yıllarında oldukça değerli bir ibadet merkeziydi. Önemli mezheplerin kurucuları M.S 4.yy’da bu bölgede yetişmiş, Yunan ve Slav sistemlerinin temelleri yine bu bölgede atılmıştı. Aynı zamanda bölgede Arap akınlarını savuşturmak için kurulmuş müdafaa kalelerinin kalıntılarına da rastlanabiliyor. Kaleler günümüze kadar dayanamamış olsalar da kiliselerin dişe dokunur bir bölümü oldukça iyi durumda. Vadide bulunan bu kiliselerin iç süslemeleri 6. yüzyılda yapılmaya başlanmış ve 13. yüzyılın sonuna kadar geliştirilmişler. Bu geliştirmelerin büyük bir çoğunluğunun da Bizans döneminde yapıldığını ekleyelim.

Bazı kiliseler ve barınaklar, yeraltı şehirlerine olduğu gibi birbirine tünellerle bağlı bir şekilde inşa edilmişler. Bu da özellikle Arap akınları zamanında bölgede büyük bir avantaj elde edilmesini sağlamış. Kiliselerin içinde bulunan freskler, bölgenin isyanından sonra çeşitli uygarlıklar tarafından korunarak günümüze kadar ulaşmayı başarmışlar. Özellikle Selçuklu isyanından sonra uygulanan tarihi eserleri koruma politikaları bu konuda oldukça etkili olmuş. Bölgede günümüze kadar toplam 17 tane tarihi kilise tespit edildi. Bunlardan bazıları harabe olsa da içlerinde Bizans Dönemi’ne ait bazı kitabeler yer alıyor. Kiliselerden 7 tanesiyse günümüze kadar gayet sağlam bir şekilde ulaşmış ve rahatlıkla ziyaret edilebiliyor.

Kapadokya Ihlara Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Kapadokya Ihlara Vadisi’ne havayolu ile ulaşabilirsiniz. Nevşehir veya Kayseri üzerinden uçak ile gelebilir, sonrasında kiralayacağınız araçla rahatlıkla bölgeyi gezebilirsiniz. Kendi aracınızla gelmek istediğinizde Otobandan Nevşehir, Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Niğde ve Konya tabelalarını takip ederek bu ana merkezlerden tabelalar yardımıyla Kapadokya yoluna rahatlıkla ulaşabilir, sonrasında Ihlara Vadisi’ne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kapadokya Ihlara Vadisi’nde Nerede Kalınır?

Kapadokya Ihlara Vadisi Hakkında Her Şey

Kapadokya birbirinden eşsiz konaklama seçenekleriyle herkese hitap eden çeşitliliğe sahip. İsterseniz Kapadokya’nın En iyi Otelleri yazımızı inceleyebilir, Kapadokya Otel Seçenekleri arasından bütçenize ve zevkinize uygun otelleri Neredekal.com üzerinden seçebilirsiniz.

Doğal güzellikleri, kendine has iklim özellikleri ve tarihi dokusuyla Ihlara Vadisi, herkesi tatmin edebilecek özelliklere sahip değerli bir yer. Özellikle kültür turizmi açısından oldukça önemli olması, yıllık yaklaşık yedi bin turisti ağırlamasının başlıca sebeplerinden. Ayrıca fotoğrafçılık, doğa yürüyüşü ve kamp gibi aktivitelerin de gezi fikrinde cezbedici faktörler olduğunu yazımızın sonunda tekrardan hatırlatalım. Eğer siz de kültür ve tarih ağırlıklı bir tatil planı yaparsanız, Ihlara Vadisi’ni listenize tereddüt etmeden dahil edebilirsiniz.

Giriş
06.04.23
Çıkış
07.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0