Kapadokya Üzengi Vadisi

  • Nevşehir / Kapadokya / Ürgüp

Kapadokya Üzengi Vadisi

Nevşehir'de yer alan Kapadokya Üzengi Vadisi, Kapadokya'nın gizli cennetlerinden biri olarak nitelendiriliyor. Güvercinlikleri ile ünlü olan vadi, Ortahisar ve Ürgüp ilçeleri arasında konumlanıyor. Güvercinlikler bulunsa da güvercine pek rastlanmayan bölgede; kiliseler, doğal kaynaklar ve dereler, görenleri büyülemeye yetiyor diyebiliriz. Güvercinliklerin hemen yanında Üzengi Deresi bulunuyor. Oldukça sakin ve oksijen dolu olan vadi, piknikçilerin de uğrak noktaları arasında yer alıyor.

Maden suyuyla da meşhur olan Kapadokya Üzengi Vadisi, adeta bir şifa kaynağı aynı zamanda. Demir kokulu ve gazlı olan bu maden suyu, sindirim bozukluklularına ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geliyor. Üzengi Çayı İçmecesi olarak da isimlendirilen bu su, Ürgüp'ün 3 km güney kısmındaki Mustafa Paşa yolunu ikiye ayırıyor.

Kapadokya Üzengi Vadisi'ni ilginç kılan bir diğer özelliği ise kaya kiliseleri. Freskoları ve derin mimarileri ile göze çarpan bu kiliseler, görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Kapadokya'nın en yeni keşfedilen vadisi olan Kapadokya Üzengi Vadisi'ni çok geçmeden görmenizi öneriyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın