Tokmar Kalesi

  • Mersin / Silifke / Taşucu

Tokmar Kalesi

Birbirinden çekici yapıtlarıyla ve doğal güzellikleriyle bilinen Mersin'in tarihi kalıntıları arasındadır Tokmar Kalesi.

Taşucu-Antalya yolu üzerinden 15 kilometre sonraki stabilize yoldan 4 kilometre kadar daha gittiğinizde Tokmar Kalesi'ne ulaşacaksınız. Kimilerine göre hangi yılda kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir; kimine göre ise XII. yüzyılda Bizanslar tarafından yapılmıştır. Mersin gezinize bu kaleyi eklediğinizde keyifli ve meraklı bir keşfe ilk adımı atmış olacaksınız. Tokmar Kalesi'nin lanetli olduğu biliniyor halk tarafından. Bir köylünün burada bir heykelcik bulup evine götürdüğü ve ardından tüm ev halkının evde ölü bulunduğu; bir çiftçinin küp dolusu altın bulduğu fakat daha satamadan öldüğü ve bunun gibi birçok hikaye anlatılmaktadır.

Gizemli bir kale olan Tokmar'ı Mersin gezinize dahil edip, ardından gezi listenize Softa Kalesi'ni, Gilindire Mağarası'nı, Gözne Kalesi'ni, Boğsak Adası'nı, Limonlu Çayı'nı ve Mut Kalesi'ni ekleyebilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
tokmar kalesi
10

-

Tokmar Kalesi nam-ı diğer Castellum Novum, denize hakim bir tepe üzerinde bulunan kalenin surları. Taşucu - Antalya yolu üzerinde deniz manzaralı bir kale. Bu kale zamanında korsan saldırılarından ve yağmacılardan korunmak için çevreye hakim bir noktaya yapılmış.