Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Limonlu Çayı
Limonlu Çayı - Görsel 1
Limonlu Çayı - Görsel 2
Limonlu Çayı - Görsel 3
Limonlu Çayı - Görsel 4
5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Limonlu Çayı Hakkında

Limonlu Çayı, Orta Toroslardaki Karaaydın yöresindeki dağlardan doğar ve Limonlu kasabasında denize dökülür. Çay, derin kanyonlar oluşturmakla birlikte alanın büyük bir kısmını karstik kayaçlar oluşturur. Alan aynı zamanda birden fazla medeniyete ev sahipliği yapması sebebi ile zengin kültürel değerlere sahip. Mersin’in Erdemli ilçesinde yer alan Limonlu Çay, tahmin edildiği üzere adını Mersin limonlarından alıyor. Uzunca bir sahil şeridine sahip olan bu kumsalda, kalabalık olsa bile yoğunluğunu hissetmediğiniz tek yer. Burada önemli tarihi kalıntıları oluşturan kalıntılar ise Meryemlik, Astım mağarası, Narlıkuyu, Cennet –Cehennem mağarası, Korykos ve vadinin içerisinde kendine yer edinmiş olan su kemerleri. Cennet mağarası olarak adını duyurmuş alan aslında, 100 metre gibi bir derinliğe sahip olan obruk. Aynı zamanda denizler ile ilgili önemli araştırmalara ev sahipliği yapmış olan ODTÜ’ye( Orta Doğu Teknik Üniversitesi) bağlı ‘Deniz Bilimleri Araştırma Enstitüsü’ de Limonlu kasabası bünyesinde bulunur. 

Limonlu Çayı alanı ve bu çayın meydana getirmiş olduğu sarp kayalara sahip olmuş kanyonlar, nehir kıyısı, kızılçam ormanı, Akdeniz’e özgü olan maki toplulukları ve sulu tarım alanını bünyesine dahil eder. Alana hakim olan diğer bitki topluluklarını ise kermes meşesi, sakız ağacı, mersin, keçiboynuzu ve Havza’nın kuzeydoğusuna konumlanmış kızılçam ormanları oluşturuyor. Çınarların vadi boyunca uzanmış olduğu Limonlu Çayı’nın denize dökülmüş olduğu yerde küçük bir de kumul alanı bulunuyor.

Limonlu Çay alanında yer alan türlere gelecek olursak bu alanda yaşayan tek memeli tür Silifke dikenli faresi. Havzada yer alan Cennet- Cehennem ve Astım mağaraları da sayısı azımsanamayacak ölçüde yarasa canlılarına ev sahipliği yapmakta. 

Limonlu Çayı Nerede?

Limonlu Çayı nerede?” sorusuna verilebilecek en detaylı tarif: “Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı olan ‘Limonlu Çayı’, Limonlu beldesinde bulunmakta olup Mersin il merkezine olan mesafesi yaklaşık 45 kilometre” yanıtı olur. “Limonlu Çaya nasıl gidilir?” diye merak ediyorsanız Limonlu Çayı yol tarifi yardımı alabilirsiniz. Buraya şahsınıza ait aracınız ile ulaşmanız için öncelikle Erdemli ilçesinden geçerek Limonlu Beldesine gitmeniz gerekir. Daha sonra bu noktadan tabelalar yardımı ile ulaşım imkanı elde edebilirsiniz. Eşsiz bir doğa ile bütünleşmiş olan bu çayda unutulmaz yolculuklara doğru yol alabilirsiniz. Erdemli ilçesine bağlı olan Limonlu Çayı’nı mutlaka gezip görmeniz gerekir. “Bu çayı önemli kılan detaylar neler?” araştırması yaparken çayın etrafında önce yer alan tesislerden bahsetmek daha doğru olur. Gerek yerli gerekse yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen bu çay, aynı zamanda günübirlik geziler için planlanmış yer olması ile uğrak mekanların başında gelir. 

Doğa harikası olan çayın yöresinde aynı zamanda gezginlerin en fazla ilgi gösterdiği yerler olan Uzuncaburç kalıntıları ve derin kanyonlar yer alır. Buralarda dilerseniz kamp yapma şansını da elde edebilirsiniz. Mangal keyfi yapmaktan hoşlananlar için de rahatça piknik yapılabilecek alanlar mevcut. Erdemli gezilecek yerler ve tarihi mekanlar arasında sayılan Limonlu plajı, kalite, temizlik ve konforu bir arada sunuyor. Merkeze yaklaşık 10 dakika mesafesi bulunan nezih bir alana konumlanmış Limonlu Plajı, soğuk ve temiz bir suyunun olmasının ötesinde tertemiz kumsalları ile de ön plana çıkmayı başarıyor. Bunun yanı sıra iş gezisi veya yaz tatili için gelebileceğiniz Limonlu Çayı Erdemli yöresinde yöresel tatları tatmanız mümkün. Buradan ayrılmadan sizlere ve sevdiklerinize önereceğimiz organik ürünlerden satın almanızı tavsiye ederiz. Limonlu Çayı Mersin yorumları bünyesinde hareket edecek olursanız bu muhteşem doğanın güzelliği ile bir kez daha karşılaşmanız doğal olur.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Limonlu Çayı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?