Şile Kalesi

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Şile Kalesi Hakkında

Cenevizliler tarafından inşa edilen Şile Kalesi, İstanbul’un şehir gürültüsünden uzak sahil ilçelerinden biri olan Şile’de Ocaklı Ada üzerinde yer almaktadır. Yapıldığı dönemde denizden gelebilecek saldırıları gözetleme ve bu saldırılara karşı korunma amacını taşımış olan kale daha sonraları Osmanlı döneminde de etkin bir biçimde kullanılmaya devam etmiştir. Yapı kimi kaynaklarda Ocaklı Kale ismiyle de anılmaktadır. Şile Kalesi günümüzde bölgenin simgelerinden biri olmuştur. Kalenin bazı kaynaklara göre Bizans İmparatoru Andronikas tarafından inşa edildiği söylenmekte iken daha sonraları yapılan araştırmalara göre Cenevizliler tarafından inşa edilmiş olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Yapı 12 metre yüksekliğe sahiptir ve zaman içerisinde bir hayli tahribat görmüştür. Tarih boyunca birkaç kez onarım görmüş olan kale son olarak 2015 yılında restore edilerek son halini almıştır. Bölge seyahatiniz sırasında Şile Kalesi’ni ziyaret ederek muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilir ve yapıyı bol bol fotoğraflayabilirsiniz. Hatta dilerseniz sonrasında Akçakese Köyü, Ulupelik Köyü ve Saklı Gölü de seyahat planınıza dahil edebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Şile Kalesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
31.10.2012
Misafir
Şile Kalesi
İlk bakışta taştan manzarası ile insanı ürperten bir görkemi ve manzarası var. Denizin ortasında bir şahaser gibi. Karşısındaki kafede ona bakarak çay-kahve içmenizi tavsiye ederim. O çaya ya da kahveye doyamayacaksınız.
5/5 Mükemmel
31.10.2012
Nagehan KÜÇÜK
Şile Kalesi
İlk bakışta taştan manzarası ile insanı ürperten bir görkemi ve manzarası var. Denizin ortasında bir şahaser gibi.Karşısındaki kafede ona bakarak çay-kahve içmenizi tavsiye ederim.O çaya ya da kahveye doyamayacaksınız.