Kurfal Altı Plajı

  • İstanbul / Şile / Ağva

Kurfal Altı Plajı

Göksü Deresi'nin denize döküldüğü noktadan başlayan ve batı ucundaki kayalıklarda son bulan Kurfal Altı Plajı, oldukça uzun bir kumsal. Eğer ince kum arayışındaysanız ve kalabalıktan hoşlanmıyorsanız, Ağva'da denize girebileceğiniz en ideal plaj burası. Kumsalın orta noktasında bir kamping alanı bulunuyor. Şezlong ve şemsiyelerinizi oradan kiralayabilmeniz mümkün.

Sert esen kuzey rüzgarları tarafından içerilere doğru sokulan kıyı kumulları neticesinde oluşmuş Kurfal Altı Plajı. Dolayısıyla plaj, Karadeniz sahilinde yer alan 12 önemli kumul alanından biri olma özelliği taşıyor. Kumullarda 20'ye yakın endemik bitki türü mevcut, dolayısıyla bölge, botanik bilimi açısından bir hayli öneme sahip. Kum zambağı, en çok rastlanan bitki türü Kurfal Altı Plajı'nda.

Kurfal Altı Plajı'nın sonunda, aynı ismi taşıyan falezler bulunuyor. Denizle ilişkisi kesilmiş olan bu falezler, ölü falez olarak nitelendiriliyor. Yüksekliği 20-25 metre civarında olan ve yüzeyi kireçtaşından oluşan falezler, kaya tırmanışı ve olta balıkçılığı için oldukça uygun.

Tüm yaz boyunca sakinliğini koruyan Kurfal Altı Plajı, Ağva'da denize girebileceğiniz güzel bir alternatif. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın