Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Şile Yapılacak Şeyler ve Görülecek Yerler:

Şile civarında yapılacak 0 aktivite.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Şile Yapılacak Şeyler ve Görülecek Yerler

Kısa tatillerin ve günübirlik gezilerin en çok tercih edilen adreslerinden biri olan Şile, tatilcilere hem tarihi zenginlikler hem de doğal varlıklar açısından pek çok güzellik sunuyor.

İstanbul'a yaklaşık 75 km uzaklıkta yer alan Şile, Karadeniz sahilinin en popüler tatil beldelerinden biridir. Oldukça eski bir yerleşim yeri olan Şile, özellikle yaz aylarında pek çok turisti ağırlamaktadır. Konaklama seçenekleri için uygun Şile otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Şile'de ne yapılır, nereler görülmeli diye merak ediyorsanız aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Şile pek çok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapan, oldukça eski bir sahil kasabasıdır. Şile geziniz sırasında Cenevizliler tarafından inşa edilen Şile Kalesi'ni, Rumlar'dan kalan tarihi köprüleri, çeşmeleri ve kilise kalıntılarını, Hanımsuyu Çeşmesi'ni görebilir, Şile'nin geçmişine yolculuk yapabilirsiniz.

Ülkemizin en büyük deniz fenerlerinden birine ev sahipliği yapar Şile. Kasabay hakim bir tepe üzerine kurulu olan ve 60 m yüksekliğe sahip olan Şile Feneri'ni mutlaka görün. Fenerin hemen yanında yer alan restoranda, eşsiz Karadeniz manzarası eşliğinde keyifli bir yemek ya da kahve molası verebilirsiniz.

Eğer yaz aylarında Şile'yi ziyaret ettiyseniz Karadeniz'in serin sularında yüzmeyi ihmal etmeyin. Şile'de oldukça geniş ve tertemiz bir kumsal vardır. Denizin ve güneşin keyifini çıkarmadan Şile'den dönmeyin.

Şile'nin yakınlarında yer alan köylerin tamamı ormanlarla kaplıi yemyeşil alanlara sahip. Dilerseniz bu civar köylerde, doğa ile iç içe yürüyüşler yapabilir veya piknik yapabilirsiniz.

Yalnızca yaz aylarında değil; diğer mevsimlerde de Şile pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor. Bunda en önemli etken ise Şile'nin herkesçe biline lezzetleri balıkları ve deniz ürünleri. Her daim taze deniz ürünlerini bulabileceğiniz Şile'de dilerseniz sahildeki balık restoranlarından birinde, dilerseniz limandaki balıkçı teknelerinden birinde balığınızı yiyebilirsiniz.

Şile denince akla ilk gelen şeylerden biri de Şile bezidir. Dünyaca ünlü bu bezden yapılan kıyafetler, ev dekorasyonunda kullanılan deforatif eşyalar eve giderken kendinize ve yakınlarınıza alabileceğiniz en güzel hediyelerdendir.

Şile Alt Bölgeleri

Ağva OtelleriKumbaba Otelleri
Daha fazla gör