Kırkpınar bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Kırkpınar Gezilecek YerlerKırkpınar Tarihi Mekanlar

17. yüzyılın başında Kafkasya'dan gelen bir aile tarafından kurulduğu bilinen Kırkpınar Köyü, göl kenarı olması, iklim ve mera alanlarının hayvancılığa elverişli olması sebebiyle tercih edildiği düşünülmektedir.

Kırkpınar Köyü'nün ilk ismi Çizemuğ-hable'dir. Ancak zamanla daha kullanılan ve Türkçe bir isim arama yoluna gitmişlerdir. Dönemin Adapazarı kaymakamı, yörede pınarların çok oluşu ve kırk sayısının uğurunu birleştirerek buraya Kırkpınar adını vermiştir.

1890 yılından bu yana demir yolu geçmektedir. 1989 yılında hizmete giren İstanbul Ankara otoyolu ile beldenin önemi daha da artmıştır.

Kırkpınar'da gezilip görülecek birçok yeşil alan bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok bilineni Naturel Park Botanik'tir. Doğanın yeşilliği tek bir bahçe içerisinde toparlanmış olup, eşsiz bir peyzaj mimarisine sahiptir. 2003 yılından bu yana birçok ziyaret alan bu yörede, farklı bir nefes almak için siz de ziyaret etmeyi unutmayın.

Tarihi İpek Yolu'nun geçtiği alan ise günümüzde Bağdat Caddesi olarak anılmakta olup, şu anda birçok kafe, bisiklet yolu, dinlenme bahçelerini bir arada barındırmaktadır.

Sapanca Kırkpınar'da çok fazla tarihi eser bulunmamakta olup, doğası daha ön plandadır. Şelaleleri, dereleri, sımsıcak cafeleri ve işletmeleri ile dinlenmek için gidilmesi gereken yerlerin başında gelir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın