Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Kazdağları Gezilecek Yerler

Toplam 1 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

"Daha fazla bilgi"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Kazdağları Gezilecek Yerler

Edremit Körfezi ile Kaz Dağları'nın arasında önemli bir kırık - fay hattı vardır. Edremit'in batısındaki Güre Kaplıcaları bu kırık hattının başlıca kanıtlarındandır.

Yunan mitolojisine göre, Tanrılar Troya Savaşaı'nı bu dağın tepesinden izlemişlerdir ve Troy'un kralı Toros'un oğlu Ganymedes burada kaçırılmıştır. İda Dağı olarak da bilinen Kaz Dağı mitolojide, Paris'in ünlü seçimini yaptığı yer olarak geçer.

Bir de Sarıkız efsanesi vardır buralarda bahsedilen... Rivayete göre Sarıkız adında yardım sever bir kız hakkında bir sürü iftira ortaya atılmış. Bunun üzerine babası da kendisini birkaç kaz ile birlikte dağın zirvesine göndermiş. Uzun zamandır kızını göremeyen baba, kızını görmek için zirveye çıkmış ve yorulduğu için de su istemiş. Sarıkız tasını doldurmak için elini körfeze uzatmış ve sırrı orada ortaya çıkmış ve eriyerek ölmüş. Kızın öldüğü tepeye ise Sarıkız ismi verilmiş.

Balıkesir ve Çanakkale'yi birbirinden ayıran Kaz Dağları'nda gezip görülebilecek birçok yer vardır. Şahin Dere kanyonunun başlangıcında bulunan Şahin Kale'de bunlardan biridir. Yine kendi ismiyle anılan tepenin güney yamacında bulunan Şahin Kale, Antandros kentinin halkı tarafından yapılmıştır.

Dağın en yüksek zirvesi olan Karataş Tepesi ile Türkmen Yaylası'nı kapsayan geniş alana ise Kaz Avlusu ismi verilir. Coğrafyacıların girlant dedikleri bu yapı milyonlarca yıl önce buzullar tarafından meydana getirilmiştir. Efsaneye göre ise Ankhises ve Aeneas düşmanlardan korunmak için bu alana sığınmışlardır, diğer bir efsane ise, Sarıkız'ın eteğine doldurduğu taşlarla burada bir avlu oluşturduğu yönündedir. Bunun sebebi ise köye inip zarar veren kazları burada tutmak içindir.

Ağustos ayının ikinci haftasında rağbet gören Sarıkız makamı ise yörede oldukça ünlüdür. Yöre halkı özel günlerde buraya çıkarak dilek tutmayı adet edinmiştir. Yöre halkı tarafından mermer taşlarının harçsız olarak dizilmesi ile oluşturulan üstü açık bir yer bulunmaktadır ve dilek tutan kimseler buraya gelerek mermerlerin altında uğur böceği ararlar. Bulduklarında dileklerinin kabul olacağına inanırlar. Taşı da uğur taşı olarak yanlarında götürmekte, dilek gerçekleşince ise geri getirmektedirler.

Kaz Dağı için büyüklerin masal dünyası demek doğru olur biraz da. Çünkü tatilinizi burada geçirirken hemen her yerin bir efsanesi olduğunu dinleyeceksiniz.

Kazdağları gezilecek yer tavsiyeleri

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Hünnaphan
Hünnaphan

-

Her türlü talebime karşılık verdiler

2012 senesinde 5 gün kaldım. Kimse o bölgede 5 yıldızlı konfor beklemesin. Ama ben ailecek çok memnun kaldım. İstediğim her türlü talebime karşılık verdiler, tabi ücret karşılığında ve hala gidiyorum. Biraz fiyat indirimi gerekir.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kazdağı Thermal Resort & Spa
Kazdağı Thermal Resort & Spa

-

Hiçbir gün oda temizliği yapılmadı

Mükemmel tesis, başarısız bir işletme. 3 gün kaldım, hafta içi farklı, hafta sonu farklı hizmet. Çalışanlara çok teşekkür ederim. Ayrıca hiçbir gün oda temizliği yapılmadı, havlular değişmedi, saat aksam üzeri 4-6 arası karanlıkta havuza girdik, bir görevli gelip de ışıkları yakmadı. En garibi yemek için mutfağa girdiğimde tezgahın altındaki fareyi görevliyle birlikte 4-5 kez görmemize rağmen hiç önemsememesi. Umarım bir yetkili bunları gözden geçirir.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
Karye Müze Otel
Karye Müze Otel

-

Odalar çok temiz ve konforlu

Çok özenli, her detayı düşünülmüş şahane bir otel. Hem otel, hem teknoloji müzesiyle Yeşilyurt Köyü'ne çok katkısı olduğunu düşünüyorum. Çalışanlar güler yüzlü, ilgili. Odalar çok temiz ve konforlu. Mutlaka tekrar gitmek istiyoruz. Çok güzel, huzurlu, kusursuz bir tatil geçirdik, her şey için teşekkür ederiz.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)