Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
18 Mart Stadyumu
Spor Kompleksi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Çanakkale

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Çanakkale Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Çanakkale Troya Müzesi: Çanakkale gezilecek yerler listesi içerisinde bulunan Çanakkale Troya Müzesi, şehre misafir olanların en sık ziyaret ettiği yerler arasında da karşımıza çıkıyor. Çanakkale Merkez ilçesinde bulunan bu müze, zemini ile birlikte üç kattan meydana geliyor.

Çanakkale müzeleri arasında da hatırı sayılır bir yere sahip olan bu mekanı ziyaret ettiğinizde ise, rampadan aşağı indiğiniz andan itibaren sizleri tarih ve yaşanmışlık dolu bir dünya bekliyor. Müze içerisinde, Troas ve çevre bölgelerde düzenlenen kazı ve çalışmalardan elde edilen tarihi kalıntı ve eserler sergileniyor.

Bu bağlamda mermer, lahit, sunak, paleolitik dönemden kalan balta ve de kesici aletlerin yanı sıra günlük hayatta kullanılan cam bilezikler, metal kaplar, bardak ve koku şişeleri gibi pek çok eşya karşınıza çıkıyor.

Çanakkale Troya Müzesini, Çanakkale gezilecek yerler listeniz içerisine eklemeden önce müzenin genel planı hakkında sizlere kısaca bilgi vermek istiyoruz. Bu müzenin ilk katında Troya bölgesinin Tunç Çağı dönemlerini aydınlatan eserler yer alıyor. Kronolojik bir sırayı takip eden bu eserler ve belgeleri gördüğünüzde, Troya’nın tüm gelişim sürecine de hakim olmuş oluyorsunuz.

Müzenin ikinci katında Arkaik Çağ’dan başlayarak Doğu Roma İmparatorluğu dönemine dek uzanan bir tarih çizelgesinde bölgede yaşanan olaylar, özellikle Troya Savaşı Destanı da baz alınarak çizim, maket ve de dijital programlarla tanıtılıyor. Yine bu kat içerisinde Polyksena Lahiti, dönemlerinin Roma imparatorlarının heykelleri de karşımıza çıkıyor. Müzenin son katı olan 3.

katta ise beylikler ve de Osmanlı Dönemi eserleri sergileniyor. Bunların yanı sıra bölgede 19. yüzyıldan itibaren düzenlenen arkeolojik kazı ve çalışmaların tarihi de müzenin 3. katı içerisinde karşımıza çıkıyor. Çanakkale tarihi mekanları hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz Çanakkale Troya Müzesini gezi rehberiniz içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Bozcaada Kalesi: Çanakkale’ye denizden yaklaştığınızda sizleri karşılayan ve dikkatleri üzerine çeken Bozcaada Kalesi, bölgenin gözde ziyaret mekanları arasında yer alıyor. Çanakkale gezilecek yerler içerisinde değerli bir yere sahip olan bu kalenin kim tarafından ve hangi tarihte yapıldığı bilgisine net olarak ulaşamıyoruz.

Fakat kalenin, Fatih Sultan Mehmet döneminde detaylı bir onarımdan geçtiğini biliyoruz. Kalenin kitabelerinden edindiğimiz bilgiye göre ise, Bozcaada Kalesi II. Mahmut dönemi içerisinde adeta yeniden yaptırılarak karşımıza çıkıyor. Son olarak 1996 senesinde Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilen kale, iç ve dış olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

İç kale de giriş ve de revir, cami, kışla ve de zindan gibi mekanlardan oluşan iki bölüme ayrılıyor. Çanakkale tarihi mekanlar listesi içerisinde yer alan Bozcaada Kalesi, sene içerisinde pek çok yerli ve yabancı turisti bünyesinde ağırlıyor.

Bununla birlikte Bozcaada bölgesinde daha pek çok değerli mekan yer alıyor. Bozcaada Habbele Plajı, Bozcaada Çayır Koyu, Bozcaada Akvaryum Koyu gibi mekanlar, Çanakkale plajları arasında da en sık tercih edilen deniz tatili mekanları olarak karşımıza çıkıyor.

Kilitbahir Kale Müzesi: Çanakkale gezilecek yerler listesi içerisinde sizlere ziyaret etmenizi önerdiğimiz bir diğer mekan ise Kilitbahir Kale Müzesi oluyor. Kilitbahir Kalesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından bölgede bulunan bir diğer kale olan Çimenlik Kalesi ile birlikte inşa ettiriliyor.

Bu iki kalenin inşa ediliş amacı ise, bölgedeki deniz geçişlerini kontrol altına almak olarak karşımıza çıkıyor. Kilitbahir Kale Müzesi ise Osmanlı Devleti’nin kale hayatı hakkında detaylı bilgilere erişebildiğimiz bir mekan oluyor.

Bir dönem görev yapmış olan ünlü Türk denizcisi Piri Reis için düzenlenmiş olan bölüm de kaleyi ziyaret eden misafirler tarafından ilgi ile karşılanıyor. Bu bölümde Piri Reis’in dünya haritasını günümüzdeki güncel dünya haritası ile karşılaştırabilir, denizcilik ile ilgili araç ve gereçlere de göz gezdirebilirsiniz.

Tüm bu yönleri ile Kilitbahir Kale Müzesini, Çanakkale gezilecek yerler ve tarihi mekanlar listeniz içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Assos: Bir Osmanlı köyü olan Behramkale’nin içerisinde yer alan Assos, sene içerisinde pek çok ziyaretçinin uğradığı değerli bir tatil beldesi olarak karşımıza çıkıyor. Kendisi ile aynı ismi taşıyan Assos Antik Kenti, özellikle tarihsever ziyaretçiler tarafından ilgi ile karşılanıyor.

Tarih sahnesindeki rolüne baktığımızda milattan önce 6’ncı yüzyıla dek uzandığımızı gördüğümüz Assos Antik Kenti içerisinde oldukça değerli yapılar da bulunuyor. Kent içerisinde tanrıça Athena’ya adanmış olan tapınağın tarihi de neredeyse kent kadar eski. Bu tapınak milattan önce 525 senesine tarihleniyor.

Tarihi kentin yanı sıra Assos, deniz tatili yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler tarafından da ilgi ile karşılanıyor. Çanakkale doğal güzellikleri listesi içerisinde de sayabileceğimiz mükemmel denizi ile Assos ve çevresini ziyaret rotanız içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Bu bağlamda bölgeyi dilerseniz günübirlik olarak da ziyaret edebilir, değerli tarihi mekanlara ek olarak Çanakkale’nin serin sularında keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Bölgede bulunan otel, pansiyon, butik otel gibi konaklama seçeneklerini tercih ederek de Assos gezinizin keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz.

Dardanos Plajı: Çanakkale plajları arasında karşımıza çıkan bu mekan, şehir merkezine bağlı olan Dardanos bölgesinde yer alıyor. Merkeze yaklaşık 4 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Dardanos Plajı, sahip olduğu enfes deniz ile yöre halkının sık ziyaret ettiği mekanlardan bir tanesi oluyor.

Plaj aynı zamanda rüzgar alan bir bölgede bulunduğu için de rüzgar sörfü yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler de bu bölgeyi ziyaret rotaları içerisine ekliyorlar.

Çanakkale doğal güzellikleri arasında sizlere ziyaret etmenizi önerebileceğimiz daha pek çok plaj ve koy da bulunuyor. Çanakkale Merkez bölgesi içerisinde yer alan Güzelyalı Plajı, hem ulaşım kolaylığına sahip olması bakımından hem de sahip olduğu mükemmel deniz ile pek çok tatilcinin uğrak mekanı olarak karşımıza çıkıyor.

Bu plaj çevresinde konaklama imkanı sunan çeşitli tesisler de bulunuyor. Bununla birlikte çevrede bulunan kamp alanları da kampsever turistlerin, plajı tercih etmelerine olanak sağlıyor.

Çanakkale plajları arasında bulunan bir diğer önemli mekan ise Bozcaada Çayır Koyu oluyor. Bozcaada’nın kuzey bölgesinde yer alan bu koy, merkezden yaklaşık 45 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Sıcakta yürümek istemeyen misafirler için ise toplu taşıma araçları da güzel birer seçenek oluyor.

Deniz ve kumun birleştiği sakin bir plaj günü geçirmek amacında iseniz bu koy tam da size göre. Daha çok bölgenin yerlileri tarafından tercih edilen Çayır Koyu, aynı zamanda rüzgarlı bir yapıya da sahip. Bu bağlamda rüzgar sörfü yapmak isteyen misafirler de ara ara burayı ziyaret ediyor.

Bu spora ilgisi olan misafirlerin dilerlerse ders de alabilecekleri Çayır Koyu, Çanakkale gezilecek yerler listesi içerisinde sakin bir yer arayan misafirlerin severek karşılayacağı bir yer oluyor.

Çanakkale doğal güzellikleri listesi içerisinde özellikle deniz tatili yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler için değerli pek çok mekan bulunuyor. Şahmelek Koyu, Çanakkale İkiz Koyu, Mavra Adası, Gökçeada Aydıncık Plajı, Sivrice Koyu gibi yerler Çanakkale’nin serin sularında keyifli bir gün geçirmek isteyen misafirlerin uğrak mekanları olarak karşımıza çıkıyor.

Çanakkale Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çanakkale için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Çanakkale için gezilecek ücretsiz yerler : 18 Mart Stadyumu, Çanakkale konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çanakkale için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Çanakkale için gezilecek kalabalık gruplara yerler : 18 Mart Stadyumu, Çanakkale konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çanakkale için gezilecek yerler nelerdir?
Çanakkale için gezilecek yerler : 18 Mart Stadyumu, Çanakkale konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.