Gündoğan Gezilecek Yerler

Bodrum'un en güzel doğasına sahip yerlerden biri de Gündoğan mevkidir.Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Gündoğan Gezilecek Yerler

Toplam 1 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri En uygun sonuca göre listele
  • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

"Sevdim Muğla’yı"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Gündoğan Gezilecek Yerler

Bodrum'un en güzel doğasına sahip yerlerden biri de Gündoğan mevkidir.

Gündoğan, Ege'nin en sevilen ve tatil için yerli turistler kadar yabancı turistlerin de gözdesi yeri olan Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı bir beldedir. Bodrum Merkez'e yaklaşık 30 dakika, Yalıkavak'a ise 10 dakikalık bir mesafede şirin ve sevimli bir tatil bölgesidir. Küçük bir tatil bölgesi olan Gündoğan, Bodrum Merkez'in aksine oldukça sakin ve huzurlu bir yerdir.

Gündoğan Köyü, Ege Denizi'ne uzanan Bodrum Yarımadası üzerinde Romalılar tarafından M.Ö. 353 – 375 yıllarında deniz kenarında Vara ismiyle kurulmuştur. 900 yıl önceki korsan saldırısı nedeniyle köy bugün kurulu olduğu yere taşınmıştır. Limanda bulunan mezarlığın korsanlarla yapılan çatışmalar da ölenlerin mezarlığı olduğu söylenmektedir.

Gündoğan da halen Romalılar zamanından kalma 'Telmisus Beldeleri' adı verilen eserler mevcuttur. Ayrıca etnografik değerde eserler olduğu da söylenmektedir.

Gündoğan Beldesinde yaşayan gruplar sırasıyla Mikenler, Persler, Kayralılar, Medler, Mısırlılar, Suriyeliler, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Menteşeliler ve 1522 yılından beride Osmanlılar ve Türkiye Cumhuriyeti devletidir.

Beldenin adı 1961 yılında farilya iken Gündoğan olarak değiştirilmiştir. Gündoğan'ın eski adı olan ve bir Rum sözcüğü olan Farilya “'Güneşin doğuşu “' anlamına gelmektedir.

Apostol Kilisesi: Apostol Kilisesi, Bodrum Yarımadası'nda bulunmakta olup Gündoğan beldesinin tarihi kalıntılarından biridir.

Gece Hayatı: Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmek için Gümbet Barlar Sokağı'nı ve Bodrum Barlar Sokağı'nı tercih edebilirsiniz.

Deniz ve Güneş: Gündoğan Koyu harika bir denize sahiptir. Su sporları ile ilgilenenlerin de uğrak yerlerinden olan bu koyda sabahları uyanında yelkenli sörf yapanların denizin üzerinde süzülüşünü izleyebilirsiniz. Gün boyunca koyun şahane kumsalında güneşin ve denizin tadını çıkarabilir, gün batımını izleyebilir ve akşamları inanılmaz bir sessizlikle huzuru yakalayabilirsiniz.

Gündoğan gezilecek yer tavsiyeleri

  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
Apostol Kilisesi
Apostol Kilisesi

-

Sevdim Muğla’yı

Çok bilgili, daha içerikli olabilir. Sevdim Muğla'yı.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)