Güllük bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Güllük Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Güllük Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

İasos Antik Kenti

"Büyük bir liman kenti"

"İasos Antik Kenti"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Iassos

Güllük Tarihi Mekanlar

Eski adı Küllük olan beldenin ismi 1933 yılında Başbakan İsmet İNÖNÜ ve Mareşal Fevzi ÇAKMAK tarafından Güllük olarak değiştirilmiştir.

Güllük o tarihten sonra yerleşim yeri olarak dikkat çekmiştir. Osmanlı Devleti döneminde ticaretle uğraşan Rumlar'ın ithalat ve ihracat limanı olarak kullanılmış, Rum tacirlerin yaptırdığı depo binaları ve birkaç evden ibaret olan bir kimliğe bürünmüştür.Bu gün bu depolardan pek çoğu dükkan,kahve,lokanta olarak kullanılmaktadır.

Kurtuluş savaşından sonra Yunanistan da yaşayan Türklerle,Güllük'te yaşayan Rum vatandaşların değişimi sonunda,beldeye Girit,İstanköy ve Mora'dan gelen Türk aileler yerleşmiştir.Böylece Güllük ilk kez yerleşim kimliği kazanmıştır. İlerleyen yıllarda göçebe Yörük ailelerden bir çoğu yerleşik duruma geçerek Güllük nüfusuna katılmıştır.

2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
10
İasos Antik Kenti
İasos Antik Kenti
Bodrum / Muğla
Türkiye
Büyük bir liman kenti

-

İasos Antik Kenti'ni Bodrum'un bu güzel sonbahar havasında günbatımına yakın saatlerde gezme şansım oldu, kronolojik olarak tarihte yer almış tüm medeniyetlerin taş kalıntılarının birbirinin üzerlerine ekleyerek büyüttüğü şehir kalıntıları ve tepedeki kaleden manzara gerçekten görülmeye değer, ayrıca büyük bir liman kenti olan şehre gemilerin giriş çıkışlarını sağlayan denizin ortasındaki kaleye, kalenin yıkılmış duvarları üzerinden ulaşmak ayrı bir heyecan, şiddetle tavsiye edilir. ;)

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
10
İasos Antik Kenti
İasos Antik Kenti
Bodrum / Muğla
Türkiye
İasos Antik Kenti

-

Geçen yıl Muğla otellerinden birinde konaklamıştım. İasos Antik Kenti'ni ziyaret etme şansım oldu. Mutlaka gitmelisiniz.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (1)