Göltürkbükü bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Göltürkbükü Gezilecek Yerler

Bodrum’un iki güzel yerleşim alanı olan Gölköy ve Türkbükü, geçmiş yıllarda birleştirilerek Göltürkbükü ismini almıştır.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Göltürkbükü Gezilecek Yerler

Toplam 1 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Göltürkbükü Tarihi Mekanlar

Bodrum'un iki güzel yerleşim alanı olan Gölköy ve Türkbükü, geçmiş yıllarda birleştirilerek Göltürkbükü ismini almıştır.

Gölköy ve Türkbükü yakın bir tarihte Gündoğan'a bağlı durumdaydı. Fakat yapılan yeni çalışma ve düzenlemelerle bu iki köy birleştirilmiştir. Göltürkbükü, uzun yıllardır özellikle ünlü isimlerin tatil mekanlarının başında geliyor. Her ne kadar doğası sakin olsa da, yaz sezonunda gelen turistlerle birlikte hareketleniyor.

Göltürkbükü, özellikle Bodrum'a olan yakınlığıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Bu durum bölgenin dışında merkezi bir yerlere gitmek isteyenler için büyük kolaylık oluyor. Göltürkbükü'nün sahip olduğu denizi ve doğasının dışında çok fazla gezilecek yeri yok, birkaç nokta dışında… Göltürkbükü'nde ve çevresinde gezilip görülmesini tavsiye ettiğimiz yerlerden bahsedeceğiz bu sayfamızda. İşte Göltürkbükü'nün keşfedilmesi gereken noktaları:

Madnasa Antik Kenti: Aşağı Gölköy'e hakim bir noktada bulunan Madnasa Antik Kenti, bir Leleg kenti olarak kabul ediliyor. Hakkında çok fazla bilgi bulunmayan antik kentin ulaşımı oldukça kolay… Kentin birçok tarihi kalıntıları sizleri etkileyecek kadar fazla. Madnasa'yı Göltürkbükü gezi listenize muhakkak dahil etmelisiniz.

Kunt Model ve Minyatür Müzesi: Göltürkbükü'ne yakın bir konumda olan Kunt Model ve Minyatür Müzesi, keyifli bir gezi olabilir sizler için. Mimar Emre Kunt'un öncülüğünde kurulan müzede birçok modelcinin yapıtları sergileniyor. Müzede gemi modelleri, askeri ve sivil araçlar, deniz antikaları, ve hava taşıtları sergileniyor. Aynı zamanda Osmanlı harp gemilerine ait kitaplar, Osmanlı harp gemileri plan ve dökümanlar, yelkenli teknelerin renkli profil çizimleri ve Türk uçaklarına ait albümleri de müzede görebilirsiniz.

Göltürkbükü'ne yaklaşık 23 kilometre uzaklıkta bulunan Bodrum Merkez'e dolmuşlarla veya özel aracınızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Göltürkbükü'nden biraz ayrılıp Bodrum Merkez'deki gezi alanları keşfetmeyi sakın unutmayın. Sizler için keyifli bir gezi alternatifi olacak.

Bodrum Kalesi: Sadece Bodrum'un değil, Muğla'nın da simgelerinden biri olan Bodrum Kalesi, görülmesi gereken noktaların başında geliyor. 15. yüzyılda St. Jean Şövalyeleri tarafından yapıldığı bilinen kalenin muhteşem bir görüntüsü var. Aynı zamanda kaleden görülen manzara da büyüleyecek nitelikte.

Zeki Müren Sanat Müzesi: 2000 yılında Kültür Bakanlığı'nın öncülüğünde açılan Zeki Müren Sanat Müzesi, her yıl sanatseverler tarafından ziyaret ediliyor. Müzede Zeki Müren'e ait sahne kostümleri, kişisel eşyaları ve bahçesinde sanatçının bir heykeli bulunmaktadır.

Göltürkbükü'ne sadece yarım saatlik bir uzaklıkta olan Bodrum'da; Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'ni, Bodrum Antik Tiyatro'yu, Mindos Kapısı'nı ve Bodrum Osmanlı Tersanesi'ni görmeden gezinizi kesinlikle sonlandırmayın.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın