Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Göksu Deltası
Göksu Deltası - Görsel 1
Göksu Deltası - Görsel 2
Göksu Deltası - Görsel 3
Göksu Deltası - Görsel 4
6 Fotoğraf
4/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Göksu Deltası Hakkında

Göksu Deltası, Göksu Nehri’ nin Akdeniz’ le buluştuğu yerde oluşmuş bir doğa harikasıdır. Göksu Nehri; Geğik Dağları’ ndan doğup Silifke’ den geçerek Taşucu’ ndan denize dökülür. Göksu Deltası’ na, Silifke Taşucu’ na bağlı Kum Mahallesi bölgesinden ulaşılabilir. Silifke Göksu Deltası Özel Çevre Koruma alanıdır.

Bu özel koruma bölgesi aynı zamanda Göksu Deltası Kuş Cenneti olarak da bilinmektedir. Akgöl ve Paradeniz Lagünü\’ nü de içine alan bu delta AB Projelerine de dahil edilmiştir. Göç zamanlarında ve kış aylarında kuş popülasyonunun bir hayli arttığı Göksu Deltası’ nda Türkiye\’ deki 450 kuş türünden 328\’ i görülebilmektedir.

Göksu Deltası aynı zamanda, ulusal ve uluslararası öneme sahip 140 kuş türünden 106\’ sına, dünya çapında yok olma tehlikesi altında olan 24 kuş türünden de 12\’ sine ev sahipliği yapmaktadır. Kuş cenneti olmasının yanında bölge; mavi yengeç, caretta caretta ve yumuşak kabuklu nil kaplumbağalarının da ana yumurtlama bölgesidir.

Göçmen kuşların uğrak bölgesi olan bu delta yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiği kadar, deniz ve kuş bilimcilerinin de ilgisini çekmektedir. Göksu Deltası arkeolojik kazılarla da dikkat çekmektedir. Bölgede üç adet Hitit dönemine ait olduğu düşünülen höyük kalıntıları bulunmaktadır. Paradeniz Lagünü ve Akgöl civarında Roma dönemine ait kalıntılara da rastlanmaktadır.

Yorum / Değerlendirme

4/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
Göksu Deltası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?