En lezzetli Çeşme yemekleri ve Çeşme neyi meşhur

Çeşme'nin Neyi Meşhur

Bir yaz tatilinden beklediğiniz her şeyi bulacağınız Çeşme’nin neyi meşhur diye merak ediyorsanız, doğru adrestesiniz…

Çeşme'nin Neyi Meşhur

Bir yaz tatilinden beklediğiniz her şeyi bulacağınız Çeşme'nin neyi meşhur diye merak ediyorsanız, doğru adrestesiniz…

Geçmişten günümüze bir kültür kenti olarak bilinen Çeşme, bugün ülkemizin en önemli ve en popüler turizm merkezi olma özelliği taşıyor. Giritliler tarafından kurulan, Pers egemenliği ile şekillenen ve Osmanlı ile beraber önemli bir ticaret merkezi haline gelen Çeşme, sahip olduğu değerleri ile geçmişin dokusunu hala daha hissettiriyor. Şimdilerde su sporlarından doğal güzelliklerine, beach clublardan lezzetli Ege mutfağına kadar bir tatilden beklediğiniz her şeyi bulabiliyorsunuz Çeşme'de. Çeşme tatilinize başlamadan önce, Çeşme'nin neyi meşhur olduğunu öğrenmek için sizin için hazırladığımız listeye mutlaka bir göz atın.

Çeşme Kalesi: Çeşme Merkez'den sahile doğru indiğiniz zaman yol üzerinde karşınıza çıkan Çeşme Kalesi, oldukça korunaklı bir şekilde günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Çeşme'nin ziyaret edilen en meşhur tarihi yapılarından biri olan Çeşme Kalesi, Ildırı kazılarında çıkarılan eserlerin sergilendiği Çeşme Müzesi'ne de ev sahipliği yapıyor.

Zeytinyağlı Yemekler: Sadece Çeşme'de değil, Ege'nin genelinde bir klasiktir zeytinyağlı yemekler. Sofrada hangi çeşit yemek olursa olsun, zeytinyağlıların yeri her zaman ayrıdır Çeşme'de. Özellikle ısırgan, kenger, kuşotu, gelincik, labada, radika, deniz börülcesi, suteresi, arapsaçı, marata ve kuşkonmaz gibi bitkilerden yapılan zeytinyağlılar, asla eksik olmaz Çeşme mutfağından.

Sakız Reçeli, Sakızlı Dondurma ve Sakızlı Türk Kahvesi: Kısaca sakız mı demeliydik acaba? :) Şaka bir yana, Çeşme'ye geldiğiniz zaman meşhur sakızlı dondurmasından yemeden ve sakızlı Türk kahvesinden içmeden dönmenizi hiç tavsiye etmeyiz. Sakız reçeli de oldukça özel bir lezzet. Dönüşte sevdiklerinize Çeşme'ye özgü bir şeyler hediye etmek isterseniz de harika bir alternatif.

Kumru: İster ayaküstü ister ana öğün olarak yiyin, ama kumruyu mutlaka ama mutlaka deneyin. İzmir'in ve Çeşme'nin en meşhur lezzetlerinden biri olan Kumru nerede yenir diye merak ediyorsanız; en meşhur Kumrucu Şevki ve Kumrucu Hüseyin'in Çeşme'de en popüler kumru duraklarından olduklarını söyleyebiliriz.

Boyoz ve Gevrek: Özellikle kahvaltı sofrasından eksik olmayan boyoz, Çeşme'ye özgü, poğaça ve börek karışımı bir şey. Çeşme fırınlarında peynirli, kıymalı, vb. gibi çeşitleri satılıyor olsa da, orijinali sade olan. Gevrek de bildiğimiz susamlı simit aslında. Malum, İzmirliler gevrek diyorlar. :)

Gece Hayatı: Çeşme'nin neyi meşhur diye sorulduğunda, akla hemen gece hayatı gelecektir elbette. Özellikle Aya Yorgi Koyu'nda yer alan beach clublar, Çeşme gece hayatının en önemli mekanlarından. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren doludizgin bir eğlence hayatı var Çeşme'nin. Eğlencenin sonunda ise minik midyelerden atıştırmak adeta bir ritüel Çeşme'de.

Sörf: Sadece deniz, kum ve eğlence değil Çeşme'yi meşhur eden. Çeşme, çeşitli doğa sporlarına oldukça elverişli bir belde. Özellikle sörf, Çeşme'nin en meşhur sporlarından biri. Çeşme Pırlanta Plajı, kite-surfing ve paraşütlü sörf için tercih edilirken, Alaçatı ise yelkenli sörf için bir hayli uygun. Hatta Alaçatı Sörf Okulları'nda eğitim de alabilirsiniz.

Beach Club ve Plajlar: Hangi birini yazsak bizler de bilemiyoruz açıkçası. Çünkü Çeşme'de sayısız beach club ve plaj yer alıyor. Bembeyaz kumları ve masmavi denizi ile Mavi Bayrak sahibi olan bu plajlar, Çeşme tatilinizin en can alıcı noktalarından olacak hiç şüphesiz. Ilıca Plajı başta olmak üzere, Aya Yorgi Koyu'ndaki Cafe Pi Beach Club, Paparazzi, Sola Mare gibi ismini çok duyduğumuz beach clublar yer alıyor Çeşme'de.

Rakı-Balık Keyfi: Mevzu bahis Çeşme neyi meşhur ise, rakı-balık keyfi de o meşhur şeylerin olmaz olmazıdır. Deniz ürünlerinin geniş bir yer tuttuğu Çeşme'de, özellikle Dalyanköy ve Alaçatı'daki restoranlarda enfes balıkların ve mezelerin tadına bakmadan dönmenizi hiç istemeyiz. Üstelik her bütçeye uygun bir balık restoranı mutlaka vardır Çeşme'de. İzmir'in meşhur üzümünden yapılan rakısını da mutlaka denemelisiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın