Tüm Fotoğraflar
Ayazma Plajı
Bozcaada'da cam atölyesi

Bozcaada Gezi Rehberi

Bozcaada , Çanakkale iline bağlı bir ada olarak Ege Denizi'nde yer alıyor. Bu sevimli, huzur dolu ve dingin ada, yazları ziyaretçi akınına uğrarken kışları ise yerli halk ve iş temposundan kaçmak isteyenlerce en gözde tatil mekânlarından biri haline geliyor. Türkiye'nin en büyük 3. adası olan Bozcaada tarihi, aktiviteleri ve doğası ile hafızalarda yer eden bir yerleşim noktası. Daha fazlası için, hazırladığımız bu Bozcaada gezi rehberi yazısına göz atabilirsiniz.

Bozcaada Hakkında

Çanakkale'ye bağlı olan Bozcaada, Ege Denizi'nde bulunuyor. Bozcaada harita konumu, her ne kadar Ege Denizi'ni işaret etse de ada aslında Marmara Bölgesi'nde bulunuyor. Bozcaada hangi bölgede diye tereddüte düşülmesi çok normal çünkü konumu itibari ile oldukça ortada. Fakat Çanakkale'ye bağlı olduğu için Marmara Bölgesi'nde olduğu kabul ediliyor. Konum olarak bakıldığında ise Bozcaada nerede diye soracak olursak, Çanakkale'ye oldukça yakın, Balıkesir ve İzmir'e de kolaylıkla ulaşabilecek bir konumda diyebiliriz. Bozcaada'nın içerisinde hiç köy bulunmuyor. Bu açıdan da Türkiye'nin köyü olmayan tek ilçesi niteliğini taşıyor. Ada, birçok medeniyet tarafından fethedildiği için Bozcaada tarihi de oldukça eski zamanlara dayanıyor. Adanın ilk yerleşim tarihi, M.Ö. 3000 yılı olarak tahmin ediliyor. Antik dönemde Yunanlılar, ardından Persler, daha sonra ise Rumlar ve Osmanlılar tarafından ada kullanılıyor. Fakat sakinleri sadece bu medeniyetten gelenlerden değil; Venedikliler, Bizanslılar, Cenevizliler gibi çok çeşitli milletlerden oluşuyor. Her ne kadar 1912'de Yunanlılar tarafından işgal edilse de 1923 yılında Bozcaada'yı Lozan Antlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti kendi topraklarına katıyor. Bu kadar tarihi zenginliğe sahip bir adanın mirasları da oldukça çeşitli bir hâlde bulunuyor. Adada pek çok tarihi kalıntı ve mekan bulunuyor. Bunlardan en önemlileri yapı şeklinde yapılmış olanlar. Adanın merkez kıyısında, Bozcaada Kalesi bulunuyor. Bu kale tüm heybetiyle ziyaretçilerini karşılıyor. Uzun yıllar boyunca Bozcaada'da Rumlar ve Türkler beraber yaşıyor. Dolayısıyla bu iki kültürün de adaya hâkim olduğu söylenebilir. Özellikle geleneksel yemekleri hem zeytinyağlı ve yöresel tatlarla dolu hem de Ege usulü lezzetlere ev sahipliği yapıyor. Ada olduğu için aynı zamanda balık ve çeşitleri de oldukça zengin bir şekilde ziyaretçileri karşılıyor. Bitki örtüsü ve tabiatı ile üzüm bağları ve şarap yapımı da oldukça popüler bu bölgede. Şirin tatlı Ege evleri, huzur dolu sokakları ve denizin ortasında dingin doğası ile Bozcaada, hem şirin hem de canlı bir yerleşim noktası.

Bozcaada Yol Tarifi

Bozcaada'ya karadan ulaşım sağlanması pek mümkün olmuyor. Bozcaada'ya nasıl gidilir diye sorulursa, Bozcaada'nın her şeyden önce dört tarafının da denizlerle çevrili olduğunu unutmamak gerekiyor. Bir ada olarak deniz ulaşımı üzerinden giriş ve çıkışlar mevcut. Bozcaada yol tarifi hem İstanbul hem de Çanakkale'den çok rahat bir şekilde sağlanıyor. İstanbul'da feribot ile Bandırma'ya ulaştıktan sonra Geyikli Yükyeri İskelesi'ne, oradan da feribot ile Bozcaada'ya gidilebiliyor. Ayrıca dilerseniz de Çanakkale'den Geyikli'ye geçebiliyorsunuz. Geyikli Feribot İskelesi'ne ulaşım için pek çok otobüs bulunuyor. Kısa bir deniz seyahati sonrasında Bozcaada'ya gelinmiş oluyor. Ayrıca İzmir'den de Geyikli'ye ya da Türkiye'nin herhangi bir noktasından Geyikli'ye ulaşabilir, oradan da Bozcaada'ya deniz ulaşımı ile varılabilir. Bozcaada'nın feribot saatlerine çeşitli internet sitelerinden kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Geyikli Yükyeri İskelesi ile Bozcaada arasındaki mesafe ise 30 dakikayı buluyor. Hem Marmara hem de Ege Bölgesi'nden zahmetsizce Bozcaada'ya ulaşılabilir.

Bozcaada İklimi

Bozcaada haritası, adanın bulunduğu konumu gözler önüne seriyor. Ege Denizi'nin ortasında bulunan ada, doğası ile göz kamaştırarak ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Bozcaada, Ege Denizi'nin kuzeyinde yer alıyor. Akdeniz ikliminin etkisi gözüken adada, kuzey rüzgarları sebebiyle nem oluşması engelleniyor. Ayrıca kış aylarında yağış alan bir hava yapısına sahip. Bozcaada hava durumu , yaz kış fark etmeksizin ziyaret için oldukça elverişli. Bozcaada'da rüzgâr etkeni bitki örtüsünü de belirliyor. Rüzgâr nedeniyle kıyılarda ufak bitkiler yer alırken; bağlarda ise lezzetli üzümler yetişiyor. Ayrıca, adanın iklim yapısı sayesinde kıyı bölgelerde ve koylarda güneşin ve plajın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Bu sayede, Bozcaada turizm faaliyetleri de yaz dönemlerinde durmaksızın devam ediyor. Ayrıca bu şirin ada, kış aylarında da ziyaretçilerini ağırlıyor. Kış aylarında da adayı huzurlu bir tatil rotası için tercih edebilirsiniz. Bozcaada'nın iklimi, havası ve atmosferi, bir gezi rotası için oldukça ideal. Mavi beyaz evleri, taşlı sokakları, mis gibi doğası ile bu küçük ada, dingin bir tatil için biçilmiş kaftan.

Harita ve Yol Tarifi

Yol Tarifi
Yükleniyor..
Oteller
Otel İlyada
10

2 misafir değerlendirdi.

Otel Kaikias
10

4 misafir değerlendirdi.

Üzüm Otel
10

6 misafir değerlendirdi.

Meydan Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Karna Butik Otel & Bağevi
10

2 misafir değerlendirdi.

Kardinal Bağ Evi
10

1 misafir değerlendirdi.

Madam Eleni
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Bağbadem Tatil Çiftliği
9

3 misafir değerlendirdi.

Karadut Bağevi
9

5 misafir değerlendirdi.

Ateş Böceği Bağ Evi
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Aya Yorgi Evleri
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Bağban Bozcaada
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Adaperest Karavan
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Yıldızlar Altında Butik Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Talay Bağları Konukevi
10

12 misafir değerlendirdi.

Kalidna Bozcaada
10

4 misafir değerlendirdi.

Casa Mini Bozcaada
9

5 misafir değerlendirdi.

Bozcaada Çayır Bağ Evi Pansiyon
10

1 misafir değerlendirdi.

Pelazzi Çiftliği
10

20 misafir değerlendirdi.

Ilgın Bağ Evi
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Adaçayı Otel
10

6 misafir değerlendirdi.

Aral Tatil Çiftliği
9

19 misafir değerlendirdi.

K Bozcaada Otel
8

9 misafir değerlendirdi.

Bozcada Aspasia Otel
10

32 misafir değerlendirdi.

Asya Konuk Evi
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Ada Bacchus Hotel
10

12 misafir değerlendirdi.

Defne Bağ Evi
10

2 misafir değerlendirdi.

Bozcaada Camping
10

11 misafir değerlendirdi.

Harmani Tatil Çiftliği
10

11 misafir değerlendirdi.

Kamelya Otel
10

131 misafir değerlendirdi.

Anemon Özdemir Bağ Evi
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Lefkofris Otel
10

10 misafir değerlendirdi.

Elia Otel Bağ Evi
10

1 misafir değerlendirdi.

Kuzey Apart Bozcaada
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Kalispera Otel
8

10 misafir değerlendirdi.

Karahan Otel
10

80 misafir değerlendirdi.

Sukha Inn Hotel & Beach Bozcaada
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Kırlı Otel
10

38 misafir değerlendirdi.

Ege Han Otel Bozcaada
10

13 misafir değerlendirdi.

Alize Otel Bozcaada
10

70 misafir değerlendirdi.

Bozcaada İris Otel
10

85 misafir değerlendirdi.

La Kalinda Butik Otel
10

4 misafir değerlendirdi.

Nilia Butik Otel
9

1 misafir değerlendirdi.

Calisto 17 Butik Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Adadayız By Yavuz Bozcaada
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Karina Vineyard House
10

56 misafir değerlendirdi.

Le Mansion Otel
9

29 misafir değerlendirdi.

Güneşli Bahçe
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Flora Otel Bozcaada
10

23 misafir değerlendirdi.

Elvin Butik Otel
10

1 misafir değerlendirdi.

Gezilecek Yerler

Bozcaada Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bozcaada'nın iklimi ve bitki örtüsü, üzüm bağları ile meşhur bir yer olmasını sağlıyor. Bozcaada neyi meşhur diye sorulursa, bunun cevabı üzüm ürünleri olabilir. Sadece şarap değil aynı zamanda üzüm sirkesi, üzüm suyu hatta kurutulmuş üzüm bile Bozcaada'nın meşhur yiyecekleri ve içecekleri arasında yer alıyor. Doğadan sofraya gelen lezzetler Bozcaada'da oldukça çeşitli. Doğanın cömert elini değerlendiren ada sakinleri, pek çok meyve ve sebzeye tazelikle ulaşıyor. Bozcaada restoranlarının diğer bir ünlü yiyeceği ise domates reçeli. Bozcaada ile özdeşleşen bu lezzet, Rumların sofralara getirdiği bir tat. Bu lezzetli reçel, özel üretilen domates ve bademin buluşmasıyla hazırlanıyor. Bozcaada'nın içerisinde pek çok hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Dilerseniz Bozcaada'ya özgü tasarımlara sahip hediyelikler ya da hatıralar bu güzel dükkanlardan alınabilir. Ayrıca Bozcaada evleri de renkli tasarımları ile oldukça meşhur. Kimisi mavi beyaz, kimisi kırmızı beyaz, kimisi ise çiçek desenli olan bu evleri fotoğraflayarak anılarınıza yenilerini ekleyebilirsiniz.

Bozcaada, her mevsim ziyarete uygun olsa da genellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Bu mevsimde pek çok yaz fırsatı ziyaretçileri bekliyor. Özellikle denizle ve plajlarda doluluk dikkat çekiyor. Pek çok yaz sporu için Bozcaada'ya uğrayan ziyaretçiler, hem huzur dolu doğası hem de hareketli yaz fırsatları ile bu adadan memnun ayrılıyor. Aynı zamanda da hareketli çarşısı ve birbirinden renkli mekânları ile Bozcaada, yaz günlerinde tatil rotasını kendisine çevirmeyi başarıyor.

Bozcaada'da konaklama fırsatları oldukça çeşitli. Her türlü bütçeye ve her çeşit zevke uygun bir konaklama seçeneği mevcut. Yaz aylarında özellikle pek çok lüks aynı zamanda uygun Bozcaada otelleri ve butik otel ziyaretçilere kapılarını açıyor. Kıyıda ya da Bozcaada'nın kalbinde bir noktada konaklayabilir, bu yerleşim yerinin doğasıyla baş başa kalabilirsiniz. İster lüks isterseniz de daha bütçe dostu bir tatil, Bozcaada'da oldukça mümkün olan seçenekler arasında yer alıyor.

Bozcaada hava şartları, adayı her dönem ziyarete açık hale getiriyor. Muhteşem manzarasına bakmak için Göztepe'ye çıkabilirsiniz. Ayrıca aynı şekilde tarihi içinize çekmek ve manzarayı çıplak gözle görmek için Bozcaada Kalesi 'ni ziyaret edebilirsiniz. Bozcaada'da her yere yürüyerek ulaşmak mümkün. Bu ilçenin sokaklarında gezerek Meryem Ana Kilisesini de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Bozcaada Müzesi ve Ayazma Manastırı da önemli tarihi yapılar arasında yer alıyor. Dilerseniz halk plajlarında da güneşin ve Bozcaada'nın gezilecek yerlerinin tadı çıkarabilirsiniz.

Bozcaada'da alışveriş yapmak istenirse öncelikle çarşıya gidilmesi gerekiyor. Bozcaada'nın içerisinde bulunan pek çok dükkânda tasarım ürünler mevcut. Bu ürünlerin arasında hem orijinal hem de hediyelik eşyalar bulunuyor. Diğer ihtiyaçlarınız için de pek çok dükkan bulmanız mümkün. Mesela reçellerin, sirkelerin hatta sabunların bile satıldığı birçok dükkâna kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bozcaada'nın üzümü meşhur olduğu için bölgede pek çok şarap fabrikası bulunuyor. Dilerseniz şarap tadımı yapabilir, hatta el işi şarap gereçleri bile alabilirsiniz. Oldukça zevkli ve kaliteli bir tatil için Bozcaada hoş bir gezi noktası olabilir.