Türkiye’nin Kayak Merkezleri

Yorum Yok

Rota Önerileri Sinan Sofuoğlu

Türkiye’nin Kayak Merkezleri
Kış mevsiminin gelmesi ve ilk karların düşmesi, sporseverlere kayak sezonunun açıldığının haberini veriyor. Böylelikle kayak merkezlerine karşı talep artıyor ve kış turizminin kalbi atmaya başlıyor. Dağ ve yamaçlar bakımından oldukça zengin bir coğrafyada bulunmamız, kayak yapmayı seven kişilere farklı ve benzersiz deneyimler sunmakta. Elbette bu deneyimler sadece kayakla sınırlı kalmıyor; aynı zamanda kayak otellerindeki konaklama ve yapılabilecek diğer aktiviteler bakımından da öne çıkıyor. Buz pateni, kar motosikleti ve snowboard aktiviteleri bunlardan sadece birkaçı. Dağ üzerinde bulunan konaklama yerlerinde sıcak içecekler içmek ve manzaraları izlemek, dinlenmelik bir tatil arayan ve kış mevsimini seven herkes için kayak merkezlerini cazip kılıyor. Türkiye'de yapabileceğiniz kış tatilleri için öne çıkan kayak merkezlerini derledik.

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum

Türkiye’nin Kayak MerkezleriÜlkemizin en soğuk şehirlerinden Erzurum, dünyaca ünlü bir kayak merkezine ev sahipliği yapmakta. Özellikle kar yağışları, iklimin özelliğinden kaynaklanan sebepler sayesinde yumuşak ve sağlam bir yapıya sahip. Bu da kış sporları için önemli bir ihtiyacı karşılıyor. Ülkemizin en çok ziyaret edilen kayak merkezleri arasında bulunan Palandöken, konaklama merkezleriyle ve kayak dışında yapılabilecek farklı aktivitelerle de öne çıkıyor. 3.176 metre yüksekliğiyle Türkiye'de bulunan en yüksek zirveye sahip kayak merkezi, toplamı 28km olan farklı seviyelerde 22 pisti ziyaretçilerine sunuyor ve bunlardan iki tanesi FIS tarafından olimpik pist olarak ilan edilmiş. Aynı zamanda 1993 yılında Kış Turizm Merkezi ilan edilmiş, 2011 yılındaysa 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na ev sahipliği yapmış. New York Times gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki 41 kayak merkezi arasından 18. Sırada yer alması da yoğun bir turist talebi oluşmasına neden olmakta. Yılın 5 ayı karla kaplı olan Palandöken, kış sporlarıyla ilgilenen ve kış tatili arayan herkesin iyi vakit geçirmesine olanak sunuyor.

Uludağ Kayak Merkezi, Bursa

Türkiye’nin Kayak Merkezleri2.543m yüksekliğiyle ve her seviyeden kayakçıya hitap eden kayak pistleri ile Uludağ, Türkiye'nin ilk ve en büyük kayak merkezi. İlk olarak 1961 senesinde faaliyete açılan kayak merkezi, geçmişten günümüze oldukça gelişmiş durumda. Marmara Bölgesi'nin en yüksek zirvesi konumunda olmasıyla uzun zamandır profesyonel kayakçıların da düzenli uğrak noktalarından biri. Aynı zamanda 1963 yılında açılan Türkiye'nin ilk ve en uzun teleferik hattına sahip. Teleferik kurulduktan sonra ulaşım kolaylığının sağlanmasıyla ve kar kalitesiyle, yılın 12 ayı yerli ve yabancı turistleri ağırlamakta. İster günübirlik ister konaklamalı bir gezi için oldukça ideal. Hatta çevresinde kayak ve diğer kış sporları malzemelerini kiralayabileceğiniz işletmeler bile bulunuyor. Konaklama açısından da şömineli otelleri ile ön plana çıkan Uludağ kayak otellerinde kar manzarasının tadını çıkarabilir ve sıcak içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu

Türkiye’nin Kayak MerkezleriKartalkaya, Bolu'nun doğu tarafındaki Köroğlu Dağları'nda yer alan bir kayak merkezi. Kayak, kızak ve snowboard için elverişli bir kar kalitesine sahip olmasıyla talep görmekte. Fakat bunun yanında Kartalkaya'yı en özel kılan şeylerden birinin manzarası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çam ağaçları ve kar, adeta elle çizilmiş bir yağlı boya tablosunu andırıyor. Bolu ve Köroğlu dağlarını da kapsayan manzara, Kartalkaya'yı ziyaret etmek için başlı başına bir sebep. Bir de kış aktiviteleri bakımından sağladığı zenginlikler düşünülünce tadından yenmez bir hal alıyor. 2000 m yükseklikte yer alan konaklama tesisleri, çayırlarla kaplı zirvenin 200 m altına kurulmuş. Böylelikle yazın bölgede doğa yürüyüşü yapmak isteyenler, zirveden otele kolaylıkla ulaşım sağlayabiliyor. Aralık ayından Mart ayına kadar devam eden kayak sezonunda çeşitli festivaller de düzenleniyor. Bölgede bulunan işletmelerden ekipman da temin edebilirsiniz. Bolu göllerine ev sahipliği yapan doğasıyla, çam ağaçlarının süslediği manzarasıyla ve aktiviteleriyle Kartalkaya, tercih edilebilecek kayak rotaları arasında.

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri

Türkiye’nin Kayak MerkezleriKayseri'nin 25 km güneyinde yer alan ve 3.916m uzunluğuyla sönmüş bir volkanik dağ olan Erciyes Dağı, birbirinden farklı zorluk derecelerine sahip 32 kayak pisti ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Yüksekliğiyle Türkiye'de bulunan en yüksek 5. zirveye sahip. Pistlerinin eğimleri zorluk derecesine göre değişse de %50 civarlarına varan eğilimli pistler, profesyonel kayakçıların ihtiyaçlarını karşılamaya yetiyor. Karasal iklim özelliklerini taşıyan bölgede kar kalınlığı soğuk kış aylarında 100 m'ye kadar ulaşmakta. Kayak merkezine ulaşım sağlayan asfalt yol, belediye tarafından mümkün oldukça açık tutulmaya çalışılıyor. Kış aylarının ulaşımı olumsuz etkilediği zamanlarda lastiklerinizde zincir olması son derece önemli. Aksi takdirde jandarmalar tarafından geri çevrilme ihtimaliniz olduğunu söyleyelim. Yazın doğa yürüyüşleri için de elverişli olan Erciyes, en sıcak aylarda bile serinliğini koruyor. Konaklama imkanlarıyla ve coğrafi konumuna özel kayak pistleri ile Erciyes, kayak yapmasanız bile doğal güzelliklerini görmeniz gereken yerler arasında.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

350 TL

En Uygun Fiyata Git

Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars

Türkiye’nin Kayak MerkezleriKars'ta bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi, listemizde bulunan diğer yerlere kıyasla daha az pist ve tesis sayısına sahip. Kayak sonrası yapılacak eğlence sayısı da oldukça kısıtlı. Eğer Sarıkamış'ın özelliği ne diye soracak olursanız cevabı kesinlikle kar dokusu. Sarıkamış, nem oranının çok az olmasından dolayı yağan karın buzlanmasını engelleyen, dolayısıyla karın ilk kristal formunu uzun süre korumasına sebebiyet veren, oldukça nadir görülen bir iklime sahip. Bu kar dokusuna “'Kristal Kar”' adı veriliyor ve kayak, snowboard gibi sporlar için en elverişli kar dokusu olduğu biliniyor. Bu sebeple pistlerde bir buzlanma meydana gelmiyor ve oldukça akışkan bir kayak deneyimi sunuyor. Sarıkamış aynı zamanda sakin bir kayak tatili yapmak isteyenlerin de ortak uğrak noktası haline gelmiş durumda. Cüzi fiyatlara sahip olması da taleplerin artmasında önemli rol oynuyor. Pistleri çevreleyen çam ağacı ormanları, mükemmel manzaralar oluşturuyor ve rüzgarlarla doğanın kokusunu almanızı sağlıyor. Ayrıca havanın her zaman açık ve kaymaya elverişli olması büyük avantajlarından. Eğer sakin bir kış tatili anlayışı beklentinizi karşılıyorsa, ulaşım zorluğuna değdiğini söyleyebiliriz. Sarıkamış Kayak Merkezi, Türkiye'nin gizli kalmış kış rotalarından bir tanesi.

En iyi Sarıkamış Kayak Otellerini bulmak ve fiyat karşılaştırması yapmak için aşağı bakabilirsiniz;

Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli

Türkiye’nin Kayak MerkezleriÖzellikle İstanbul'a yakın olmasıyla hafta sonu tatilcileri tarafından büyük bir ilgi gören Kartepe, aynı zamanda Sapanca Gölü'nün sağladığı doğal güzelliğiyle de ön plana çıkıyor. Amatör ve profesyonel kayakçıları ağırlayan 17km uzunluğunda 21 tane kayak pisti bulunuyor. Kayak yapmanın dışında da kış tatili için oldukça zengin seçeneklere sahip. Kartepe'de konaklama şansınız olduğu gibi merkezde bulunan tesislerden de yararlanabilirsiniz zira ulaşım, zorlu hava şartları haricinde, oldukça rahat. İstanbul'a yakınlığı nedeniyle en fazla yerli turist ağırlayan kayak merkezlerinin başında olan Kartepe, farklı mevsimlerde doğa yürüyüşü, zipline, kuş gözlemciliği ve paintball gibi aktivitelerle de ziyaretçilerinin eğlenceli zaman geçirmesine fırsat sunuyor. Eğer İstanbul yakınlarında bir hafta sonu eğlencesi sömestr tatilini geçirmek için bir yer arıyorsanız Kartepe Kayak Merkezini denemenizi öneririz.

Kayak tatili için en çok tercih edilen Kartepe Kayak Otellerini aşağıdan bulabilirsiniz;

Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya

Türkiye’nin Kayak MerkezleriSaklıkent, Antalya'nın batısındaki Beydağları üzerinde bulunan kayak merkezi, 500 dağ evi ve farklı kayak tesislerinden oluşuyor. Zorluk derecesi değişen 4 adet piste sahip fakat pist ve konaklama üzerine geliştirme projeleri devam etmekte. En büyük özelliği ekvatora en yakın bölgede yer alması. Coğrafi avantajı sayesinde sahip olduğu özel iklimi, kayak merkezinde aynı gün içerisinde iki mevsimin yaşanmasına olanak sağlıyor. Aralık-Nisan aylarında kayak yapmaya elverişli karlar bulunan bölgede ılıman iklimi sayesinde diğer gündüz kayak yapıp, öğleden sonra denize girebilirsiniz. Aynı zamanda kaya tırmanışı yapmak için de elverişli olan bölgede bolca vakit geçirebileceğiniz bir sürü aktivite bulabilirsiniz. Kaya tırmanışında size ilham olması için Türkiye'nin En Popüler Kaya Tırmanışı Noktaları adlı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz! Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya merkezine 50 km uzaklıkta bulunmasıyla ve özel iklim koşullarıyla, gelişmeye devam eden bir kayak merkezi.

Davraz Kayak Merkezi, Isparta

Türkiye’nin Kayak MerkezleriDavraz Dağları, Isparta'nın doğusunda yer alan, Toros Dağlarına bağlı bir kayak merkezi. Ulaşılabilirlik açısından oldukça rahat, tesisler bakımından oldukça zengin ve makul fiyatlarla tatil ihtiyacınızı karşılamanıza olanak sağlıyor. Toplam 25 km uzunluğunda 14 ayrı kayak pistine sahip. Aynı zamanda kar kalitesi yüzünden de kayakçılar arasında en fazla tercih edilen yerlerden birisi. Yumuşak ve derin kar yapısı, kayak ve kış sporlarına yeni başlayan kişiler için de cazip özelliklere sahip. Kayak Merkezine yakın yerlerde dağcılık, botanik gözlemcilik ve trekking gibi farklı sporlar da yapılabiliyor. Isparta ovasını ve Eğirdir gölünün doğal güzelliklerini yansıtan manzarası, benzersiz fotoğraf kareleri yakalamanıza imkan tanımakta. Yeri gelmişken de söyleyelim; gün batımı manzarası zirveden harika gözüküyor. Telesiyej aracılığıyla mükemmel manzaralara farklı açılardan tanıklık edebilirsiniz.
Türkiye’nin Kayak Merkezleri

Karlar altında büyülü bir kış tatili yaşayacağınız bu en güzel kayak merkezlerinde anın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Daha fazla kayak tatili oteli öğrenmek için Nerekal.com'un listelemiş olduğu Kayak Otelleri sayfasına tıklayabilirsiniz!

Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)