Hafta Sonu Tatil Önerisi: Palandöken, Gezi Rehberi

Hafta Sonu Tatil Önerisi: Palandöken

3 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

Hafta Sonu Tatil Önerisi: Palandöken
Pencereden baktığımızda görünen manzara muazzam. Etrafımızdaki bahçeler bembeyaz bir örtüyle kaplı. Belki kalabalık şehir hayatında bu beyaz örtünün tadını doyasıya çıkaramıyoruz ama başka şehirlerde bu durumu tersine çevirebilmek mümkün. Ülkemizin en soğuk dağlarından birinde, buz gibi bir güzelliğin içinde, macera dolu bir rota çizdik sizler için. İşte hafta sonu tatil önerisi: Palandöken.

48 Saat 1 Rota

1) Cuma akşamı atlayın bir Erzurum uçağına. İstanbul'dan Erzurum Havalimanı'na hemen hemen tüm havayollarının direk uçuşu var. Gidiş – dönüş fiyatlar ortalama 380 TL. Ancak daha ileriki tarihlerde, daha uygun bilet bulabilmeniz mümkün. İstanbul – Erzurum arası uçakla yaklaşık 2 saat sürüyor. Aynı şekilde Ankara'dan da Erzurum'a hemen hemen tüm havayollarının direk uçuşları bulunuyor. Fiyatlar ortalama yine aynı. Ankara – Erzurum arası uçakla yaklaşık 1 saat 30 dakika sürüyor. İzmir'den ise SunExpress ile direk uçuşla Erzurum'a ulaşabilmeniz mümkün. İzmir – Erzurum arası uçakla yaklaşık 1 saat 50 dakika sürüyor. Erzurum Havalimanı'na indikten sonra bizim önerimiz araba kiralamanız olacak. Havalimanında pek çok araba şirketi bulunduğu gibi, Erzurum Merkez'de de araba kiralayabileceğiniz birçok firma yer alıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşabileceğiniz bir sürü alternatif var. Otobüsler ve servisler çok komik rakamlara götürüyorlar. Ancak siz siz olun, taksiden uzak durun. :) Havalimanı ile şehir merkezi ise araçla çok yakın, en fazla 30 dakika sürüyor. Şehir merkezi ile Palandöken Kayak Merkezi arasında otobüs ve dolmuş seferi yok, özel transfer ve taksilerle ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden Palandöken sadece 10 dakika. :)
palandokene nasil gidilir2) Erzurum'da konaklama yapabileceğiniz pek çok konaklama alternatifi bulunuyor. Palandöken ve şehir merkezi birbirine oldukça yakın olduğundan, Erzurum Merkez otellerinden birinde konaklayabilirsiniz. Bununla birlikte Palandöken Kayak Merkezi'nde de birçok konaklama seçeneğiniz mevcut. Dilerseniz Palandöken otelleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Kararınızı vermeden önce hem Erzurum Merkez otel fiyatlarına hem de Palandöken otel fiyatlarına mutlaka göz atın.
palandokende nerede kalinir3) Akşam otelinize yerleştikten sonra biraz civarı turlayın. Tesis yetkilisinden çevre hakkında birkaç bilgi edinin.
4) Sabah erkenden kalkın ve otelinizde güzel bir kahvaltı yapın.
5) Kahvaltının ardından kayak malzemelerinizi kiralayın ve günlük skipass alın. Otellerin kendi özel skipasslarından yararlanabileceğiniz gibi devletin skipasslarından da yararlanabilirsiniz. Fiyatlar günlük 50 – 70 TL civarı. Eğer acemiyseniz, 1 – 2 saat eğitim aldıktan sonra bu beyaz rüyanın tadını çıkarabilirsiniz. Ders ücretleri yoğunluğa göre 100 – 200 TL arasında değişiyor. Daha önce hiç kayak yapmadıysanız, Palandöken Kayak Merkezi, kayak öğrenmek için ülkemizin en ideal bölgelerinden biri. Özellikle Mavi Pist sizin için oldukça uygun. Ancak ben bu işin piriyim diyorsanız eğer sizin için Ejder Pisti'ni öneriyoruz.
palandoken kayak merkezi6) Kayak keyfinin ardından otelinizde güzel bir öğle yemeği yiyin. Sonrasında civardaki mekanlarda sıcak bir kahve keyfi yapın.
7) Öğle yemeğinizi yedikten sonra kalan gününüzü kayak keyfi yaparak değerlendirin.
8) Biraz dinlenin ve otelinizde lezzetli bir akşam yemeği yiyin. Günü güzel bir yorgunluk kahvesiyle sonlandırın.
palandoken kayak merkezi9) Sabah erkenden kalkın ve otelinizde güzel bir pazar kahvaltısı yapın.
10) Kahvaltının ardından dilerseniz son gününüzü de karların içinde geçirebilirsiniz. Ancak biz Erzurum'a kadar gelmişken, güzel bir tarihi gezi ile haftayı sonlandırmanız taraftarıyız. Çifte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesi ve Erzurum Kalesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.
cifte manareli medresei11) Erzurum'a kadar gelmişken Cağ Kebabı ve Kadayıf Dolması yemeden dönmek olmaz. Cağ Kebabı için Koç Cağ Kebap'ı, Kadayıf Dolması için ise Kadayıfçı Muammer Usta'yı tavsiye ediyoruz. :)
12) Palandöken ve panoramik Erzurum gezinizi 3 – 4 kişilik arkadaş grubunuzla gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Böylesinin daha eğlenceli olacağından emin olabilirsiniz.
erzurum tarihi gezisi13) Önemli hatırlatmalar; hava şartları malum, kalın ama ağır olmayan giysiler bulundurun yanınızda. Rahat ayakkabılar tercih edin. Son olarak fotoğraf makineniz ve yedek pillerini yanınıza almayı sakın unutmayın. Şimdiden keyifli bir hafta sonu tatili geçirmenizi dileriz.
3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Hep ilgimi çeken bir yerdir Palandöken. Pistlerini ve ortamını çok merak ediyorum. Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler. :)

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Göndermiş olduğunuz bilgiler çok yararlı, doğru, yönlendirici oluyor. Teşekkürler.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Erzurum'a gitmişken bir de Taşhan'a uğrayıp Oltu taşı almanızı tavsiye ederim. Erzurum Merkez'dedir Taşhan.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)