Buz Gibi Sularında Doyasıya Serinleyebileceğiniz Kuzey Ege Rotaları, Türkiye

Buz Gibi Sularında Doyasıya Serinleyebileceğiniz Kuzey Ege Rotaları

1 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Buz Gibi Sularında Doyasıya Serinleyebileceğiniz Kuzey Ege Rotaları
Yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirdiği şu günlerde herkes serin bir yerler arayışına girdi. Bu arayışta bizlerin aklına ilk gelen ve her fırsatta kaçtığımız Kuzey Ege kıyılarına, eminiz ki sizler de gitmek için günleri sayacaksınız. Kuzey Ege'nin bizi çeken ve kendine aşık eden serin sularının yanında tarihi dokusu, enfes doğası, tertemiz, bol oksijenli havası ve sıcacık, cana yakın insanları sizleri de bekliyor.

1 - Assos Antik Liman

Assos Antik LimanYüzyıllar öncesinden gelen antik bir kentin, antik bir limanı burası. Antik diyoruz ama aslında bu liman ellili yıllara kadar kullanılıyormuş. Eski dönemlerde meşe palamudu boya sektörü için önemli bir ham maddeymiş ve bu kentin etrafı da meşe palamudu ormanlarıyla ünlüymüş. Bu ormandan toplanan palamutlar limandaki depolarda saklanıp antik limana gelen gemilere doldurulup iç ve dış piyasaya satılırmış. Vinil boya ham maddesinin bulunmasıyla birlikte artık meşe palamuduna ihtiyaç kalmamış ve buradaki köylü halk da meşe ağaçlarının çoğunu kömür elde etmek için kesmiş. Ancak limana geldiğinizde etrafınıza biraz dikkatli bakarsanız hala meşe palamudu ağaçlarının size el salladığını görürsünüz. Limandaki otellerin çoğu da işte bu dönemde depo olarak kullanılan binaların otele çevrilmesiyle hayata kazandırılmış.

2 – Gökçeada

GökçeadaKaleköy'ü, Eskibademli köyü, Zeytinköy'üyle Gökçeada zamanın bir dönemde ilerlemeyi unuttuğu yerlerden. Öylesine güzel, sakin, huzur dolu ve öylesine sıcacık insanlara sahip bir ada. Barba Yorgo'nun şarapları eşliğinde, onun mekanında gün batımı ve akşam eğlenceleriniz, Ayşe teyzenin adaya özgü enfes yemekleri, Mustafa'nın Kayfesi ve buz gibi deniziyle Gökçeada tatiliniz her aklınıza geldiğinde yüzünüzde bir tebessüm belirecek eminiz, tıpkı bizde olduğu gibi.

3 - Kadırga Koyu

Kaditga KoyuKazdağları'nın enfes doğası ve tertemiz havasından nasibini alan Kadırga Koyu, bölgenin en sevilen plajına sahip. Çakıl taşlarından oluşan plaj alanında otellerin şezlong ve şemsiyeleri var. Ancak sizler isterseniz sahile şemsiyenizi kurup, havlunuzu alıp buz gibi suya girebilirsiniz.

4 – Bozcaada

BozcaadaKuzey Ege'nin gözbebeği Bozcaada bizlerin en sevdiği yerlerin başında geliyor. Fırsat buldukça hafta sonları bile kaçtığımız Bozcaada; buz gibi suya sahip plajları, enfes ada lezzetleriyle donatılmış rakı – balık masaları, domates reçelli kahvaltı sofraları ve huzur dolu ortamıyla ruhun da doyduğu cennetten bir köşe. Bozcaada ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve bir seyahat planı oluşturmak için Bozcaada İle İlgili Her Yerde Bulamayacağınız Özel Tüyolar yazımıza bakabilirsiniz.

5 – Babakale

BabakaleOsmanlıdan günümüze küçük bir balıkçı kasabası Babakale. Biga yarımadasının en batı ucunda yer alan bu köy, turizmin bölgede gelişmesiyle yapılaşmanın da arttığı bir yer. Burası diğer tatil bölgelerine göre biraz daha ekonomik bir yer. Ayrıca bu kasaba pek fazla kişi tarafından bilinmiyor. Bu sebeple de daha sakin bir tatil arayanlar için Babakale doğru adres. Unutmadan hemen hatırlatalım burada konaklamayıp sadece keşfetmeye gelmiş bile olsanız deniz ürünlerinden yapılmış mezelerin ve balıklarının tadına bakmadan ayrılmayın. Hepsinin tadı damağınızda kalacak. Sırf bu lezzetleri yeniden yiyebilmek için planlar yapacaksınız.

6 – Küçükkuyu

KucukkuyuKazdağları'nın eteğindeki Küçükkuyu, Ege'nin başladığı yer. Masmavi deniziyle, yemyeşil çam ormanlarının birbirlerine yaslandıkları şirin tatil beldesinin bir tarafı Yeşilyurt köyü diğer tarafı ise Adatepe. Doğal güzellikleriyle, kum plajı ve serin sularıyla, eski taş evlerin restore edilerek kullanılmaya başlanmasıyla tatilcilerin hayran kaldığı Küçükkuyu'da geçmişin izlerini takip ederek yeni keşiflerde bulunabilirsiniz.

7 – Cunda

CundaAttığınız her adımda tarihin yanı başından ilerlediğiniz Cunda ya da Alibey Adası, Ayvalık'ın en sevilen yerlerinden. Otantik tarihi taş binaları, sevimli kedileri, sıcakkanlı ve candan insanlarıyla Cunda hafta sonları bile hayata bir mola diyenlerin uğrak yerlerinden. Üstü kadar altı da capcanlı olan su altı zenginlikleriyle Cunda'da meraklılarının dalış yapabileceğini de hemen hatırlatalım. Ayrıca buz gibi denizinden çıkıp enfes lezzetlere sahip balıkları ve mezeleriyle, rakı – balık – Ayvalık uyumunu sonuna kadar yaşamak için istikamet Cunda.

8 – Akçay

AkçaySarıkız'ın memleketi Akçay, dünyada oksijeni en bol yerlerden biri olan Kazdağları'nın eteklerinde, denizle doğanın kucaklaştığı noktada yer alıyor. Akçay tertemiz, serin deniziyle ve ekonomik olmasıyla tatilcilerin en sevdiği yerlerden. Ayrıca konaklama tesislerinin fazlalığı da burayı özellikle yaz tatillerinde sıkça tercih edilen yerlerden biri haline getirmiş. Yöresel lezzetleri de tadabileceğiniz Akçay'da; börülce salatasının, höşmerimin, tiritin, mafişi yemeden dönmeyin. Burası sadece yöresel yemekleriyle değil dondurmasıyla da oldukça iddialı. Neden böyle dediğinizi Akçay sokaklarında ve sahilinde yürüyüş yaparken her üç dükkandan birinin dondurmacı olduğunu ve önündeki sırayı görünce anlayacaksınız.

9 – Altınoluk

AltınolukEfsanevi İda Dağı'nın bilinen adıyla Kazdağları'nın eteklerindeki bir diğer tatil beldemiz de Altınoluk. Her adımda kare kare fotoğraflamak isteyeceğiniz Altınoluk'ta, güne yöresel lezzetlerin ve bölgenin en iyi zeytinlerinden elde edilmiş olan zeytinyağıyla başlarsınız. Roma Dondurmacısı'ndan buz gibi bir dondurma ya da her köşe başında bulunan lokmacı amcalardan lokma alıp kendinizi buz gibi Altınoluk sularına bırakabilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

sitenizi ziyaret ettim ve bölgesel farklı otel bilgilerinizi gördüm ve çok memnun kaldım.10 günlük akçaya kadar farklı konumlarda ve en uygun konaklayacağım yer keşfini sitenizden araştırıyorum ve başka tavsiye edeceğiniz yer varsa memnun olurum.saygılarımla.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)