Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Akçay Gezilecek Yerler

Akçay civarında görülmesi gereken 6 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Altınkum Plajı
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Balıkesir
Hasan Boğuldu Göleti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3.9/5 Çok İyi
(3.9 yorum)
Balıkesir

6 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Akçay Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler İçin Yapılan Yorumlar
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
07.07.2020
Misafir
Hasan Boğuldu Göleti için yapılan yorum
Çok harika bir yer
Doğa harikası. Fakat ordaki gözlemeciye asla gitmeyin. Çok pahalı ve lezzetli değil. 2 kişi yediğimiz gözleme ve ayrana 125 lira ödedik. Alt tarafı gözleme. Onun dışında kesinlikle piknik yapabileceğiniz ya da yürüyüş yapıp serin sularda dinlenebileceğiz çok harika bir yer. Araba ile giriş 24 lira güncel 2020 fiyatı. Yaya girişi 8tl (bir kişi).

Akçay Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Akçay Edremit Körfezi’nin incilerinden biri olan şirin bir sahil kenti. Balıkesir’e bağlı bir belde olan Akçay muhteşem doğası ve tarihi mekanlarıyla her yıl birçok ziyaretçinin uğrak noktası oluyor. Akçay hem deniz kıyısı tatili sevenler hem de doğanın tadını çıkarmak isteyenler için çok uygun bir tatil beldesi.

Sizler için kapsamlı bir Akçay gezilecek yerler listesi hazırladık. Akçay’da keyifli bir tatil yapmayı düşünenler beldedeki otel ve konaklama imkanlarını sitemizde inceleyebilir.

Hasan Boğuldu Göleti: Akçay-Altınoluk yolu üzerinde bulunan doğa harikası Kazdağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Hasan Boğuldu Göleti, Kaz Dağları’nın muhteşem doğasıyla çevrili bir doğa harikası.

Özellikle de yaz aylarında serinleme ihtiyacı duyanların buz gibi sularında yüzmekten keyif alacağı bu gölet milli parkın içinde yer aldığından etrafında piknik ve yürüş alanları bulabilmek de mümkün. Göletin ismi filmlere de konu olan bir efsaneye dayanıyor.

Birbirine kavuşamadan hayatlarını kaybeden Emine ve Hasan adlı gençlerin konu edildiği bu efsaneden yola çıkarak gölete Hasan Boğuldu, onun üzerine sarkan ağaca da Emine Çınarı denmektedir.

Hasan boğuldu Göleti gerek muhteşem doğası, gerek serin sularında yüzme fırsatı gerekse bu hüzünlü hikayesiyle ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken Balıkesir Akçay gezilecek yerler arasında ön sıralarda yer alıyor.

Şahinderesi Kanyonu: Şahinderesi Kanyonu, Kazdağları’nın batı yamacında bulunan, 27 kilometre uzunluğunda bir kanyon. Dünyanın oksijen seviyesi en yüksek bölgelerinden biri olan Kazdağları’nın havasını temizleyen bir baca görevi gören kanyon oldukça dik ve engebeli bir yapıya sahip. Rehber eşliğinde turlar düzenlenen kanyon boyunca birçok gölcük de görmek mümkün.

Bu benzersiz doğa harikası Akçay ve çevresinde gezilecek yerler keşfetmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bölgeler arasında ön sıralarda yer alıyor.

Antandros Antik Kenti: Antandros Antik Kenti Kazdağı (İda Dağı) eteklerinde yer alan, Edremit Altınoluk Beldesi’ne yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan ve Pelasg’ların kurduğu düşünülen bir antik kenttir. Özellikli konumu nedeniyle stratejik olarak büyük önem taşıyan kentin, M. Ö. 10. yüzyılda kurulduğu düşünülse de çok yakınında bulunan Assos’un M. Ö.

2000 yıllarına kadar uzanan tarihine dayanarak Antandros’un da bu tarihlerde inşa edilmiş olabileceği düşünülmektedir. Uzmanlara ve arkeologlara göre Antandros kentinin akropolü Yarmataş Tepesi’nde bulunmaktadır. Kentin nekropolü ise Yarmataş Tepesi’nin 2 kilometre batısında yer almaktadır. Nekropol alanı 1989-1996 yılları arasında yapılan kurtarma kazıları sonucunda çıkarılmıştır.

Günümüzde hala sürüdürülmekte olan bu kazılardan çıkarılan birçok önemli tarihi eser ise Balıkesir Müzesi’nde sergilenmektedir. Antandros Antik Kenti mutlaka görülmesi gereken Akçay tarihi yerler listesinde ilk sıralarda yer alan son derece etkileyici bir bölge.

Güre Pınarbaşı: Pınarbaşı, Akçay’a 6 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Güre Köyü sınırları içinde yer alan ve muhteşem doğasıyla ünlü bir mesire yeridir. Pınarbaşı’nın bünyesinde bir alabalık çifliği de bulunuyor.

Kar sularında yetiştirilen bu lezzetli alabalıkların keyfini çıkaracağınız piknikler yapmanıza imkan tanıyan Pınarbaşı ayrıca yamaçtan akan serin sularıyla sıcaktan bunalmış gezginler için serinleme imkanı da sunuyor. Akçay doğal güzellikleri denince ilk akla gelen bölgelerden biri olan Pınarbaşı’nı mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Kaz Dağı Milli Parkı: Kaz Dağı Milli Parkı ülkemizin en geniş yüzölçümüne sahip doğal koruma alanları arasında yer alıyor. Akçay doğal güzellikleri arasında olan ve antik dönemlerde İda Dağı adıyla anılan bu dağ bin yıllardır birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir bölgedir.

Birçok mitolojik hikâyeye konu olan Kaz Dağı, bir efsaneye göre ilk güzellik yarışmasının da yapıldığı yerdir. Dünyanın sayılı doğal güzelliklerinden biri kabul edilen Kaz Dağı Milli Parkı tüm dünyadaki en yüksek oksijen seviyesine sahip olduğu bilinen bölgelerden biridir.

Park içinde yer alan Hasan Boğuldu Göleti ve Sütüven Şelalesi de bu muhteşem doğal alanın görülmesi gereken güzellikleri arasındadır.

Gür ve çok çeşitli ağaçların oluşturduğu ormanları, zengin su kaynakları ve efsanelere konu olan tarihiyle dünyanın dört bir yanında binlerce turisti ağırlayan Kaz Dağları şüphesiz ki ülkemizin en güzel yerleri arasında bulunmaktadır.

akçay doğal güzellikler arasında bulunan milli park sınırları içinde zengin bir bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği gözlemek de mümkündür. Mutlaka herkesin Kaz Dağı’nı ziyaret etmesini, havasının ve suyunun tadını çıkarmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sütüven Şelalesi: Sarıkız Yaylası’nda doğan Sütüven Şelalesi, Kızılkeçili Çayı üzerinden akarak Hasan Boğuldu Göleti’ne ulaşır. Şelale, Edremit- Akçay yolunda, otoyolun yaklaşık 2 km kuzey istikametinde bulunmaktadır. Kaz Dağı Milli Park sınırları içinde yer alan Hasan Boğuldu Göleti’nin yanında bulunan şelale 17 metre yüksekliğindedir ve deniz seviyesinden 798 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Kar sularının erimesi nedeniyle ilkbaharda coşan şelaleyi özellikle nisan ya da mayıs aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Etrafı ormanlık alan ve zeytinliklerle çevrili şelaleyi görüp keyfini çıkardıktan sonra muhteşem doğada yürüyüş yapabilir ve köylülerin sattığı yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz.

Dağcılık, trekking, doğa yürüyüşleri, foto safari ve termal turizm de bu bölgede yapılabilecek aktiviteler arasında yer alıyor.

Akçay tarihi yerler, Akçay doğal güzellikleri denince akla gelen bu muhteşem mekanları gezmeyi dilerseniz mutlaka Balıkesir’in incilerinden biri olan Akçay beldesini ziyaret etmelisiniz. Akçay’da birçok farklı otelin yer aldığı, uygun konaklama imkanları eşliğinde harika bir tatilin keyfini sürebilirsiniz.

Akçay Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Akçay için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Akçay için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Hasan Boğuldu Göleti, Altınkum Plajı, Akçay Pat Kamp Plajı, Akçay konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Akçay için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Akçay için gezilecek ücretsiz yerler : Hasan Boğuldu Göleti, Altınkum Plajı, Akçay Pat Kamp Plajı, Akçay konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Akçay için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Akçay için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Hasan Boğuldu Göleti, Altınkum Plajı, Akçay Pat Kamp Plajı, Akçay konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Akçay için gezilecek yerler nelerdir?
Akçay için gezilecek yerler : Hasan Boğuldu Göleti, Altınkum Plajı, Akçay Pat Kamp Plajı, Akçay konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.