Viktor Levi Moda

  • İstanbul / Kadıköy / Moda
  • Caferağa Mah. Moda Cad. Damacı Sok. No:4
10puan

Viktor Levi Moda

Viktor Levi Gelibolu'lu sardalyacı bir ailenin oğludur. Sardalya almak için gittiği Bozcaada''da üzüm toptancılığına başlar ve daha sonra şarapçılığa başlar.

İstanbul'a sardalya getirdiği yerlerden alacaklarını toplarken şarap talebi ile karşılaşır. Şarap toptancılığına başlaması böyle olmuştur.

Bu tarihte İstanbul'da faal olarak çalışan dört tane şaraphane vardır. Bunlar Pano, Diamandi, İzmirli ve Sofaki''dir. Bu şaraphane sahipleri bu şarabı en çok biz satıyoruz deyip Viktor Levi''ye istedikleri gibi para ödemeye çalışırlar.

Buna sinirlenen Viktor Levi museviliğin vermiş olduğu kalıtımsal kıvrak zeka ile bunlara ders vermek için kendi şaraphanesini açar.

Böylece faal olarak parakende dünyasına girmiş olur. Önceleri ders vermek amacıyla açtığı şaraphanenin kaliteli şaraplardan dolayı gördüğü rağbet Viktor Levi''yi şaşırtır. Sardalya ve üzüm toptancılığını bırakıp sadece şaraba döner. Ta ki 1967 yılında ölene kadar. Viktor Levi öldükten sonra kuzeni Yasef Levi 1985 tarihinde Amerika''ya yerleşene kadar şaraphane faal olarak işlemiştir.

Bu tarihten sonra dükkan kapanmış ve mal sahibi tahliye etmiştir. Dükkan daha sonra kahvehane olur, 1999 yılında Fevzi Büyükerol tarafından alınır ve aynı yıl dekorasyon çalışmaları başlar. Dekorasyon ilk açıldığı zamanki malzeme ve tarza uygun olarak aslını yakalamaya yönelik yapılmıştır. Bu çalışmalar bir yıl sürmüş, tüm fedakarlıklar seferber edilmiş, Viktor Levi Şarap Evi yeni dekorasyonu ve tarihi dokusu ile o zamanki şarapların aynı tadını sunmak için yeniden hayata kazandırılmıştır.
1 misafir tavsiyesi
  • Tarihe Göre Listele
  • Puana Göre Listele
  • En Faydalılar
1
10
Viktor Levi Moda
Viktor Levi Moda
Kadıköy / İstanbul
Türkiye
Samimi bir ortamı var

-

İstanbul Anadolu Yakası'nda en beğendiğim mekanlardan biri. Kapıdan girerken beklemediğiniz güzellikte bir bahçe karşılıyor sizi. Sıcacık, samimi bir ortamı var. Şarap seviyor ve hele de bir parça şaraptan anlıyorsanız daha da seversiniz. Fiyatlar makul sayılır.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)