Uludağ

Ülkemizin en çok rağbet gören kayak merkezi Uludağ, Marmara Bölgesi'nde Bursa'nın 32 km güneyindedir ve dört ay kayak imkanı sunar kayak tutkunlarına.

Ülkemizin en çok rağbet gören kayak merkezi Uludağ, Marmara Bölgesi'nde Bursa'nın 32 km güneyindedir ve dört ay kayak imkanı sunar kayak tutkunlarına.

1961'de doğal yapısı ve zengin flora ve faunasıyla Milli Park ilan edilen Uludağ, Aralık ve Nisan ayları arasında yani dört aylık kayak sezonunda tatilcilerin akınına uğrar. Bu dönemde kayak tutkunları ve otel çalışanları ile nüfus bir hayli artar Uludağ'da.

Kış mevsiminde kayak tutkunlarının hizmetinde olan, yaz aylarında ise kampçılık, trekking, avcılık ve günübirlik piknik etkinliklerine de olanak sağlayan Uludağ'da iklim yüksekliğe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Alt kademelerde Akdeniz, zirveye doğru nemli mikro termik iklim, yüksek rakımlarda ise buzlu iklim görülür.

Her mevsim farklı güzellikler sunan Uludağ'da görmeniz gereken yerler, oteller bölgesi-Cennet Kaya, Wolfram-Madenler Bölgesi-Göller Yöresindeki trekking parkurları, Alpin usulü, snow-board, cross country ve heli-skiing yapmaya uygun toplam 11 kayak pisti, toplam kapasitesi saatte 10000 kişi olan 7 telesiyej ve 6 teleski tesisi, Uludağ'ın kuzeyindeki Sarıalan, Kirazlı, Kadı ve Sobra Yaylaları, 2000 m. yükseklikte bulunan buzul taşlar ve Kilimli, Kara ve Aynalı Gölleri ve yeşil Bursa'yı kuşbakışı seyredebileceğiniz Bakacak Tepesi.

Uludağ'da kayak ve snowboard yapabilir, yapanları izleyebilir veya kızaklarla kayabilir, ATVlerle, kar motorları ve paletli araçlarla çevre gezisi yapabilir, Uludağ'ın bol oksijenli havasında, oteller bölgesinde bulunan gezi parkurunda yürüyüş yapabilir, teleferik ve telesiyejle yükseklere tırmanırken bol bol fotoğraf çekebilir, muhteşem manzaranın keyfini sürebilir, kayak yaparken kasılan vücudunuzu rahatlatmak için otelinizde bulunan sauna, havuz ve hamamlardan yararlanabilirsiniz.

Bakacak Tepesi'nden Bursa'yı seyredebilir, şömine başında eşsiz manzarayı izlerken sıcak çikolatanızı veya sıcak şarabınızı yudumlayabilir, bembeyaz karların üzerinde mangal keyfi yapabilir, temiz havanın da etkisiyle bir hayli acıkan karnınızı doyurabilir, geceleri ise yakılan ateşin etrafında toplanan onca insanla birlikte djlerin çaldığı müzikle dans edip, şarkılara eşlik edebilirsiniz dört mevsim farklı güzellikteki Uludağ'da.

Şanslıysanız düzenlenen partilerden birine denk gelebilir, ellerinde meşalelerle gösteri yapan profesyonel kayakçıların şovunu izleyebilir, ünlü sanatçıların sahne aldığı Uludağ barlarında sabaha kadar gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Uludağ için tavsiyeler

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Teleferik büyük kolaylık

-

Festival için Uludağ'a gittim. Teleferik ile çıktım. Hem hafta sonu ve hem de Whitefest etkinliğinin olması sebebiyle çok talep vardı. Buna rağmen fazla beklemeden hemen bindik. Oteller bölgesine yolculuk 20 dakika kadar sürüyor. Bilet fiyatı ise; tek yön 25 TL, gidiş-dönüş 35 TL. Gidiş-dönüş aynı gün içinde geçerli. Kabinlere maksimum 8 kişi binebiliyor. Biz 4 kişiydik. Gerçekten teleferik büyük kolaylık. Araçlarıyla gitmeyi tercih eden birçok arkadaşımız yoldan geri dönmek zorunda kaldı. Kayak sonrası 16:30 gibi after party başlıyor. Ünlü DJ'ler performanslarını sergiliyor. Gece ise ünlü sanatçılar sahne alıyor. Talep oldukça fazla, çok kalabalıktı. Bu sebeple; otel rezervasyon ve konser bilet işlemlerini önceden gerçekleştirmenizde fayda var. Çok eğlenceli, enerjik, keyifli bir tatildi. Bir de şansınıza hava güneşli ise çok üşümeden harika vakit geçirirsiniz. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kayak keyfi

-

Uludağ'a her sene giderim. Pistler, oteller artık ikinci evim gibi. Ama ah bir de o yol çilesi olmasa, çok dar yolu. Bir de hazırlıksız araçlar olunca çilekeş oluyor. Erciyes'deki gibi çift şeritli bir yol olsa süper olacak. Ya da büyükşehir merkezden direk oteller bölgesine teleferik olayını gerçekleştirmesi lazım. O zaman tadından yenmez. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Geliştirilmesi gereken noktalar var

-

Uludağ, mekaniklerin kalitesi ve pistlerin çeşitliliğiyle şu anda Türkiye'deki en iyi kayak merkezi. Fakat hala geliştirilmesi gereken noktalar var. Öncelikle Kuşaklı'da 2 senedir kapalı duran ve bence başlangıç bölümü olarak Uludağ'ın en iyi pistine sahip olan Beden Terbiyesi telesiyejinin modernize edilmesi gerekiyor, yeni ve hızlı bir sistemle değiştirildiği zaman yoğun dönemdeki telesiyej sırasında bekleme süresini azaltıp, diğer pistlerdeki kalabalığın da düşmesine sebep olacaktır. Diğer bir husus hafta sonları Uludağ yolunda oluşan iğrenç trafik. Öncelikle burada Jandarmaya görev düşüyor, zeminin karlı olduğu dönemlerde kesinlikle kış lastiksiz araba alınmaması, oteller bölgesine yakın bölgede de yol kenarına araç katiyetle park ettirilmemesi gerekiyor. En son gittiğimizde bu saçma sapan park eden araçlar yüzünden trafik tek şeride düştü ve önümüzdeki otobüs geçemedi. Hatta daha radikal tedbir olarak, eğer yakın zamanda oteller bölgesinde otopark yapılmayacaksa, giren araçlar sayılıp, belli sayıya ulaştığı zaman milli parktan içeriye alınmaması da bir çözüm olabilir. Trafiği azaltmasını umduğumuz teleferik ise bazı sorunlar yüzünden tam anlamıyla kayakçıların ilgisini çekememiş durumda. Bu sorunları şöyle sayabiliriz; 1 - Fiyat: İniş çıkış 30 TL, günübirlik piknikçiler için ok ama her hafta dağa çıkan kayakçılar için yüksek bir bedel. Burada sezonluk kart satılabilir ya da çoklu olarak 10 çıkış 150 TL, 20 çıkış 250 TL gibi. Buna ek olarak yukarıdaki ski pass sistemine entegre edilebilir, mesela 85 TL veririz ve aynı zamanda günlük ski pass de alırız gibi. 2 - Otopark sorunu: Teferrüç'deki otopark yetersiz, daha kar yağmadan bile yer bulmakta zorlandığımı hatırlıyorum. 3 - Oteller bölgesindeki son istasyonda malzemeleriyle gelen kayakçılar için ücretsiz ya da düşük ücretli bir dolap kiralanması lazım, aksi takdirde otoparkta kayak ayakkabılarını giyip teleferiğe o ayakkabılarla binmek çok zor. 4 - Gazetelerden forumlardan okuduğumuz 2 km kuyruk, saatlerce kuyrukta bekleme gibi sorunlar. Bir önceki projede Doppelmayr firmasıyla olan görüşmelerde Bursa'nın çok sık lodos almasından dolayı sistem 70-80 km'lik rüzgarda rahatlıkla işleyebilecek şekilde tasarlanacaktı, o proje iptal oldu ve Leitner ile anlaşıldı ve okuduğumuz kadarıyla rüzgardan çok kötü şekilde etkilendi. Burada teknik başka bir sorun yoksa teleferiğin o rüzgardan etkilenmesi mantıksız. Bu konunun açıklığa kavuşturulması, sistemin sınırlarının açıklanması arabasıyla Uludağ'a çıkmaya devam eden kişileri tekrar teleferiğe çekebilir.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
Harika bir tatil

-

Uludağ masal gibi! İnsanı mutlu ediyor! Muhteşem manzaraları!

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
Çok anıları var

-

Eski teleferik, yerinde antika olarak kalsaydı, turizme açık kalsaydı… Çok anıları var, sesini bile özlüyor insan.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
KEREM tarafından...

-

Bence çok güzel, öğretmenim de beğendi.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Oyun nuyo tarafından...

-

Çok güzel, muhteşem.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
murat yazar tarafından...

-

Daha gitmek nasip olmadı, olsun inşallah o zaman yorumumu yaparım.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Tülin Kılıç tarafından...

-

Bu kış mutlaka gideceğim Uludağ'a. Daha önce yaz aylarında gidip, piknik yapmıştım ve doğasına hayran kalmıştım. Oksijenden baş döndüren tertemiz havası da cabası. :) Ocak ayında gidip, bir iki gece Uludağ otellerinde konaklayıp, kısa bir tatil yapmayı planlıyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Semih Tekiner tarafından...

-

Uludağ'da durum nasıl şu anda? Yılbaşında otellerden rezervasyon yaptırsak acaba kayak yapacak kar olur mu?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
ONUR15256398565845623 tarafından...

-

Çok güzel.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
kezban tarafından...

-

Güzel bir yer desem yalan olur.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Emre Sarsar tarafından...

-

Gerçekten Türkiye'nin en güzel kış tatili merkezi. Uludağ'da tatil yaparken lüksü ve eğlenceyi bir arada bulabilirsiniz. En büyük avantajlarından bir tanesi de Bursa merkeze yakınlığı, 1 saat içerisinde dağa çıkabiliyorsunuz. Gerek otellerin fazla oluşu gerekse akşam eğlenceleri ile diğer tatil yerlerinden hep bir adım önde. Güzel bir kış tatili için Uludağ'ı seçin.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Özkan Hacıoğlu tarafından...

-

Türkiye'de kayak kültürü ve kış sporlarının doğduğu yerdir Uludağ. Aynı zamanda en fazla otelin ve sosyal tesisin bulunduğu yerdir. Bursa'ya yakınlığı çok büyük avantajdır ve aynı zamanda şehir için büyük nimettir. İstanbullular'ın çok fazla rağbet ettiği Uludağ, Kartepe ve Kartalkaya'da bu alanda yapılan yatırımlarla iki yeni alternatif ve rakip kazanmış oldu. Ancak, Uludağ sadece bir kayak merkezi değil; Bodrum Türkiye'de yaz tatili için ne anlama geliyorsa, kış tatilinde aynı anlamı taşıyor. Bursa'ya takribi 40-45 dakika ulaşım mesafesinde, İstanbul için yaklaşık 3-4 saat mesafede.
Yolu son derece keyifli. Dağa çıkarken Bursa'da kendinize yemek için bir saat kadar vakit ayırmanızı tavsiye ederim. Meşhur İskender Kebap yenmeden Bursa'dan gelip geçmek olmaz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Az bilinen hazinelere de sahip

-

Uludağ Milli Parkı, kayak merkezi olarak ünlense de ormanlar, buzul gölleri, zengin bitki ve hayvan varlığı gibi az bilinen hazinelere de sahip. Bursa şehir merkezinin güneyinde yer alan park toplam 137 endemik tür barındırıyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
uludağ

-

Süper bir yer.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Uludağ

-

Türkiye'de Erzurum, Bolu Kartalkaya ve Kartepe'de kalmış ve kayak yapmış biri olarak söyleyebilirim ki Uludağ diğer kaydığım yerlere göre çok daha mantıklı. Öncelikle çok fazla otel tercihi var, farklı fiyat seçeneklerindeki otellerden bütçenize uygun olanı seçebiliyorsunuz. Biz en son gittiğimizde iyi bir yerde kalmak istedik ve Hotel Monte Baia'yı seçtik ve hiç pişman olmadık. Kartepe'de konaklamak isterseniz 1 otel, Kartalkaya'da 3 otel, Erzurum da da 4-5 otel var. Pist olarak kıyasladığınızda toplamda en uzun kayma olanağı yine Uludağ'da, yanlış hatırlamıyorsam 50 km kadar bir pist vardı. Uludağ'daki tek sorun kar kalitesi diyebilirim, kar her daim çok uygun olmayabiliyor, o açıdan forumlardan ya da internet sitelerinden kontrol ederek gitmek daha iyi olur.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Harika...

-

Soğuk havayı sevmem aslında. Uludağ da olmasa isterim ki hep yaz olsun... Ama o bembeyaz güzelliği görünce keşke hep kış olsa bile dedim. Eğitmenler ile kolayca kayak öğrenebilirsiniz. Olmazsa olmazı sucuk ekmek :) Aktivite, eğlence. Tekrar gitmek için sabırsızlanıyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Soğuk Cennet...

-

Gittiğimde güzelliğiyle beni benden alan ve ilk kez kayak yaptığım yerdir. Özellikle öğrencilerin doldurduğu kayak pistinde acemiyseniz herkes size yardımcı oluyor. İlk başlayanlar bol bol düştükten sonra (benim gibi :)) çok acı çekiyorsunuz. Fakat yanınıza gelen ve size nasıl kayılacağını öğreten usta kayakçıların yardımları ile gün bitmeden işi kapıyor, acınızı unutuyorsunuz. Bir tavsiye isterseniz düştükten sonra karın üstünde uzun süre oturmayın ve odanıza döndüğünüzde kaynar suyun altına girmeyin :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
Dağ tatili

-

Kış mevsimini bu kadar çok sevmemin sebeplerinden biri de muhtemelen Bursa'da yaşamam ve Uludağ'a yakın olmam. Çünkü 1 saatte dağa çıkabiliyor ve kendinizi farklı bir atmosfere bırakabiliyorsunuz. Çalıştığım için genelde cumartesi akşamları konaklayabiliyorum. Hem daha az yoruluyor, hem de sabah saatlerini, pistlerin boş olduğu anları yakalayabiliyorsunuz. Bence bir cumartesi günü Uludağ'da konaklayın.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Uludağ otelleri

-

2008 yılında doğumgünümü Uludağ'da bir otelde geçirmiştim. Şimdi fotoğraflara bakınca o günleri hatırladım. Harika bir tatildi. Otellerin içi çok sıcak, ancak pencereyi açtığınızda buz gibi bir hava giriyor. :) Gece karları izlemek çok keyifli. Özellikle, sömestrda öğrenci partilerinin olduğu zamanlarda giderseniz kayak gösterilerini de izleyebilirsiniz. Bence herkesin tatması gereken bir deneyim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)