Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Uludağ Gezi Rehberi

+ 1 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Uludağ Gezi Rehberi

Türkiye'de kış ve doğa sporları denildiğinde akla ilk gelen yer olan Uludağ , özellikle kış aylarında turistleri kendine çekiyor. Kayak ve trekking gibi çeşitli aktiviteler sunan Uludağ'ı tatil planlarına dahil etmek isteyenler için hazırlanmış Uludağ gezi rehberi sayesinde bölgenin güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Uludağ Hakkında

Uludağ hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin bir numaralı sorusu çoğu zaman Uludağ nerede oluyor. Uludağ, tarihi yapıları ve yemek turizmi ile ünlü olmanın yanında Osmanlı Devleti'nin başkentlerinden bir tanesi olan Bursa 'nın içinde yer alıyor. Uludağ hangi bölgede derseniz de Marmara Bölgesi'nde ve Marmara Denizi'nin güney kısmında yer alıyor.

İçinde bulunduğu bölgenin en büyük dağı olan Uludağ'ın uzunluğu en tepe noktasında 2. 543 metreye varıyor. Uzunluğunun yanında yayıldığı 40 kilometrelik alan ve kuzeybatı- güneydoğu yönlerindeki 20 kilometrelik genişliği de Uludağ'ı kış turizmi için ideal kılıyor.

Uludağ tarihi de oldukça zengin ve dağ tarih boyunca farklı isimler alıp farklı insanlara ev sahipliği ediyor. Roma İmparatorluğu döneminde Hristiyan manastırlarına ve keşişlere ev sahipliği ederken sonrasında Müslüman dervişler tarafından inziva yeri olarak kullanılıyor.

Ünlü antik tarihçi Herodot, dağı "Olimpos" olarak adlandırırken Bursa fethedildikten sonra dağ "Keşiş Dağı" olarak adlandırılmaya başlıyor. Günümüzdeki adı olan Uludağ ise Cumhuriyet döneminin ilk tırmanışını gerçekleştiren Osman Şevki Bey'in tavsiyesi üzerine kararlaştırılıyor. Uludağ aynı zamanda Anadolu bölgesinde buzul devri izlerinin ilk bulunduğu yer olmasıyla oldukça dikkat çekiyor.

1933'de kış turizminin resmi olarak başladığı bu bölge Bursa'ya yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Uludağ hava koşulları kış turizmine uygun olması sayesinde özellikle aralık ve ocak aylarında turistler tarafından oldukça tercih ediliyor. Ancak Uludağ'da kayak sezonu ekim sonu başlıyor ve neredeyse şubat ayının sonuna kadar sürebiliyor.

Kış turizmiyle bilinmesine rağmen Uludağ'ın doğal güzellikleri, gezilecek yerleri ve özellikle gölleri tüm mevsimler için harika seçenekler sunuyor. Kışın donan ve üstünde yürünebilen bu göllerde yazın yüzmek de mümkün oluyor.

Kayak sporunun yanında dağ tırmanışı, safari, snowboard ve kayak motoru gibi birbirinden eğlenceli ve heyecanlı aktiviteler de Uludağ'ın turistlerine sunduğu eşsiz olanaklar arasında sıralanıyor.

Uludağ Harita ve Yol Tarifi

Uludağ'a nasıl gidilir diye merak edenler için birçok seçenek sunmak mümkün oluyor. Genelde tüm ulaşım yöntemleri Bursa üzerinden gerçekleşiyor ve hava, deniz ve karayolu seçenekleri bulunuyor. Öncelikle İstanbul'dan gelecek olan turistler için arabalı ya da arabasız deniz otobüsü seferleri yapılıyor.

Hava yolculuğu yapmak isterseniz, Uludağ haritası üzerinde baktığınızda Bursa Yenişehir Havaalanı ile arasında yaklaşık 40 kilometre olduğunu görebilirsiniz. Havaalanından Uludağ'a ulaşım sağlayan taksi, minibüs ve teleferik seçenekleri bulunuyor. Uludağ'ın manzarasının tadını doyasıya çıkarmak ve beyaz karlarla kaplanmış ağaçları izleyerek gitmek istiyorsanız teleferiğe binebilirsiniz.

Özel aracıyla Uludağ'a gelmeyi planlayanların hava durumuna ve yol şartlarına dikkat etmeleri tavsiye ediliyor. Kar, sis ve buzlanma gibi durumlara karşı kar lastiği ve zincir, yolculuğu daha güvenli kılıyor. Uludağ yol tarifi istiyorsanız, Bursa'ya vardıktan sonra Çekirge semtinden Uludağ yoluna girip yaklaşık 30 kilometre ilerledikten sonra hedefinize ulaşabilirsiniz.

İstanbul'dan yaklaşık 300 kilometre, Ankara'dan 430 kilometre ve İzmir'den 370 kilometre mesafe kat ederek Uludağ'a ulaşabilirsiniz.

Uludağ Hava Durumu ve İklimi

Uludağ iklimi elbette ki kış sporlarının ve kış turizminin popüler olmasını sağlayacak kadar soğuk oluyor. Uludağ harita itibariyle içinde bulunduğu şehre zıt olan iklim özellikleri sergiliyor. Bursa'nın iklimi genellikle ılıman ve yumuşakken, Uludağ'da yüksekliğine uygun şekilde sert ve soğuk bir iklim gelen turistleri bekliyor.

Tüm yüksek dağlarda da olduğu gibi zirveye yaklaştıkça kar yağışı oldukça hızlanıyor. Dağın zirvesindeki nemli mikrotermal iklim sebebi ile sıcaklık azalıyor ve kar miktarı artıyor. Hatta özellikle kış aylarında kar kalınlığı 400 santimetreye kadar çıkıp kayak gibi kar sporları için gerekli zemini hazırlıyor.

Uludağ hava durumu özellikle aralık-şubat ayları arasında iyice soğuklaşarak bölgeyi Türkiye'nin bir numaralı kış turizmi ve kayak merkezi haline getiriyor. Uludağ iklimi yanında birçok ender kabul edilen bitki de getiriyor. Dağda yükseldikçe değişen bitki örtüsü, Akdeniz makilerinden başlayıp bir orman kuşağına dönüşerek ilerliyor.

Dağın zirvesine daha yakın olan kısımlarda ise otsu bitkiler ve çalılıklar hava koşullarına direniyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Uludağ Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Uludağ'ın Neyi Meşhur?

Uludağ, Türkiye'de karlı bir dağ manzarası görüldüğünde akla gelen ilk isim oluyor. Kayak ve kış sporlarına ilgi duyan birçok turist her yıl yaşadıkları yerin uzaklığından bağımsız olarak Uludağ'ı tercih ediyor. Tatil planlarını yaparken tercihini Uludağ turizm güzelliklerinden yana kullananlar da elbette bölge ile ilgili bilgi almak istiyor. Uludağ neyi meşhur sorusu, tatillerinin sonuna kadar tadını çıkarmak isteyenlerin araştırdığı konuların başında geliyor. Uludağ'a varmadan önce yemek turizminde başta gelen şehirlerden olan Bursa'da uğrama şansınız varsa İskender kebap başta olmak üzere birçok farklı kebap ve köfte yiyebileceğiniz restoranları deneyebilirsiniz. Uludağ çevresinde de bol bol bulunan kestane ağaçlarından toplanan mahsullerden yapılan kestane şekerinin tadına bakabilirsiniz. Türkiye'nin ilk teleferiğinin yapıldığı Uludağ'da teleferiğe binerek eşsiz bir tatil anısı elde edebilirsiniz. Uludağ'ın hem kışın hem de yazın birbirinden muhteşem manzaralara sahip meşhur buzul göllerini ziyaret edebilirsiniz. Başka yerde bulamayacağınız endemik bitki örtüsünü ve hayvan türlerini gözlemleme şansı bulabilirsiniz.

Uludağ'a Nasıl Gidilir?

Uludağ'a deniz, hava ve kara yolları ile gitmek mümkün oluyor. İstanbul'dan gelen turistler için deniz otobüsleri yolu oldukça kısaltan bir seçenek sayılıyor. Uçakla gitmeyi tercih eden turistler ise Bursa Yenişehir Havaalanı'nda iniş yaparak farklı yöntemler ile Uludağ'a ulaşabiliyor. Tatil planını özel araçla yapan kullanıcılar ise buzlanma için gerekli önlemleri aldıktan sonra Bursa üzerinden Uludağ'a kolaylıkla ulaşabiliyor.

Uludağ'da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Kış sporlarına gelenler için Uludağ'da mutlaka görülmesi gereken yerlerin en başında kayak merkezleri geliyor. Sonrasında birçok farklı trekking turu size Uludağ Milli Park 'ının keşfedilmemiş doğal güzelliklerini yakından görme şansı sunuyor. Muhteşem bir manzaraya şahit olmak isteyenler için de Kilimli, Buzlu ve Aynalı gölleri kaçırılmayacak bir fırsat olarak kendini gösteriyor. Özellikle doğal güzelliklere ilgi duyanlar için Uludağ'ın çevresinde birden fazla şelale bulunuyor.

Uludağ'a Ne Zaman Gidilir?

Uludağ'daki kayak mevsimi, bölgenin iklimi ve hava durumu dolayısıyla uzun sürüyor. Kimi zaman ekim ayında başlayan kayak mevsimi mart ayına kadar rahatlıkla uzanıyor. Ancak kış sporları dışında ilgi alanları olan turistler için Uludağ dört mevsim uygun bir tatil planı olarak bekliyor. Nisan ayı ile birlikte bitki örtüsünün yeşerdiği dağda trekking turları, piknik ve temiz havadan faydalanma gibi olanaklar bulunuyor.

Uludağ'da Nerede Kalınır?

Kayak merkezleri ve milli park sayesinde Uludağ'daki konaklama seçenekleri çeşitli oluyor. Bütçenize uygun butik oteller ya da aradığınız konforu size sonuna kadar sunacak lüks uygun Uludağ otellerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Konuklarının hayatlarını kolaylaştırmak isteyen birçok otel, kayak ve snowboard ekipmanları kiralama şansı da sunuyor. Uludağ'ın güzelliklerini deneyimlerken eğlenmeniz için birçok farklı mekanı da içinde barındıran Uludağ otelleri arasından seçim yapabilirsiniz.