Kış Sporları Rehberi

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Sinan Sofuoğlu

Kış Sporları Rehberi
Kış aylarına adrenalin ve heyecan katmak isteyenlerin bir numaralı uğraşı hiç şüphesiz kış sporları oluyor. Sömestr tatilinin gelmesiyle okulların kapanmasının heyecanını karlar üstünde çıkaracağınız bir ara tatile çıkmaya var mısınız? Doğanın sunduğu hava koşullarının kış sporlarına uygun hale gelmesi Aralık - Şubat aralığında mümkün olduğu genel kabul görmüş bir gerçek. En bilindik kayak merkezlerinde sezon günleri de yine bu aralığa denk gelmekte. Ve sömestrın da işin içine eklenmesiyle koca bir okul döneminin yorgunluğunu ve kış soğuklarının etkisini farklı bir sportif faaliyetle neden üzerimizden atmayalım?

Peki kış sporları nelerdir diye soracak olursak bu konu, birçok alt başlıkta incelenebiliyor ve oldukça geniş bir yelpazeye yayılıyor. Örneğin buz patenini ele alacak olursak artistik buz pateni, sürat pateni, senkronize buz pateni ve buz dansı pateni gibi pek çok kategoriye ayrılıyor. Bu ayrım neredeyse her kış sporu için geçerli. Yazımızda değineceğimiz sporlar, hem ülkemizde yapmaya elverişli hem de ana kategori sporları olacak. Bunlar arasında ise hepimizin aşina olduğu buz pateni, kayak, kızak ve kar motosikleti gibi motor sporları yer alıyor.

Kış Sporları RehberiEn gözde kış sporu rotalarımıza geçmeden önce bu sömestrda ilk defa kış sporları yapacaklara ve mesafeli duranlara da değinmekte fayda var. Kış sporları, herkesin keyif alarak yapabileceği özelliklere sahip. Bunun en başında doğru pist ve ekipman seçimi geliyor. Neredeyse her kayak merkezinde yeni başlayanlar için fazla zorlayıcı olmayan, daha çok sporu öğrenmeye yatkın düzenlenmiş pistler bulunuyor. Ayrıca kızak ve motor sporları aktivitelerini de yanınızda tecrübeli bir pilot yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Eğer negatif düşüncelere sahipseniz şimdi kurtulmanın tam sırası çünkü eşsiz doğa manzaraları eşliğinde kışın tadını çıkarmanızı sağlayan mevsimsel sporlar, herkes tarafından yapılabilir. Türkiye'nin en iyi kayak otellerini öğrenmek için ise Neredekal.com'un sıralamış olduğu listeye buradan ulaşabilirsiniz! İşte karşınızda ülkemizin en gözde kış sporları rotaları!

Uludağ, Bursa

Kış Sporları RehberiKış denilince aklımıza nasıl kar geliyorsa kış sporları denince de Uludağ gelmesi bir o kadar olası. Hatta Uludağ, ülkemizin en çok ziyaret edilen spor merkezi desek bile pek yanılmış olmayız. Tesis olarak fazlasıyla gelişmiş ve modern bir yapıya sahip olması da elbette bunun en öncü sebeplerinden; ziyaretçiler gayet rahat ve konforlu konaklayabiliyor, pistlerden yararlanabiliyor. Pek çok kayak branşını yapmaya elverişli pistleri sayesinde yeni maceralara atılabilirsiniz. Bunun yanında trekking, dağ tırmanışı, kızak, snowkite, motor sporları ve helikopterli kayak gibi aktiviteler de bulunmakta. Her seviyeden sporseveri ağırlayacak özelliklere sahip Uludağ, listemizin ilk sırasında yer alıyor.

Kış sporları için Uludağ kayak otellerini öğrenmek ve fiyat karşılaştırması yapmak için aşağı bakabilirsiniz;

Erciyes, Kayseri

Kış Sporları RehberiListenin ikinci sırasında ise Kapadokya yakınlarında yer alan Erciyes bulunuyor. Pistlerinin doğallığı ve kar kalitesi bakımından düşünülürse tam kış sporlarına uygun bir bölge denebilir. Zaten bu yüzden dünya standartlarındaki pistlere sahip ve çoğu etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Tesisleri ve konaklamaları da her bütçeye ve zevke uygun, içlerinden spor malzemeleri de kiralayabilirsiniz. Bünyesinde toplam 33 adet pist bulunduran Erciyes kar motosikleti, kayak, snowboard ve paten gibi sporlara elverişli, doğa harikası bir yer.

Ara tatili Erciyes Kayak Otellerinde geçirmek için aşağı bakabilirsiniz;

Bozdağ, İzmir

Kış Sporları RehberiElbette listemizin bir diğer olmazsa olmazı Bozdağ. İzmir'e yaklaşık 100 km uzaklıkta yer alan bu doğal güzellik, pek çok kış sporuna elverişli. Aynı zamanda İzmir'de yaşayanlar için tam bir hafta sonu rotası. İçerisinde bulunan pistler daha çok orta ve amatör kayakçılara hitap etmekte yani kış sporlarını ilk defa deneyecekler için biçilmiş kaftan. Hem doğal güzellikleri hem de kar kalitesi bakımından güzel bir deneyim sunabilir. Kızak, kayak ve doğa yürüyüşü başta olmak üzere çeşitli sporlara elverişliliği de eklenince her listede bulunması gereken bir yer haline geliyor.

Elmadağ, Ankara

Sıradaysa başkentimiz Ankara'ya sadece 32 km uzaklıkta yer alan Elmadağ bulunuyor. Elmadağ, kış sporlarını seven herkesin memnun ayrılabileceği bir rota. Kar kalınlığı sporlar için oldukça elverişli ve orta-ileri düzey sporcular için uzun kayak pistlerine sahip. En yoğun zamanları Ocak-Mart olan spor merkezinde bu zaman aralığında çeşitli spor etkinlikleri de düzenleniyor. Elmadağ manzarası eşliğinde ekipmanları hazırlayıp spor yapmanın tam zamanı.

Saklıkent, Antalya

Kış Sporları RehberiSaklıkent Kayak Merkezi, Antalya'ya sadece bir saat uzaklıkta bulunmasıyla pek çok kişinin uğrak noktası halinde. Zorluk dereceleri değişen 4 adet piste sahip tesis, genellikle kayak ve snowboard konusunda öne çıkıyor. Fakat kızak, trekking gibi sporlar da yapabilir, teleferikten eşsiz Antalya manzarasının tadını çıkarabiliriz. Kar kalitesinin en üst düzeyde olduğu Ocak-Mart ayları arasında bölgenin sezonunun açıldığını söyleyelim. Nisan-Mayıs zamanında ise ılıman iklimi sayesinde sabahları kayak yapabilir, öğleden sonra da sahillere inerek denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)