Taşucu Limanı
Taşucu Limanı - Görsel 1
Taşucu Limanı - Görsel 2
Taşucu Limanı - Görsel 3
Taşucu Limanı - Görsel 4

Taşucu Limanı

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli
Telefon

Taşucu Limanı Hakkında

Mersin'in uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı yapılan ikinci büyük limandır. Taşucu merkezde iki adet liman bulunmaktadır. Bunlardan biri Taşucu Limanı diğeri Kum Mahallesi girişinde bulunan Seka Taşucu Limanı'dır. Seka Limanı'ndan da uluslararası yolcu ve yük taşımacılığı yapılmaktadır. Taşucu Seka Limanı merkezde bulunan Taşucu Limanı'ndan daha büyüktür.

Seka Limanı Kıbrıs'a 65 mil uzaklıktadır. Yenilenen yolcu bekleme salonları ise oldukça konforlu ve geniştir. İşlemlerin daha hızlı olabilmesi adına, giriş ve çıkış salonlarının her birinde dört bölümden oluşan pasaport kontrol kabinleri yer almaktadır. Seka Limanı'ndan sadece KKTC'ye değil, Lübnan'a, Beyrut'a, Suriye'ye ve diğer güney Akdeniz ülkelerine de seferler düzenlenmektedir.

Merkez Taşucu Limanı, Seka Limanı'na göre daha küçük bir alana sahiptir. Büyük gemiler Seka Limanı'nı kullanırken, küçük yük gemileri ve yolcu feribotları daha çok Taşucu Limanı'nı tercih etmektedir. Taşucu Limanı'ndan her gün karşılıklı olarak Girne'ye seferler düzenlenmektedir. Yaz sezonunda sefer sayıları daha da artmaktadır.

Yolcu feribotları oldukça hızlı olup Girne Limanı'na yaklaşık 2, 5 – 3 saat içinde giriş yapmaktadır. Kıbrıs'a yük gemileri de bu limandan kalkmaktadır. Yük gemilerinin Girne Limanı'na ulaşması ise yaklaşık 8 saat sürmektedir. Kıbrıs'a şahsi arabası ile gitmek isteyenler de bu yük gemilerini tercih etmelidir.

Her yerde olduğu gibi buradaki yolcu feribotlarında da yük kısıtlaması vardır. Kişi başı alınan bagaj sayısı ve bagaj büyüklüğü sınırlıdır. Eğer ki; Kıbrıs'a geçerken fazla eşya ile gitmeyi düşünüyorsanız yük gemilerini tercih etmeniz gerekiyor.

Yorum / Değerlendirme

Taşucu Limanı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?